Întrebare recomandată | alex12alexz a întrebat:

Ce examen se da la categoria b1 din noul cond rutier aprobat pe 19.01. 2013? Si daca iau b1 la 18 ani mai dau doar traseul pentru b?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se dau ambele examene, teoretic si practic, exact ca si pentru categoria B, conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, citez:
"ART.10.(2) Proba teoreticã cuprinde un numãr diferenţiat de întrebãri particularizate pentru fiecare categorie/subcategorie, criteriile de promovabilitate fiind urmãtoarele:
b) pentru categoriile B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb şi Tv, testul cuprinde 26 de întrebãri, timpul de soluţionare fiind de 30 de minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie sã rãspundã corect la cel puţin 22 de întrebãri;"
Pentru fiecare categorie se dau ambele examene, teoretic si practic.

1 răspuns:
| VadTot a răspuns:

Salutare~Daca Iti ei permis pentru Categoria b Numai ai nevoie pentru b1~! Deci mai bine iti ei permisul pentru b si scapi sa mai dai doua examene! ok? mai intereseaza te mai bine si ai sa vezi ca numai trebuie sa mai dai un alt examen pentru b1~!laughing