| MorcovMajestic a întrebat:

Ce motive ar avea o tara sa mute o capitala? Sa zicem din Bucuresti sa facem capitala Cluj.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motive pot fi teritoriale, respectiv sa fie situata central, la distante apropiate de toata periferia tarii sau motive politice, respectiv zona sa fie mai dezvoltata economic, social sau cultural.

| sierra1 a răspuns:

Câteva motive când o capitală e mutată:

- Dezvoltarea unor zone mai sărace: orașul cel mai mare servește de regulă drept capitală. Mutarea administrației departe de cel mai mare oraș al țării de regulă aduce după sine o serie întreagă de investiții în dezvoltarea zonei respective. Chestia asta ajută foarte mult mai ales atunci când vorbim despre mutarea capitalei în zone slab dezvoltate economic. Chestia asta pare să fi funcționat în cazul Brasiliei sau Islamabadului.
- Aglomerarea: Dezvoltarea economică vine la pachet de regulă și cu trafic congestionat, rețele de transport public subdimensionat, probleme de locuire etc.
- Motive strategice: Capitala, deși este cel mai dezvoltat oraș al țării e așezată în calea unei potențiale invazii (Canberra, Karachi, Sidney / Melbourne puteau fi ușor invadate de pe mare).

și ar mai fi

https://economie101.ro/trebui-mutata-capitala/

| Drimmero a răspuns:

Nivel de trai, numarul populatiei, principalele centre admninistrative importante, infrastructura, Bucuresti are avantaj ca are metrou, fiind singurul oras din Romania care are, contribuie si ceva istorie. Clujul e super, e modern dar cred ca si-ar pierde din farmec sa fie capitala, ar emigra populatia din sudul tarii acolo si nu numai, l-ar supra-aglomera de l-ar lua dracii.

| Lioana a răspuns:

Lasa capitala la București ca e bine asa cum e.

| ReddY25 a răspuns:

O grămadă de motive

| StrongHeart a răspuns:

Capitala a fost temporar mutata la Iasi in primul razboi mondial, daca nu ma insel. Deci, razboiul ar fi un motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Ar fi mai multe motive.
1-Motiv strategic, daca o capitală este in apropierea forțelor inamice sau prezintă risc de invazie automat va fi mutată.
2. Pozitie geografică, daca actuala capitala nu are o poziție geografică buna și exista un alt oraș cu o poziție geografică mai buna care sa lege toate orașele atunci capitala se muta în orașul respectiv.
3.Decadenta din capitală poate duce la schimbarea capitalei.
Referitor la București și Cluj mie mi-ar placea sa avem capitala la Cluj dar acest lucru nu e posibil din mai multe motive.
1-Clujul nu cred că are dimensiunea necesară să găzduiască toate sediile ministerelor, instituțiilor de forță și nu are o clădire asemănătoare Parlamentului și a Guvernului.
2-Daca capitala se muta la Cluj, automat Clujul va deveni un oraș mai urat, aglomerat și îmbâcsit.
Tot traficul ăla infernal din București se va muta la Cluj.Nu uita că Clujul e construit pe șapte coline in timp ce Bucureștiul are o suprafață plană, dreapta.
Ar fi o chestie super faina să avem capitala la Cluj în inima Transilvaniei, în felul ăsta ne întărim controlul asupra Transilvaniei iar ungurii nu cred că ar avea curajul să emită pretenții la Transilvania. Tara ar fi mult mai bine unificată.
Mutarea capitalei în Cluj este posibilă într-un interval de 5-10 ani dar daca are un management politic prost Clujul poate deveni mai urat decât Bucureștiul.

| Darius50boss a răspuns:

Se poate să fie din motiv că o zonă este mai bogată sau din motiv politic