| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un avocat suspendat la cerere?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi orice altceva cu exceptia ca nu va mai fi avocat pe perioada suspendarii.

| XTek a răspuns:

Dreptul de a exercita profesia de avocat poate fi suspendat in cazul in care impotriva avocatului s-a pus in miscare actiunea penala sau s-a dispus trimiterea in judecata pentru savarsirea unei infractiuni de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei, pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive.

Avocatul este dator sa incunostinteze de indata consiliul baroului despre orice situatie care ar putea duce la suspendarea exercitiului dreptului de a profesa. Nerespectarea acestei obligatii constituie abatere disciplinara.

Decanul si consiliul baroului se pot sesiza pe orice cale cu privire la aplicarea dispozitiilor legale referitoare la existenta unor situatii ce ar duce la suspendarea exercitiului dreptului de a profesa a avocatului.

Pentru situatiile ce ar putea duce la suspendarea exercitiului profesiei, decizia se va emite de catre consiliul baroului dupa ascultarea avocatului in cauza.

Mai multe informatii le gasesti aici : http://www.qreferat.com/......lit144.php