| xBoyka a întrebat:

Ce inseamna dosar deducere personala? si la ce foloseste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deducerea personala se face la salariu si este de 250 de lei pentru salariatul care nu are persoane in intretinere, aceasta suma se scade din salariu inaintea impozitarii si apoi se adauga la suma ramasa, in acest mod salariul este impozitat cu o suma mai mica. Pentru salariatii care au persoane in intretinere deducerea personala este mai mare, in functie de numarul de persoane. Dosarul se refera la documentele ce trebuie depuse pentru a dovedi numarul persoanelor pe care salariatul le are in intretinere (copii minor sau aflati la studii, sotie care nu lucreaza, etc).

1 răspuns:
| IngridBeatrice a răspuns:

Buna,

Despre deducere personala eu am citit aici: https://cariera.ejobs.ro/deducere-personala/