| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un spațiu public?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general este orice spatiu in care este permis accesul publicului.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hai, băi Mastere, chiar nu stii? Doar nu ai 5 ani.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru darrio2007):

Normal este sa raspunzi nu sa pui alta intrebare si sa faci misto de cel ce pune intrebarea

| darrio2007 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Tu de ce nu i-ai raspuns?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Cea mai simplă definiţie care se poate da spaţiilor publice este aceea că ele reprezintă locuri dintr-un oraş care aparţin tuturor locuitorilor săi, pe care oricine are dreptul să le folosească şi în care, ideal, oamenii se pot aduna fără să plătească o taxă de intrare. Spaţiile publice sunt totodată şi „domenii publice", adică teritorii aflate în proprietatea publică a autorităţilor administrative dintr-un oraş, care pot fi utilizate în mod gratuit de către oricine. Spaţiile publice sunt componente importante ale unui oraş, o expresie a ideii de urbanitate."

Sursa: http://asociatia-komunitas.ro/pdf/06_Spatiul%20public.pdf

| Catrice a răspuns:

Locul pe unde mergi din fata blocului până la ușă supermarketului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Catrice):

Exista si spatiu privat public, care e dincolo de usa supermarketului. tongue E privat, ca e al cuiva, si e public pentru ca are acces publicul.

| Catrice a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh a întrebat doar de spatiul public "simplu"hee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru Catrice):

Dap, era doar o completare, ceva bine de stiut.

| Dddonkey a răspuns:

Vezi tu in timp ce descoperii orasul. Cand te intreaba cineva ce cauti aici, inseamna ca esti pe domeniul privat.