| conrob a întrebat:

Ca politist nu trebuie sa ai dosar penal? Daca ai dosar penal o sa fii dat afara din politie? Dosarul penal se ia si pentru niste pumni dati unui om?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca nu poti fi politist daca ai dosar penal, in primul rand vei fi suspendat din functie si apoi, daca esti condamnat vei fi dat afara din politie.
In caz de lovire, fara a avea un motiv intemeiat, poti avea dosar penal, pentru infractiunea de lovire sau alte violente.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

Injuratura nu constituie infractiune dar lovirea este.
Daca te loveste cineva primul, fara ca tu sa-l fi provocat, atunci lovindu-l esti in legitima aparare si nu esti pedepsit penal, cu conditia sa nu depasesti limitele legitimei aparari.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

Legitima aparare este pana inceteaza atacul, daca tu il lovesti si dupa aceea este depasirea legitimei aparari.

| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

Depinde daca-i spargi nasul dintr-un pumn, imediat dupa ce te-a lovit sau il lovesti in continuare si dupa ce el nu te mai loveste.

Răspuns utilizator avertizat
| TPUuser282828 a răspuns:

Mie personal mi se pare destul de deplasat ca un om care da pumni la intamplare altora sa ajunga politist. Cum ar fi ca un elev care ascunde toate notele de parinti mereu sa ajunga profesor? Just saying...

Răspuns utilizator avertizat