| AlexDorinel a întrebat:

Ce lucruri rele/bune a facut psd pentru omul de rand (adica pentru majoritatea oamenilor)?

Singurul lucru rau din guvernarea lor a fost justitia,dar economia,salariile, alocatiile le-au crescut.

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

1 - Au urcat salariu minim obligand patronii si altii sa nu mai dea asa putin la oameni.
2 - Nu ti-au scumpit utilitatile si nu ti le-ar fi scumpit nici acum, asa cum au scumpit astia liberali.

A urcat salarii la medici, ca altfel iti plecau toti medicii de aici, au mai urcat pensii.
Iar daca taiau din pensii speciale, salarii nesimtite, mai eradicau evaziune fiscala si altele, iti zic eu ca erau bani pentru ce au marit, nu era doar din pix cum zic unii.
Si mai ales daca bagau cota de impozitare progresiv procentual asa cum e in toata UE.
Dar din pacate, astea nu le-a mai facut.

Si maririle au fost in Euro, ca luai mai multi euro cu salariile si pensiile marite.
Si asa incet incet te apropiai de salarii UE.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Economia neagra e la nivel de aproape 50%! Asta e marea belea, eu as considera-o problema de securitate nationala pentru care ar trebui luate masuri de judecare/executare pe repede-inainte pentru evazionistii medii-mari, eventual asistenta contabila si esalonare a platii datoriilor pentru aia mici, care de multe ori ar iesi complet in decor daca ar face totul conform legislatiei fara asistenta.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, trebuiau luate masuri contra economiei negre, dar nu s-au luat masuri, o nebunie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca eu pun o bomba la tine in casa si o programez sa detoneze cand vin ai tai acasa, inseamna ca ei au aruncat-o in foc? Daca eu incep sa construiesc o casa si altul vine si taie panglica, inseamna ca el a construit-o? In cel putin trei sferturi din cazuri, ca sa fiu foarte lejer si sa nu zic 95%, cresterile de nivel de trai din guvernarile pesediste au fost consecinta masurilor de austeritate luate de guvernul precedent, care astfel le-a dat ocazia ciumatilor rosii sa aiba resurse pe care ei mereu le-au aruncat in pomeni in loc de a investi intr-o crestere REALA. Uite, eu am o firma. As putea sa imi fac salariul de 10.000 EUR si miine, chiar daca am incasari de o mie pe luna. Dupa aia, angajez un manager care sa scoata firma din cacao. Ala o face, ma aduce pe plus, desi ia masuri nasoale gen dat afara unul-altul, micsorat salariile, inclusiv al meu. Cind intru pe plus, il dau pe ala afara, ma ridic pe mine in slavi cu ce treaba buna fac ca sef, ca acum totul e bine, maresc salariile pana intra din nou firma in datorii, aduc alt manager, ala o readuce pe linia de plutire, imi asum meritele, il dau afara, si tot asa. La fel si cu pesedeii.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgianaDiaconu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cel mai probabil ti a dat un exemplu ca sa intelegi. Din ce vad in revolta ta esti psd ist, probabil d asta a simtit sa iti detalieze un exemplu. Altfel nu ai fi inteles happy

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Lol, chiar am firma. PSD a marit salariile nefondat generind inflatie. Legat de scazutul datoriei, povesti. Conjunctura, nimic mai mult. Cind tai bani de la investitii si mai platesti doua-trei datorii ca oricum se sparge totul in capul celor de dupa tine, normal ca iti convine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce masuri a luat Ciolos... daca nu am discutat despre asta de cel putin o duzina de ori, nu am discutat deloc. Tu ai habar sa te documentezi singur? https://ziare.com/......ei-1443590

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci again, habar nu ai despre ce vorbesti. Ia zi citi km de autostrada a dat pesedeul in folosinta! http://giurgiupesurse.ro/......i-in-2020/
Pe scurt, ca tot ridica in slavi Mosotti maririle de salarii ale mizerabililor din pesede. Au marit salariile in sanatate. Foarte bine, nu zic ca nu ar fi meritat - macar unii - asta. Ce au facut? Au marit salariile si le-au aruncat in circa autoritatilor locale, ajungindu-se in multe cazuri ca bugetul de salarii sa depaseasca bugetul total al unitatilor medicale respective.
Ca tot zici ce au rupt maimuta in doua, uite cate promisiuni au fost "uitate" - https://partidulpromite.ro/......-democrat/

