| AlexDorinel a întrebat:

Ce fac majoritatea copiilor de la tara/sat care abandonează școala din clasa a 10a?

Dar cei de la oras,puțini câți sunt, ce motiv au sa abandoneze școală? lenea sau banii puțini? Eu cred că lenea.

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Parintii decid cate clase sa faca copiii lor.

| Lukasssz a răspuns:

Pai cei de la tara, muncesc cu ziua pentru bani. Iar cei de la oras ori nu mai au chef sa invete, ori vor sa faca bani, ori traiesc intr-o familie dezbinata (cand parintii sunt plecati in strainatate si ei stau cu bunicii) ori pur si simplu asta au vrut.

| Furnicuta000 a răspuns:

In multe sate sunt doar scoli primare sau gimnaziale si cei care vor sa mearga la liceu trebuie sa faca naveta. Unii nu au bani sau nu au cu ce merge si astfel renunta. Cine renunta la scoala ori se casatoreste si se angajeaza pe undeva sau traieste din ajutor social ori pleaca in strainatate.
Dar sunt si copii care abandoneaza scoala pentru ca pur si simplu nu le place sa invete si considera ca pierd timpul

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Depinde de persoana, eu unul probabil din cauza lenii sau discomfortului creeat de colegi/profesori sau condiile instittiilor oferite
Noua la scoala ne cerea sa platim carti si etc ni le baga pe gat desi nu era legal, dar daca comentai te fwteau cum voiau ei. si te mai faceai si de ras...
Dar primul motiv universal la noi este din cauza sistemului invechit si a mentalitatii comuniste incuiate si neschimbatoare.

| NicolaeP a răspuns:

Părinții sunt cei vinovați, dacă se ocupa de ei nu vor abandona școală, dacă nu da

| Optyck48 a răspuns:

Sigur daca esti un ignorant care adora sa judece in loc sa-si vada de borsul lui poti sa spui ca lenea, oricum nu ai sa schimbi cu nimic doar daca-i judeci. Stii vorba aia, daca nu esti parte a solutiei esti parte a problemei. Daca ai veni cu o solutie sa schimbi ceva ar fi mai util. Ce zici?