| PringAloe a întrebat:

Ce inseamna infractiune de ucidere din culpa?
Spre exemplu daca un conducator auto circula cu autovehicul cu viteza legala si un "Nebun" ii sare de pe trotuar in fata masinii si se constata decesul celui care s-a aruncat, conducatorul masinii in cauza risca puscarie?
Adica acum ma gandesc si eu de ce naiba ai intra in puscarie daca ala s-a aruncat in fata masinii.
Sa presupunem ca pe autovehicul era montata si o camera care a filmat totul, cum ar sta lucrurile?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca faptuitorul nu a intentionat sa ucida victima, altfel ar fi infractiunea de omor.
Conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se majorează cu jumătate."
Se va face o cercetare penala care va stabili daca a fost sau nu vinovat conducatorul auto. Daca se stabileste ca a fost vinovat va fi pedepsit, daca se stabileste ca a fost nevinovat nu va fi pedepsit.
Vor fi luate in considerare toate probele, inclusiv filmarea de pe camera.

| brokxy a răspuns:

Daca este dovada ca acea persoana s-a aruncat in fata masinii de buna voie e foarte bine. Soferul ar putea sa scape de puscarie Daca familia nu depune plangere nu il baga politia in puscarie.Stiu pentru ca mama mea a murit lovita de masina dar ea s-a bagat in fata masinii noaptea. Si tipul nu a intrat in puscarie deloc ca a dat bani si a scapat de puscarie.La familia mea a dat bani, nu la politie. Dar mai bine intrebi un avocat daca asta e problema ta personala. Spune-i ca ai dovada ca a sarit in fata masinii

| JustMeDeea2019 a răspuns:

În orice accident cu victime se face dosar penal. dacă cel căruia i s-a făcut dosarul e găsit nevinovat, se dă NUP (neurmărire penală) și nu-i va apare în cazier nimic.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Incearca sa nu te mai joci cu termenii juridici, e evident ca nu ii stapanesti. In primul rand, "neurmarire penala" nu exista. Se numeste "renuntarea la urmarire penala" si se dispune in urmatoarele conditii (citez, conform art 319 CPP) :
"1) În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când, în raport cu conţinutul faptei, cu modul şi mijloacele de săvârşire, cu scopul urmărit şi cu împrejurările concrete de săvârşire, cu urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii, constată că nu există un interes public în urmărirea acesteia."

Apoi, in acest caz nu este operantă renuntarea la urmarire penală, ci o eventuala clasare, in masura in care se constata cauza de neimputabilitate a cazului fortuit (art 31 CP).

| valentin123231 a răspuns:

Fara intentie, neglijenta. Se fac cercetari pentru infractiunea de ucidere din culpa dar asta nu inseamna ca este vinovat. Camerele de filmat in Romania din cate stiu eu nu sunt folosite ca proba directa.

| doctorandus a răspuns (pentru valentin123231):

Suspectul poate propune orice dovezi crede ca are, ramane la latitudinea judecatorului sa decida ce dovezi sunt acceptabile.