| Eduard3140 a întrebat:

Ce limba vorbesc moldovenii? moldoveneasca sau romina?

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Română plus rusă=> de-ale moldovenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romana cu accent moldovenesc. Funda?

| 0x11111051 a răspuns:

Waa drugu, tu daca vrei sa bazaresti pi moldovinesti, trebui sa stii 3 limbi.
-Tocmai 3?
-Nu da. Trebu sa stii: moldovinesti, rusasti, ei si deamu romanesti
-Eu romana o vb.
-Tss, nu mai inteles. Tu o graiesti pre bine romaneasca asta a ta, dar daca vrei sa graiesti pe moldovenesti, atunci nu trebuie sa vorbesti asa de bine.
- Si cu rusa?
- Tot asa. Karoci, rominashu. Daca stii prost moldovenesti, rusasti si romanesti, poti sa zici ca te socoti moldovan.
- Deci ca sa vorbesc l. moldoveneasca.
- Moldovneaski.
-... moldovniaski
-. asa.
- Trebuie sa invat 3 limbi, astfel ca sa vb, numai una, da?
- Vezi ca te-ai vrubit, wai))

| Adelina004 a răspuns:

Pai uite eu sunt moldoveanca si se pare ca vorbesc romana.hee hee Si nu exista limba moldoveneasca cum a zis maria este un dialect.hee hee

| mariutsa1234567890a a răspuns:

Moldovenii vorbesc limba romana. doar ca in mare parte folosesc multe rusisme.
Si +, moldoveneasca nu e o limba, este un dialect!

| Eduard3140 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Da de ce vorbesc limba romina daca rominia a aparut dupa ce a aparut moldova?

| mariutsa1234567890a a răspuns (pentru Eduard3140):

Cine a spus ca Romania a aparut dupa Moldova?

| Eduard3140 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Eu am spus pentru ca citeste pe net istoria moldoveneasca dar nu romina

| regis a răspuns (pentru Eduard3140):

Eduard tata, pune mana si mai citeste si tu o carte, nu conteaza daca e in "romina", moldoveneasca sau in ce limba vrei tu, altfel nu vei reusi decat sa te faci de bafta pe net.

| mariutsa1234567890a a răspuns (pentru Eduard3140):

Ohh Doamne, deci nu am idee ce istorie citesti tu, dar sper ca nu esti comunist big grin
Deci hai serios, vorbim limba romana. si asta nu se va schimba!
Sangele apa nu se face, s-o stii de la mine!

| Eduard3140 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Limba moldoveneasca vorbim pentru ca eu am gasit o carte la biblioteca istoria moldoveneasca si nu romina si acolo scria ca moldova itii o aparut si asa ca noi vorbim moldoveneasca

| Rock10 a răspuns (pentru Eduard3140):

Citeste ceva istorie inainte sa pui intrebari din astea! Moldova a fost parte din Romania, iar rusii au confiscat-o! Acum intelegi de ce ei vorbesc romana? uite si un link util: http://ro.wikipedia.org/wiki/Republica_Moldova

| mariutsa1234567890a a răspuns (pentru Eduard3140):

Stiu ma si eu..doar acum s-a inventat si dictionar roman moldovenesc. cum am mai spus.
MOLDOVENESTE NU E DECAT UN DIALECT!

| WeAreSmart a răspuns (pentru Eduard3140):

Numele tarii a fost preluat de la numele poporului si al limbii (nu invers)

| UnOmGanditor a răspuns:

Ei vorbesc romana pe dialect moldovenesc.

| Md32415 a răspuns:

Eu vorbesc limba moldovineasca