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Stai calm, nu e chiar asa de jos. IT-ul o duce la fel de bine ca inainte, sau chiar MAI bine.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S-a demonstrat si la noi, dar si in Europa, ca printr-o politica de austeritate nu dezvolti economia. Asta au facut predecesorii guvernelor PSD-iste. Au recunoscut si ei ca au gresit.
Nu poti compara tara cu firma. Tocmai asta fac cei care o aduc la sapa de lemn.
Nu dezvolt, ca nu fac politica, nu tin cu nici un partid, decat in masura in care face ceva bun. Adica FACE, nu VOM FACE.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Austeritate >> bani pentru investitii >> investitii >> prosperitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Si nici nu poti compara tara cu o bicicleta. Tara o compari cu un petrolier/nava de croaziera. Bicicleta o pornesti - accelerezi la viteza de croaziera si o opresti in 5 metri. Nava in vreo 3-4-5 kilometri.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca este austeitate cine-ti cumpara produsele?
Post criza, marii economisti ai lumii au recunoscut ca aplicarea austeritatii a fost o greseala. Nu vreau sa ma contrazic cu ei.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu poti compara tara nici cu un petrolier, deoarece sunt alte reguli dupa care se conduc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Ma refer la austeritate strict privind modul in care se arunca banii de la buget de la noi, ca sectorul privat nu e corelat cu ce se intampla la stat. Uita-te acum de exemplu cum majoritatea primarilor din vreun sat pierdut printre dealuri si angajatii de la primarie au salarii de programatori...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Ma refer la petrolier privind inertia cu care functioneaza economia. Daca iei masuri bune acum, nu se vor vedea decat peste niste ani in traiul de zi cu zi al puletelui de rind.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ai inteles si nici nu ma straduiesc sa-ti explic, deoarece imi dau seama ca nu intelegi legile care guverneaza o societate, respectiv o tara. Compari un vapor de pasageri cu o barca pescareasca.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am invatat la umilele mele scoli ca munca trebuie apreciata si din punct de vedere al utilitatii publice, a complexitatii ei.
In primul rand nu sunt primari la sate, ci numai la comune, orase, municipii.
In al doilea rand primarii comunelor "dintre dealuri" are raspunderea vietii si traiului a catorva mii de oameni. Daca un programator greseste ceva la un program ce se intampa? Daca primarul greseste sufera o intreaga comunitate.
Nici nu incape comparatie intre raspunderea programatorului cu a primarului.
Desigur, fiecare considera ca munca lui este cea mai importanta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Avem mai multe primarii ca Germania. Iar privind raspunderea primarului, aia de la tara fac fix NIMIC. Sint niste mici boieri care iau terenuri cu japca si aduc voturi pentru partidul care ii tine in brate. Uite, am chiar un prieten care are un teren foarte valoros la o aruncatura de bat de Iasi si care a cistigat de curand un proces cu un mizerabil de-asta care voia sa ii ia terenul cu japca. Chestia e ca el a avut niste mii de euro si timp de umblat pe ici-colo ca sa isi apere drepturile. Da-ti seama cate mii de cazuri de batrini cu copiii plecati/dezinteresati care ramin fara terenuri din smecherii cu actele facute de primarii de la tara si acolitii lor se intampla! A, da, bonus round: cum ti se pare cand doar bugetul de salarii al unei primarii depaseste cu mult veniturile primariei respective? Tu ca primar poti si TREBUIE sa asiguri si un climat favorabil dezvoltarii economice. Daca o comuna e pe minus asa de grav, acea comuna trebuie sa dispara - primaria trebuie desfiintata si cu asta-basta.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cine este de vina? Primarul se alege singur? Ce aleg cetatenii, aia au.
Pai vezi, tocmai de aceea spuneam ca este nevoie de educatie juridica a tinerilor, pentru ca sa nu ajunga sa li se ia drepturile cu japca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Primarul putea sa isi mareasca salariul lui si celor din primarie sau sa nu il mareasca si sa foloseasca fondurile pentru comunitate. Ce crezi ca a ales majoritatea covirsitoare a primarilor? Educatie juridica? Te rog frumos, la noi juma' de natie nu stie sa se stearga la c*r...

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie si o educatie juridica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Multe chestii TREBUIE dar nu se fac tocmai pentru ca nu exista. E ca la aia cu angajam soferi de TIR cu experienta. Pai un tinar fara experienta cum naiba o face? La fel si aici, aia fara educatie nu o au pentru ca exista interese sa nu o aiba, iar aia care o au... o folosesc in interes propriu. De aia se studiaza indoctrinare medievala si nu religie/spiritualitate, de aia educatia sexuala e tabu, de aia... mdah, de aia am ajuns unde sintem si inca e loc sa alunecam si mai jos.

| Cristea202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

''Austeritate >> bani pentru investitii >> investitii >> prosperitate.'' deci sa inteleg ca tu esti de acord cu masurile de austeritate drastice luate de Boc in 2010?

| relian a răspuns:

Salariile,alocatiile au fost crescute de unde,din ce bani? Cand ridici salarile sau ce mai spui tu,trebuie sa lucreze economia,trebuie sa produci ceva.
Ei nu au produs nimic, ca de altfel ca si astia din zilele noastre, de aia si sintem datori.
PDS a furat la greu pe vremuri, au vandut tot ce a fost de vandut prin tara pana si fier vechi orice numa banu sa iasa.
De acolo mai ridicau ei ce spui tu, nu din productie, nu ca mergea economia bine.
Alea is povesti.Si acum se intampla cam la fel, doar ca mai vin bani de la UE, de mai stiu eu unde, mai trimit romanii de pe afara, tiu minte odata au sus ca banii trimisi de romanii din afara erau mai multi decat ce se producea in RO laughing la ora aia.