| Hermannstadt01 a întrebat:

Ce parere ai despre Codruta Kovesi? Este potrivita pentru a fi in conducerea DNA?
Eu cred ca NU, este prea inalta.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere, fara sa am cunostinte de drept, ai facut un raport mai complex si mai relevand decat Tudorel

| RobertMoon a răspuns:

Și dacă e prea înaltă care e problema?

| BuLaNNNeL a răspuns:

laughing poate lua cu brio postul de prim ministru al României.

| francut a răspuns:

Tu esti o piticanie si esti complexat de asta? rolling eyes

| Hermannstadt01 explică (pentru francut):

Soros te-a platit sa ma intrebi.

| Andersen2k18 a răspuns:

Din punctul meu de vedere si-a depasit de mult atributiile de sefa a DNA. Multi protesteaza pentru Kovesi nu pentru Justitie asta e clar. Justitia este o institutie care nu apartine nimanui si care trebuie condusa de un om cu cap. Prea mult scandal pentru aceasta doamna care pur si simplu nu se mai satura de putere.

| Hermannstadt01 explică (pentru Andersen2k18):

Am auzit ca in anii carierei nu a excelat, nu stiu cum a fost aleasa la conducerea DNA, pe ce merit. Se lauda ca in RO din cauza ei este justitie, ce politicean a fost arestat si condamnat cu executare pana acum?! DNA isi face treaba cand este sa santajeze un politicean sa lucreze in folosul corporatiilor, prin subventii de milioane de euro pentru corporatii care nu au nevoie si redevente 0 pentru expluatarea petrolului din Marea Neagra. Adica este ca si cum ai un pamant cu petrol, o corporatie il expluateaza dar nu plateste pentru petrolul expluatat.

| suntserios a răspuns (pentru Hermannstadt01):

Ioan Avram Mureşan, ministru al Reformei (1997) şi ministru al Agriculturii (1998), condamnat definitiv în februarie 2013 la trei ani de închisoare cu executare în dosarul "Caltaboşul"

Decebal Traian Remeş, ministru al Agriculturii (2007), condamnat definitiv în februarie 2013 la trei ani de închisoare cu executare în dosarul "Caltaboşul"

Zsolt Nagy, ministru al Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei (2004-2008), condamnat definitiv în ianuarie 2015 la patru ani de închisoare cu executare, pentru aderare la un grup infracţional, în dosarul privatizărilor strategice

Codruţ Şereş, ministru al Economiei şi Comerţului (2004-2006), condamnat definitiv în ianuarie 2015 la patru ani şi opt luni de închisoare cu executare, pentru trădare prin transmitere de secret

Relu Fenechiu, ministru al Transporturilor (2012-2013), condamnat definitiv în 2014 la cinci ani de închisoare cu executare în dosarul „Transformatorul

Sorin Pantiş, ministru al comunicaţiilor (1996-1998), condamnat definitv în august 2014 la şapte ani de închisoare cu executare în Dosarul ICA

Miron Mitrea, ministru al transporturilor (2000-2004) - la 13 februarie 2015 a fost condamnat definitiv la doi ani de închisoare cu executare pentru luare de mită

Monica Iacob-Ridzi, ministru al Tineretului şi Sportului (2008-2009) - la 16 februarie 2015 a fost condamnată definitiv la 5 ani de închisoare cu executare, pentru abuz în serviciu privind manifestările organizate în 2009 de Ziua Tineretului

Codruţ Şereş (PC Maramureş), condamnat definitiv în ianuarie 2015 la 4 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trădare prin transmitere de secrete

Cătălin Voicu (PSD Bucureşti), condamnat definitiv în aprilie 2013 la şapte ani de închisoare cu executare.

Dan Voiculescu (USL Bucureşti), condamnat definitiv în 2014 la 10 ani de închisoare cu executare în dosarul privatizării ICA

Vrei sa mai continuu lista?
Ca mai sunt zeci de cazuri, sau lucrezi si tu pentru propaganda psdista?

| Hermannstadt01 explică (pentru suntserios):

Ma plateste Dragnea cu 10 lei pe postare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Achitări: 2017 - 130. 2016 - 134
Astea-s pe noul mandat + dezastrul Microsoft.
Și ca să nu fiu înteles greșit, nici arestările astea nu-s meritul ei, nici achitările nu-s din vina ei, fiecare procuror se ocupă de dosarul lui. Consider că trebuie să rămână în funcție până îi expiră mandatul.

| Hermannstadt01 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar ar trebui sa raspunda pentru incompetenta. Kovesi este un "manager" platit din bani publici. Daca ar fi avut aceeasi prestatie intr-o corporatie, ar fi fost concediata pana sa-si dea seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hermannstadt01):

Sincer, pentru ce s-a întâmplat cu Microsoft, eu cred că era de bun simț să demisioneze, dar nu e necesar ca politicul să se implice în așa ceva.