| p3mery a întrebat:

Ce înseamnă valabilitate administrativă? Este legat tot de permis.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de perioada cat este valabil permisul de conducere, aceasta fiind in functie de categorii si este similar valabilitatii cartii de identitate, dupa expirare fiind nevoie de preschimbare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a) 5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."

| apz a răspuns:

Valabilitatea permisului auto.

| roanunt a răspuns:

Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:

a)5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b)10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE?

(51)În cazul pierderii, furtului sau al deteriorării permiselor de conducere ori al schimbării numelui titularului, autorităţile competente eliberează, după caz, un duplicat a cărui valabilitate nu poate depăşi valabilitatea administrativă a documentului înlocuit sau alt permis de conducere.

(52)Eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează la expirarea valabilităţii documentului, după efectuarea examinării medicale prevăzute la art. 22.
(53)În cazurile prevăzute la alin. (51) şi (52), eliberarea permiselor de conducere respective se realizează fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.