| iSharan a întrebat:

Ce parere aveti de adoptarea euro in Romania pe viitor?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai avem credite in euro, tarife in euro, preturi in euro, tarife si preturi in lei care fluctueaza impreuna cu euro. CAsele, apartamentele, terenurile se negociaza si se vand in euro, in euro ne socotim datoriile, euro dam la nunti si la botezuri, pana si spagile sunt in euro. In afara de salarii, putem spune ca mai totul este in euro. Iar daca vorbeste cineva de sume, fara a preciz moneda, deja ne intrebam daca e vorba de lei vechi, lei noi sau euro, prin urmare urmare ce putem pierde daca schimbam plasticurile noastre in niste hartii ceva mai valoroase?

| valentingb a răspuns:

Leul este mai slab, avem nevoie de asta. Dacă leul era mai puternic, puteam să ne dăm cocoși și să păstrăm leul, cum au făcut englezii și suedezii.

| hummmer a răspuns:

Scapam de cursul valutar da dam de alte belele.
Da nu se stie ce va fi in urmatorii ani, euro poate sa dispara si vom ramane cu leul nostru cel de toate zilele sau vom incepe sa visam la dolar, ca moneda nationala.

| robroy a răspuns:

Huuooooooooo, jos unirea cu Europa indiferent cum ar fi ea.

| robroy a răspuns:

Raul pe care l-am facut, sa intram in UE

| CHUpopCHU a răspuns:

Eu cred ca este bine fiindca aproape toate celelalte tari au ca moneda euro ..asa ca ar fi bine sa avem si noi