| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna autoaparare? Daca sunt detinatorul legal al unei arme neletale si posed permis de port arma, in ce conditii o pot folosi, fara a fi acuzat ca am incalcat legea?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam naspa cu legile la noi in tara. Din cate am inteles trebuie sa "masori" fortele ambelor parti si abia apoi sa treci la actiune. Daca el nu are pistol nu stiu daca il poti folosi.
Nu stii ce tam-tam s-a facut pe cazul fam. Iovan. Ala intrase peste ei in casa, proprietatea lor...asa ca nu stiu. Cel mai bine este sa vorbesti cu un avocat, dar totusi daca ai permis de port arma ar trebui sa stii in ce conditii o poti folosi, ma gandesc eu...bine nu m-ar mira daca nu ti s-au mentionat conditiile ca doar "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"... vorba lu' Badea happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Citește Legea nr. 295/2004, publicată în Monitorul Oficial la Românie, partea I, nr. 150 din 10.03.2007 privind regimul armelor și munițiilor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legea in rominia oincalci si daca ai arma sichiar daca nai legea in rominia nu este asa cum nedorim noi chiar daca esti nevinovat te judeci 10 ani si tot tu cazi vinovat asa-i legea in rominia...

| poliana a răspuns:

In momentul in care viata ta este pusa in pericol.nu? dar sa si poti demonstra.

| Vladutzel24 a răspuns:

Atunci cand viata ta este pusa in pericol... cel putin in teorie, ca in practica e cam subiectiv.
http://magazindearme.ro/

| Hrr_Florin_1990 a răspuns:

Inseamna sa te aperi daca esti atacat sau daca esti in stare de necesitate ( tot atacat dar de celeai multe ori de catre animale ) daca o detii legal ar trebui sa stii ce inseamna autoaparare, paza si aparare, vanatoare, colectie etc. Arma neletala supusa autorizarii care fac parte din cat.C si cele supuse notificarii din cat D din anexa. Daca te referi la cele tip airsoft sau paintball alea nu sunt arme de foc. Sunt niste jucarii la care nu ai nevoie de nimic de la politie. Ai grija ca nu ai ce cauta cu cel tip airsoft asupra ta decat in bagaj, cutie, husa altfel amenda este de la 2000 la 5000 lei