| raresandrey a întrebat:

Ce este un mandatar, in termeni juridici, si ce face el? multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mandatarul este o persoana care reprezinta o alta persoana, in baza unei procuri speciale, pentru incheierea unui act juridic, in alte situatii (de ex. ridicarea unor acte cum sunt CI, diplome, etc) sau intr-un proces.
Mandatarul efectueaza insarcinarea primita asa cum i-a cerut-o partea si cum s-a prevazut in procura, trebuind sa respecte prevederile legale relevante.
Pentru mai multe detalii citeste art. 2009-2042 din Codul civil.

8 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Care a primit un mandat. Funda?

| gotham23 a răspuns:

Este o procedura confidentiala, declansata la cererea debitorului, prin care un mandatar ad-hoc, desemnat de instanta, negociaza cu creditorii in scopul realizarii unei intelegeri intre unul sau mai multi dintre acestia si debitor in vederea depasirii starii de dificultate in care se afla intreprinderea acestuia din urma. Sper ca te-am ajutat, salutare.

| raresandrey explică (pentru gotham23):

Asta am citit si eu pe net, pe mine m-ar interesa de ce a-r face asta cineva intr-un proces civil? multumesc oricum.

| SkyPilot a răspuns (pentru raresandrey):

Il reprezinta pe cel care l-a mandatat. Sau daca a primit alt fel de mandate, actioneaza conform acelui mandate.

| raresandrey explică (pentru SkyPilot):

Adica a-r putea fi o portita sa fentezi legea sau daca esti in dificultate sa ocolesti ceva de care nu ai putea trece?

| SkyPilot a răspuns (pentru raresandrey):

Nu, tot tu raspunzi si in acelasi mod. Mandatarul il utilizezi daca crezi ca el va face treaba mai buna decat tine.

| Tysonel a răspuns:

MANDATÁR, -Ă, mandatari, -e, s. m. și f. Persoană căreia i s-a încredințat un mandat (1), care a primit o împuternicire; procurator. – Din fr. mandataire. Cf. germ. Mandatar.