| Barajag a întrebat:

Esti sau nu rasist(a)? De ce da si de ce nu?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, pentru că obișnuiesc să-i judec pe oameni în funcție de calitățile lor individuale, nu apartenență de un grup (de orice fel ar fi el).

NOname
| NOname a răspuns:

Apropo, bine te-ai întors. Sper că ești bine.
Pupici pentru cel mic.

| mgtow a răspuns:

Mie nu-mi plac persoanele care comit crime, violuri, etc. si nu am de ce sa fiu rasist. Oricune are dreptul la viata si cine trece de pragul liniei merita pedepsit.

Apache
| Apache a răspuns:

Rasist? ...da.sunt
Dar in acelasi timp consider ca fiecare rasa *negrii albi maro,albastrii. cacanii in dungi *,are atat specimene bune, cat si rele.si nu se merita sa ii tragi chiar pe toti la raspundere pentru faptele majoritatii
Asta nu schimba cu nimic faptul ca ii urasc pe tigani pana in maduva oaselor * ca ex *
Dar cand intalnesc un tigan bun, si cu calitati individuale de laudat.atunci nu am nimic cu el, dimpotriva il admir si il respect
*totusi asta nu schimba faptul ca majoritatea sunt niste hoti ordinari...bine ca mai sunt si exceptii...incredibil de rare *

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Deci nu esti rasist. Discriminarea ta nu se face neaparat pe baza rasiala, ci mai mult pe baza comportamentala si culturala. Faptul ca esti capabil de respect si admiratie pentru un tigan cu niste calitatile individuale de laudat confirma asta.
Asa cum presupun ca aceeasi aversiune pe care o simti pentru un colorat cu un caracter jegos o simti si pentru un roman sau chinez cu aceeasi ''calitate'', caracteristica definitorie.
Hence, nu esti rasist. Nu stiu daca asta te intristeaza sau te face bucuros.

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

.poate asa e!
.nu urasc tiganii pentru culoarea pielii, pentru ca au traditii diferite de ale noastre,,. doar nu sunt un conquiztador spaniol care ucide aztecii doar pentru cultura si religia lor diferita
Urasc tiganii (cei care merita ), pentru ca isi casatoresc copii la 12 ani, cand fetele raman bortoase la 16 ani cu 10 copii le vezi pe marginea drumului ca incep sa cerseasca, ca in timp ce unii mor de foame ei au mertanuri si vile la care nici macar nu platesc curentul.si nici macar nu isi pot justifica averile cand ei sunt semianalfabeti ...etc
Deci poate ai dreptate ...nu judec o persoana dupa obiceiuri,cultura, sau culoarea pielii.o judec dupa fapte.si din pacate.de multe ori, al naibii de multe ori tiganii ma fac sa ii judec ca pe ultimii oameni!
Nu as face ca hitler pentru ca asta te-ar face mai mare jeg ca ei...dar le-as da anumite lectii pe care de voie de nevoie...trebuie sa le invete, spre binele lor

| remus a răspuns:

Nu sunt rasist, nu am de ce, sunt o fire pacifsta. O zi minunata iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat