| 123teodor123 a întrebat:

Ce forma de guvernamant vi se pare cea mai potrivita pentru Romania zilelor noastre?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru Romania zilelor noastre nu exista o forma potrivita de guvernare. Pentru Romania de maine, cea mai buna ar fi o guvernare care sa se bazeze pe puterea exemplului, iar acest lucru cred ca il poate oferi numai o monarhie constitutionala.
Forta nu rezolva problemele, ci creeaza altele, istoria a dovedit-o si la noi si prin alte parti, anarhie este deja, doar ca e pe bani (foarte multi chiar), iar transferul de putere de la o sleahta la alta nu ofera o rezolvare pe termen lung. Bineinteles, nici monarhia nu ar schimba radical nimic, insa macar ar avea cine sa tina steagul sus.

23 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Anarhia,scurt si la obiect.Cine mai crede ca monstrul alcatuit din asa-zisa democratie si capitalism este cheia succesului, pot sa ti-o demonstrez, fie e plecat, fie este o tinta a propagandei, implicit si o victima a acesteia.De comunism nici nu discutam.Mi-ar placea totusi enorm un stat in care fiecare sa umble cu bata, molotovul si pistolul pe strada, fara nicio legiferare, fara nicio birocratie, cu un haos total.Astea-s genul de momente perfecte sa rasara ghidusi din astia ca mine, buni de gura si plini de rautate, care s-o arda stil Comandante Che Guevarra.

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce-ai fumat?

| RzzV a răspuns (pentru Dumnezău):

Democratia este considerata a fi cea mai buna metoda de a conduce un stat, dar din cate se pare nu prea da roade, niciodata nu o sa fie bine pentru toti, doar pentru cei de sus. De asemenea oamenii(plebea) sunt prea proasti sa isi stie drepturile, aici ma refer in principiu in Romania.

Referitor la comunism multi il considera cel mai bun regim dar nu modul in care el a fost folosit, totusi ce-i prea mult strica. Comunismul a demonstrat ca este destul de limitat ca regim.

Cine te opreste sa fii tu Che Guevarra a Romaniei? A cu vorba e usor dar cand ii de facut ceva nimeni nu face nimic. Toti stim sa ne dam cu parerile dar cand e vorba de fapte nimeni nimic. Este o vorba in politica si fotbal toti is experti.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

Nimic,asa sunt eu de obicei,putin tripat.

Da-mi cinci motive pentru care anarhia nu e buna,in afara de cliseul "poti sa fii omorat in casa".Da-mi cinci motive pentru care democratia e buna,in afara de basmul cu drepturile si libertatea cuvantului,pe care,eu,unul,daca ma trezesc sa comentez,de exemplu, pe un site basist, fix p-aia n-o am ca mi se sterge comentariul, fiind prea greu de inghitit pentru discutiile elevate, de 'ntelectuali de pe-acolo.Democratia e un esec, e doar impachetat ca fiind o cale spre victoria tuturor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Poți să fii omorât în casă.
Poți fi omorât în casă.
Riști să fii omorât în casă.
Există posibilitatea de a fi omorât în casă.
Te omoară ăștia-n casă.

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Vezi ca s-ar putea sa nu te mai trezesti tu Che Guevarra pentru ca nu poti da ordine in sicriu.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nice try, omule de dreapta! laughing
Crede-ma, si in anarhie, exista o oarecare constiinta un oarecare simt civic, contrar spuselor criticilor.Cred ca peste 95% din anarhisti ar face rau doar celor ce sunt dovediti ca facatori de rau,recte, bancheri, ipocriti, politicieni si alti "formatori de opinie". Normal, exista si d-astia ca mine care ti-ar crapa usa just cause.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

Bre,cei incomozi doar in America sunt matrasiti.Si,bineinteles,in statul national legionar.Nici macar Karadzic n-a fost matrasit de-ai lui, a chiar a fost cules din autobuz fara mare scandal. Daramite eu! Exista si o intrebare...cat de tare as putea deranja? Ar fi bun si-asa, ca raman martir.Achievement unlocked!

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Martir pentru cine?
Doar pentru tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Exîstă, numa' că ăia mulți care-ar profita de ocazie să crape niște capete de bancheri și politicieni, s-ar vedea prinși în vârtejul spaimei că le intră huliganii ăia lipsiți de conștiință, spirit civic, puși doar pe daune și distrugere. Și așa totul s-ar transforma într-un talmeș-balmeș din care se va ridica un lider și niște capete de opinie, care vor găsi necesar să se întemeieze un nou set de legi, sub oblăduirea căruia noua societate multilateral dezvoltată va înflori. Asta pe scurt. Vrei și varianta lungă și romanțată? Apar și povești de iubire, intrigi romanțioase, trădări, întorsuri de situație, p-ici pe colo...laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

Pentru cauza, amatorule, pentru cauza.Nu cred ca am cum muri, fie natural, fie indus, pana la 25 de ani.Maxim,o sa stau cateva nopti la parnaie si o sa am cazier bogat pentru ultraj si ultraj si altele.

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Da` iesi domnule afara, de ce ai vrea sa stai in casa? Pai de aia am murit la referendum? Ca sa stam in casa, anarhisti fiind?

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Bun, acum mai urmeaza sa-ti formezi un grup compact, sa-ti faci ideile cunoscute, poprul sa puna botul, politicienii sa fie ucisi, iar tu sa vii ca un cavaler pe cal alb, un adevarat manipulator al cuvintelor care sa-i faca pe oameni sa te elogieze.
Mai faci fata si la cateva bombe americane, se mai baga si rusii pentru tine, si uita asa, un mare gratar uman se va ivi, poporul te va renega iar tu fie mori fie esti exilat.
Da, e un scenariu posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Dacă o programează ăștia iarna, praful se-alege de anarhia lor.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

The sarcasm is strong in this young padawan! Sa stii ca oarecum, nu e foarte greu, pentru inceput imi trebuie vreo 20.000 $ ca sa ma descurc,sa intru in barou si sa am locul asigurat,plus alte multe mii de coco, incat sa pot intra in politica, preferabil in Parlament.Iar de-acolo pot sa perorez cat vreau. Ajung sa fac ca Brody, sa fiu raul din interior. laughing

Stiu ca tinzi sa crezi, dar boborul pune botul la aproape orice.Totusi,sa nu uitam, presedintele ales (sic!) a pros...asta...convins 5,2 milioane de oameni.Eu de ce n-as reusi?

Totusi, un lucru ma scarbeste, sau cel putin, scarbeste dictatorul din mine.Prea multa presa, prea multe canale pe unde se poate propaga critica pentru iluminismul meu de factura marxist-anarhista.Mai taie dracu din ei,mai aresteaza cate-un clovn care are tupeu sa faca gura! Si-ar mai fi si fasolea atot-belita a occidentalilor in gradina noastra, plus armata la pamant.

Sa nu uit, toti banii, cand ajung eu la cascaval, ii dau la educatie si armata.Sa fim destepti si pusi pe omorat agenturili straini, cu ultima tehnologie! Ave!

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Sa stii ca m-am speriat, m-am gandit ca poate s-a intamplat ceva cu tine de nu mai raspunzi.
Sigur ca o sa reusesti. Cu banii obtinuti (prin ce mijloace nu stiu), o sa te duci la tarani si o sa le dai faina si ulei si gata, cateva milioane de voturi ai asigurate.
Bre, sa stii ca pe timpul lui Hitler se traia bine: multi oameni munceau la construit tancuri, avioane de lupta, mitraliere etc, sosele etc.
Acum, stiind ca tu esti un nebun care are ceva cu Elvetia si Olanda, mira-m-as daca nu le-ai declara razboi.
Si cum ziceam: se baga americanii, se baga si rusii, poate si chinezii si ce frumos o sa fie.
Legat de presa: sa inteleg ca tu o sa-i lichidezi in public pe toti opozantii? laughing asta sa maniac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una bună şi eficientă mi s-ar părea cea mai potrivită. Că de foarte multă vreme nu am mai avut aşa ceva.

| stpu a răspuns:

Nu democratia este de vina pentru situatia in care se afla Romania. Democratia are nevoie de o clasa politica inteligenta, ceea ce nu intalnim la noi, si un popor cu simt de raspundere, implicat permanent in problemele societatii si in solutionarea acestora, iarasi nu e cazul la noi, pentru ca romanii prefera sa munceasca pe 600 de lei, dar sa doarma acasa linistiti.
Nu trebuie schimbata forma de guvernamant, ci trebuie modificata Constitutia, codul penal si civil, reformarea unor institutii ale statului ca DNA, DIICOT, Politie, Garda Financiara, ANAF s.a.

| FakeADN a răspuns:

O forma de guvernare care educa spiritul muncii si al educatiei. Dar, facute CU FORTA!
Macar vreo 5 ani, asa, de probawinking
Nota!
Prea multa inconstienta, prea multe mutre si impresii. Prea multe, si efect aproape de zero.

| 123teodor123 explică:

Nu am vrut sa facem filozofie si disputa din intrebarea asta scurta. Voiam doar sa stiu ce forma de guvernamant vi se pare potrivita si de ce. Nu am vrut nicio dezbatere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 123teodor123):

Ce dezbatere, omu', tu nu vezi că lumea e pe glume și caterinci pe aici?laughing

| 123teodor123 explică:

Caterinci,... Daca puteati va luati la bataie!

| BlackDream80 a răspuns:

Simplu, cea mai potrivita forma de guvernamant pentru Romania este Monarhia Constitutionala! Romania a fost Monarhie inainte de Comunizm ar fi trebuit sa se revina tot la Monarhie, insa au existat interese politice ce nu puteau fi realizate intr-o Monarhie!