| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de optometrie? Asigura un viitor in Romania?

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Eu zic ca da, nu vezi ca de la o zi la alta suntem tot mai dependenti de calculator si tv? si implicit tot mai multa lume are nevoie de ochelari, fie ca au probleme, fie ca vor sa se protejeze si sa nu ajunga sa aiba dioptrii? plus partea "cosmetica" - lentilele de contact colorate etc, parerea mea este ca da. am o cunostinta optometrista, castiga destul de bine sa stii. daca mai pui la socoteala si ca sanatatea o sa fie cumva "privatizata" atunci cred ca o sa fie si mai bine, ca s-ar deconta si asta si mai multa lume ar merge mai des la controale.

| anonim_4396 explică (pentru mixxjim):

Nu vreau sa para o intrebare ''nepotrivita'', dar cam care este salariul unui optometrist in medie?

| mixxjim a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei de obicei lucreaza prin magazinele cu ochelari si pot avea un salariu fix si procent din vanzari sau un salariu mai mare si nu primesc nimic din vanzari. Nu stiu sa-ti spun exact, e piata libera, fiecare negociaza ce poate cum poate. persoana de care spun are un salariu de baza si comision din vanzari, ajunge la 35-40 de milioane pe luna. oricum, niciunde nu o sa primesti salariu gramada ca incepator, doar pentru ca ai facut o facultate, stii asta happy

| anonim_4396 explică (pentru mixxjim):

Bineinteles,inceputul este greu pentru orice absolvent de facultate, evident aici vorbind despre cei care isi construiesc drumul cu propriile forte(fara pile, relatii etc.)Mersi pentru ajutor.O zi buna iti doresc!

| mixxjim a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere, o zi buna si tie! happy

| JoulieT a răspuns:

Mai vrei sa dai la optometrie?