| FiT7EA a întrebat:

Ce înțelegeți voi prin chestia ca un copil nou născut va purta numele de familie al mamei, dar mama trăiește cu tatal copilului si nu sunt căsătoriți?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri este la intelegerea parintilor ce nume de familie va purta copilul, daca nu se inteleg va purta numele mamei iar a tatalui doar daca o instanta hotaraste astfel, in urma unui proces.

| Catrice a răspuns:

Dacă tatăl îl recunoaște că fiind al lui, copilul poate avea numele tatălui daca mama vrea