| antoniamorarita1989 a întrebat:

Va rog daca cunoasteti, ce impozite, retineri din salariu se opresc unei persoane angajate cu deficienta functionala accentuata permanent ce inseamna CIAS si Ded.pers.(am inteles ca CIAS inseamna contribuitie individuala a sanatatii si daca si aceasta este oprita din salariu pers, cu handicap iar deducere personala este si ea oprita din salariu cuvenit va rog sa ma ajutati am dat telefoane la cei care trebuie sa ajute aceste persoane si ma trimit de la un telefon la altul )multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu spui in ce grad de handicap a fost incadrata persoana. Daca este handicap grav sau accentuat nu plateste impozit pe salariu, dar plateste la fondurile speciale.
2.Deducerea personala nu este oprita din salariu. Aceasta se scade din salariul brut, dupa ce s-au scazut contributiile la fondurile speciale (sanatate, pensie, somaj), la ce ramane se calculeaza impozitul pe salariu si apoi deducerea se adauga la suma ramasa dupa scaderea impozitului pe salariu. In acest fel impozitul pe salariu este ceva mai mic decat daca n-ar exista aceasta deducere. Deducerea de baza este de 250 lei pentru salariatul fara persoane in intretinere si cu salariul de pana la 1.000 lei si scade la salariile mai mari iar la salariile de peste 3.000 lei nu se mai acorda. Exista o grila de calcul a acestei deduceri, in functie de salariu si de persoanele in intretinere. Numai bine!

| antoniamorarita1989 explică (pentru Ioandelasal):

Referitor la intrebarea dv este persoana cu handicap accentuat permanent, i s.a oprit cas, ded.per., CIAS si somaj, ce nu inteleg ce impozite trebuie oprite unei persoane cu acest handicap. multumiri si ganduri bune

| Ioandelasal a răspuns (pentru antoniamorarita1989):

1.Ti-am explicat ca deducerea personala nu se opreste, este a salariatului si chiar il ajuta sa ia un salariu net ceva mai mare.
Pentru a intelege iti dau un exemplu al unui salariat obisnuit (fara a respecta intocmai cotele, este doar pentru a intelege mecanismul):
-Salariu realizat pe luna: 1.000 lei;
-Se retin sumele pentru fondurile speciale(sanatate, pensie, somaj) - toate sunt 200 lei, mai raman 800 lei;
-Se scade scriptic deducerea personala - 250 lei, mai raman 550 lei;
-Se calculeaza impozitul de 16% la 550 lei care este 88 lei si se scade, raman 462 lei;
-Se readauga deducerea personala de 250 lei si salariul net va fi de 712 lei (462+250).
Daca nu ar fi fost deducerea personala atunci impozitul s-ar fi calculat la 800 lei si ar fi fost de 128 lei si salariatul ar mai fi ramas numai cu 672 lei(800-128), deci prin aceasta deducere a castigat 40 lei la salariu.
Banuiesc ca nu plateste impozit pe salariu, asa cum am spus daca este incadrata la handicap grav sau accentuat este scutita de plata impozitului.