| anonim_4396 a întrebat:

Ce opinie aveti despre Miscarea Legionara? V-ati dori un astfel de regim?

Argumente va rog, fara sentimentalism,instincte,predispozitii, frustrari si complexe.

multumesc

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Miscarea Legionara este artizana perioadei celei mai infloritoare din punct de vedere economic, obtinuta pe fondul unei conjuncturi interne si internationale mai mult decat nefavorabila (WWII), dublata de un an agricol dezastruos. Altfel spus, o crestere economica fara precedent, intr-o perioada de criza mult mai profunda decat cea pe care o traim noi astazi.
Din pacate, acest succes economic a fost umbrit de felul in care a fost obtinut: forta extrema, mergand pana la asasinate politice.

| Arthur a răspuns:

Mişcarea Legionară nu poate fi privită decât în contextul respectiv istoric în care a apărut. Actualmente putem doar să ne inspirăm din ce a fost bun legat de acele idei politice. Mondializare nu va lăsa loc naţionalismului, indiferent de nuanţă, care se va dilua până la dispariţie.
Fundamentale pentru Legiune erau : Patria, Monarhia, Biserica, Proprietatea Privată. Nu discut care dintre acestea ar fi necesare actualmente şi datorită celor amintite mai sus.

| Arthur a răspuns:

O să completez cu acest răspuns deoarece am văzut prima postare. Total fals ce spune expertul Kongeri legat de comunismul celor din Mişcarea Legionară : " Mişcarea legionară este o mişcare naţională românească şi anticomunistă, născută în cadrul României interbelice. "
În alte interpretări : profund anticomunistă.
Apoi, cum naiba să spui aşa ceva: " Practic, un fel de comunism " când comunismul este ideologic declarat ateu vs legionari - creştini.
Mai mult, legionarii aveau ca lege de căpătâi proprietatea privată, nu " oarecum " cum notează colegul, vs comunism unde totul aparţine " poporului ".
Nu numai din aceste considerente lagionarii ( care priveau spre vest ) erau total contradictoriu plasaţi faţă de comunişti ( care priveau spre est ).
Iar asocierea Mişcării Legionare cu nazismul e o mare greşeală.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„Ce opinie aveti despre Miscarea Legionara?" - O mișcare născută din frustrare, pentru frustrate și întru frustrare.
Practic, un fel de comunism care recunoștea oarecum proprietatea privată și punea mult accent pe conservatorism social. Doar asta a fost național-socialismul - deși foarte mulți încă asociază asta cu „extrema dreaptă" părându-li-se cumva normal să asocieze o doctrină socialistă cu dreapta fără să vadă nicio contradicție de termeni.

„V-ati dori un astfel de regim?" - Nu, sub nicio formă, niciodată.
Asta nu înseamnă că legionarii n-aveau și idei bune - dar sunt de părere că acelea pot fi aplicate la nivel individual mai bine și fără necesitatea unui regim totalitar.

| JuAl a răspuns (pentru kongeriket):

Daca spui ca miscarea legionara a fost un yip de comunist inseamna ca esti doar un copil de 12cani care habar nu are care sunt diferentele intre fascism si comunism. App... Miscarea legionaea a fost o miscare de tip fascista. Infforneaza-te ce inseqmna fascism. Si inca ne miram de ce poporul este prost si usor de manipulat.

| JuAl a răspuns (pentru kongeriket):

Daca spui ca miscarea legionara a fost un yip de comunist inseamna ca esti doar un copil de 12cani care habar nu are care sunt diferentele intre fascism si comunism. App... Miscarea legionaea a fost o miscare de tip fascista. Infforneaza-te ce inseqmna fascism. Si inca ne miram de ce poporul este prost si usor de manipulat. Iar daca ceva recunoste proprietatea orivata ca mijloace de productue, sa stii ca acea ideologie nu este nici macar 0, 1% comunista.

| Zenithf a răspuns:

Daca ai trai in perioada in care a fost aceasta miscare, si ai fi avut o opinie legata de miscare, ai fi ajuns si tu ca Nicolae Iorga, asasinat in mijlocul strazii. Insa in ziua de azi, pot zice linistit ca a fost o organizatie criminala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-aş dori un regim asemănător celui din perioada de " glorie " a Mişcării(1930-1938).

