| 4b a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca totul este permis? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iubire nu e, nimic nu e. sper ca ai inteles mesajul. succes.

17 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Toate lucrurile sunt permise dar nu toate sunt de folos.Si pentru mine Dumnezeu exista!

| Inferno a răspuns:

Da. Nu ca-i minunat?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu. big grin
Daca n-ar exista legi, ar fi totul permis...
Si daca Dumnezeu nu exista si n-ar exista nici legi...tot exista un cod de legi morale nescrise big grin
Nu spun ca pentru fiecare dintre noi, as visa prea mult...

| RAY a răspuns:

Noi oamenii ne numim homos sapiens adica oamenii rationali asta cere o resposabilitate din partea noastra, cand spui dumnezeu nu exista si ai o minte rationala nu vad cum ai putea sa spui ca totul e permis repet a accepta ca esti rational cere ratiune si logica nu rautate si prostie

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, dar nu toate iti sunt de folos, asa ca folosindu-te de creier, o sa faci doar ce trebuie, daca faci si altceva, inseamna ca nu ai gandit, sau nu ai cu ce gandi.

| Lizzu a răspuns:

Da, omul este aici pentru a experimenta totul si de a alege in final cu ce ramane si pe ce drum sa mearga ..asa cred eu cel putin.

Suntem datori sa incercam ce dorim si ce putem si avem ocazia ...pentru a vedea ce ni se potriveste mai bine si ce ne defineste ca fiinta umana... happy

Dar totul in limita bunului simt...acum depinde de fiecare.

Atat cat nu facem rau altora prin actiunile noastre e totul bine.
Nimeni nu ne trage la raspundere pentru ca nu are ce sa reproseze atat timp cat nu facem rau. Nici dzeu nu ar avea de ce sa ne pedepseasca daca ar exista.

| greyhound a răspuns:

Pana la Dumnezeu mai e constiinta, moralitatea si legile

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si nu este totul permis

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dami exemplu de ceva ce nu este permis.
Omul nu este limitat de nimic pe acesta planeta ( acum nu orice om, trebuie sa ai ceva putere)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

totul permis teoretic da, practic nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am de ce sa imi pun aceasta intrebare deoarece nu cred ca exista, ci stiu ca exista! Sanatate!

| Buresbista123 a răspuns:

Idioata intrebare

| 4b explică (pentru Buresbista123):

Ba i-a fi tu destept si nu mai raspunde la intrebari idioate.
Multam si sanatate...

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Da' si normallaughing

| IoanieCriminalul a răspuns:

In limita legi

| Essencest11 a răspuns:

Nu exista si sunt sigura de asta dar asta nu inseamna ca fac tot ce vreau. Trebuie sa fim omenosi sa avem conceptii.