| 愛日本 a întrebat:

Ce card sa folosesc si de la ce banca pentru a face cumparaturi online (international) si ce taxe trebuie sa platesc dupa el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visa Electron de la BT, nu platesti nicio taxa.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau MasterCard, chiar si Maestro merge, depinde de comerciant. De la ce banca vrea muschiu' tau, in principiu, dar de evitat BRD si Banc Post ca sint niste hoti ordinari. Cei mai hoti ordinari dintre hotii ordinari, ca nici cu ailalti nu mi-e rusine cind vine vorba de cum isi baga mina in buzunarul tau.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Nici una? Dar dobanda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Ce fel de card vrei?

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Visa,Master card sau Maestro doar pentru a cumpara de pe Aliexpress

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Vrei sa il alimentezi si sa platesti cu banii tai sau cu banii bancii?

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Prima varianta

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Iti faci card de debit, nu platesti nimic.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

| 愛日本 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc happy

| KodrutZ a răspuns (pentru 愛日本):

Nu ai pentru ce! Recomandarea mea personala e sa iti faci musai si cont PayPal. Astfel o sa ai parte de protectie dubla in cazul unei tepe sau in caz ca, sa zicem, iti sint furate datele cardului sau datele de acces la PP.

| 愛日本 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult pentru sfaturi, dor ca pe site-ul de pe care vreau sa achizitionez nu apare paypal, doar visa, mastero, mastercard

| KodrutZ a răspuns (pentru 愛日本):

In general astia care nu accepta PP au mari sanse sa fie mai mult sau mai putin tepari. AliExpress e un marketplace gen eBay unde multi dintre vinzatori sint problematici, iar recuperarea banilor atunci cind platesti cu cardul direct e foarte dificila.

| 愛日本 explică (pentru KodrutZ):

Am intrat pe site-ul bancii pentru mai multe detalii si la un moment dat am vazut asta
cumparari internet = 9.000 RON
maxim 10 tranzactii
ce inseamna? sper ca nu ce cred eu

| KodrutZ a răspuns (pentru 愛日本):

Maxim 9000 RON pe luna, maxim 10 tranzactii, presupun. Daca vrei sa faci bisnita en-gros, iti trebuie cont/card pe firma, cel mai probabil. Sau nah, cauta si pe la alte banci.

| 愛日本 explică (pentru KodrutZ):

Adica pot baga maxim 9000 ron si sa scot banii fizic de maxim 10 ori pe luna?
Sper ca nu imi va cere mii de roni in viitor pentru ca am folosit un card doar sa cumpar online

| KodrutZ a răspuns (pentru 愛日本):

Nu, adica poti cheltui maxim 9000 in maxim 10 transe lunar. Cel putin asta inteleg eu. Plus ca te iau la ochi vamesii daca te tot prezinti de azi pe miine sa culegi colete si o sa platesti TVA/taxe de import, naiba stie ce. Depinde de valoare, dar nu sint idioti sa nu se prinda cind tot primesti cu valoarea declarata mai mica ca cea reala.

| 愛日本 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc,din nou.Sunt destul de nepriceputa in acest domeniu.