Chiar aş vrea să văd tinerii muncind pe câmpuri, pe gratis. Oameni uniţi sub o singură deviză, oameni cu credinţă în Dumnezeu şi oameni care pun respectul, onoarea şi dreptatea mai presus de toate.

Sunt criminali, dacă te bazezi pe cărţile istorice din perioada comunistă, dar dacă te documentezi mai amănunţit o să-ţi dai seama pentru ce militau ei.

| kongeriket a răspuns (pentru anonim_4396):

„Chiar aş vrea să văd tinerii muncind pe câmpuri, pe gratis. Oameni uniţi sub o singură deviză, oameni cu credinţă în Dumnezeu şi oameni care pun respectul, onoarea şi dreptatea mai presus de toate." - Ein volk, ein Reich, ein Fuhrer unde Gott mins uns. Așa-i?
Ei bine, nu - așa ceva este criminal. Muncitul pe gratis împotriva propriei voințe este sclavie.

„Total fals ce spune expertul Kongeri legat de comunismul celor din Mişcarea Legionară : " Mişcarea legionară este o mişcare naţională românească şi anticomunistă, născută în cadrul României interbelice. " " - Siiigur. Național-socialismul nu e deloc de stânga. Nu, nuuu - deloc. Doar că insistă ca statul/liderul/mișcarea/partidul să-ți spună ce să faci cu propriile mijloace de producție.

Încercați să mai citiți politica și din altă parte decât Wikipedia. Dacă-i până-ntr-acolo și Jose Barroso (președintele Comisiei Europene) zice că nu-i comunist dar 99% dintre deciziile sale sunt cu iz de URSS.

| anonim_4396 explică (pentru kongeriket):

Muncitul pe gratis împotriva propriei voinţe? Cum naiba puteau 5 oameni(câţi au fost la început) să supună mii de tineri fără ajutorul lui Carol sau a oamenilor apropiaţi lui şi a guvernelor sale? Îi ameninţau că le arde Dumnezeu locuinţele dacă nu muncesc pe gratis şi nu se supun?

| kongeriket a răspuns (pentru anonim_4396):

„Cum naiba puteau 5 oameni(câţi au fost la început)" - Nu ai nicio dovadă credibilă că la început au fost 5 oameni. Eu spun c-au fost 30 de mii. Sigur, nici eu n-am nicio dovadă dar văd că e la modă s-o arzi cunoscător de orice.

În plus, chiar presupunând că ceea ce spui tu este integral corect - țin să-ți reamintesc că am trecut între timp de epoca bronzului și de epoca feudală.

Pace.

| anonim_4396 explică (pentru kongeriket):

Şi ce dovezi credibile ai tu atunci când spui că tinerii erau sclavii legionarilor şi nu munceau pe gratis din proria lor iniţiativă?

" țin să-ți reamintesc că am trecut între timp de epoca bronzului și de epoca feudală. "- Nu e nevoie să-mi reaminteşti aceste lucruri, pentru că sunt şi eu conştient de asta. Până la urmă nu eu am fost cel care ţi-a dat prima dată replică la un răspuns.

| JuAl a răspuns (pentru anonim_4396):

Este destul de normal cum de voi crestinii sustineti o miscare 100% criminala. Cica miscarea legionara nu a fost criminala tu spunand fara dovezi. Eu am dovezi de la cativa evrei care au trait perioadele alea in care o gramada de evrei au fost omorati si atarnati in carlige in abatoare.

Răspuns utilizator avertizat