| sergiu19997 a întrebat:

Ce înseamnă să ai un dosar penal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca ai savarsit o infractiune care este in curs de judecare pana la verdictul final

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca esti cercetat penal pentru una sau mai multe infractiuni, prevazute si pedepsite de Codul penal sau alte legi penale.
Dupa finalizarea cercetarii urmeaza ca dosarul sa fie trimis in judecata sau sa se pronunte o solutie de incetare a urmaririi penale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva care savarseste o infractiune se alege cu dosar penal iar pe parcurs daca mai savarseste si alte infractiuni se poate alege chiar cu inchisoare pe intelesul tuturor. Daca ai dosar penal nu te poti angaja in jandarmerie armata sau alte institutii ale statului si toti angajatorii te vor respinge si nu te vor angaja.

| AliTheo18 a răspuns:

Inseamna ca nu miroase a bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Deni4trs a răspuns:

Inseamna ca ai facut o infractiune si daca mai faci inca una te baga in Puscarie