| Frank51 a întrebat:

Ce masina pentru transport persoane pot sa conduc cu categoria B? Nu vreau sa imi enumerati legile pentru ca le stiu, vreau masini specifice, nu greutate sau prostii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai pus aceasta intrebare inseamna ca nu cunosti legea, respectiv ce masini se incadreaza la categoria B. Daca o cunoasteai stiai ca poti conduce doar masini cu cel mult 8 locuri, fara locul soferului si, din cate stiu, toate microbuzele au mai multe locuri.

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Cunosc legea dar sunt confuz. Am vazut un Ford transit cu 8+1 locuri care parea cam mare pentru categoria B. - http://postimg.org/image/qkaumrqpp/

Nu cred ca are mai mult de 3t, dar daca mai sunt si oameni si bagaje. atunci probabil depasesc 3, 5t.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

Uita-te la caracteristicile tehnice si, daca greutatea proprie nu depaseste cca 2, 8 tone, se incadreaza la categoria B, 9 persoane normale nu vor avea peste 700 kg.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut orice masina care are pana in 8 locuri