| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de faza cum ca SUA a aranjat faza cu Coronavirus in China? Ieri seara a aparut un oficial rus la TV la noi, care asta a zis, banuiam si eu dar nu eram sigur. Exista destule motive pentru care sa o faca:

1 - De un an China e in razboi economic cu SUA, si au rezistat chinezii.
2 - In Wuhan se fac cele mai multe chestii de exportat, e cam un nod economic in China.
3 - SUA a declarat ca dusmanul de clasa e China, asta inainte de faza cu virusul, si ca, chiar ar vrea sa recunoasca Crimeea si sa e alieze cu Rusia contra Chinei, de parca rusii sunt prosti sa nu stie ca dupa aia ar urma ei.
China va resista si acum.

SUA are destule laboratoare de experimente cu chestii biologice prin statele din jurul rusiei, in georgia au murit cam 70 de georgieni pe langa laboratorul ala, plus ca cei ce lucra acolo au imunitate diplomatica, deci nu ai voie sa ii iei la intrebari la o adica, sunt americani, ei zic ca acolo este altceva de fapt, ca nu e lab din ala. De ce n-au facut lab-uri la ei in tara? Sau in Mexic langa ei, pai e clar de ce, sa nu fie riscu sa scape n virusi la ei.

Mai scrie si aici:
https://www.libertatea.ro/......ia-2414914

Pentagonul neaga, dar ei neaga totul pana ce dupa 50 ani se desecretizeaza treburile si apoi recunosc tot, asa cum zic acum cum inlaturau ei guverne in anii 60, Guatemala, Chile si altele, cum era un conducator neconvenabil nu neaparat comunist, cum pac, il sabotau, ce se bagau ei in alte tari?!

34 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti care au timp liber de frecat duda pe net mai lanseaza cate o teorie a conspirației. Era doar un pas pana cineva sa o scoata si pe asta

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Pai nu, ca si un oficial rus la TV a spus, eu de acolo stiu, ala nu freaca duda pe net. Dar se leaga foarte multe, insa repet, nu sunt sigur ca asa este.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Daca a zis un rus ceva naspa de SUA clar e adevarat... nu?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Eu de aia am zis ca nu sunt sigur, tocmai ca nu pun eu pret nici pe rusul ala 100 %, dar am pus doar problema, sa vad si voi ce parere aveti, si altii. Am pus-o pentru ca eu stiu stilul SUA cum lucreaza si a lucrat mereu, am legat si contextul, si tot, si un 75 % ar putea fi asa.

Asa cum si la Colectiv se cam stie ca a fost pus la cale, dar acolo exista si dovada desi nu s-a zis despre ea, am dovada clara, dar nu doar eu am zis asta, acolo multi au dubii.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dovada despre cine a pus incendiul la Colectiv si ascunzi asta de organele de investigatie? E cam grav ce acoperi tu acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă tu crezi că americanii fac ce vor ei în China, te înșeli amarnic de amarnic.
ce se bagau ei in alte tari?
Ca să își apere viața, dacă înțelegi ce înseamnă asta.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Sincer da, si eu credeam la fel ca SUA nu prea pot face ce vor in China, dar se pare ca asta au cam putut. Totusi nu sunt 100 % sigur ca ei au facut, de ce sa mint, de aia am si intrebat ce parere aveti, insa prea se leaga totul ce am enumerat. Rusii sunt siguri, eu sincer nu.

Ce viata sa apere?! De ce se bagau in Cuba? De ce s-au suparat ca rusii au bagat arme in cuba cand ei aveau in Turcia deja? Adica contra rusiei. Dar Kennedy a scos alea din Turcia daca hrusciov le lua pe alea din cuba, dar i-a deranjat mult pe militari si smecherii sua care doreau sa atace pe rusi nuclear, de aia l-au si omorat pe Kennedy, ca ii deranjase prea tare pe nenorociti. I-a deranjat mai tare ca a vrut ca guvernul sa tipareasca dolarii si nu federal reserves care e chestie privata (cine tipareste moneda, conduce tara de fapt), asa ca trebuia asasinat, chiar am discursul lui cand cerea ajutorul populatiei tocmai zicand ce zic eu acum, ca aia erau niste nenorociti.

De ce au pus embargo Cubei?! Doar ca, Castro vroia o tara buna pentru ai lui, si ca nu le canta la sua in coarne? Iar proprietatile alea SUA pe care le-a luat, le-a luat ca sa se foloseasca lumea lui de ele, nu sa fie asupriti de americani in tara lor, ca si aia au luat alea tot cu permisiunea regimurilor conduse de ei in Cuba.

De ce l-a dat jos pe ala din Chile?! L-au ales oamenii legitim, ce treaba aveau ei cu Chile?! Sau pe ala din Guatemala care era comunist, daca oamenii au vrut comunisti, ce? Au votat, f bine, ce se baga ei americanii? Acu dupa desecretizare au recunoscut ca asta au facut, nu le convenea ca nu stiu ce fabrica de nu stiu ce (am uitat exact, am inregistrat de curand asta unde se spune), vroia sa fie bagata in proprietatea statului, adica le era frica ca nu mai profita si nu mai asupresc ei lumea in tara aia, si nu mai fac eu buzunarele mari.
In Cuba si Guatemala erau comunistii si le era frica ca nu cumva sa se intinda si sa piarda ei dominatia si averile, daca o tara vrea sa fie comunista, e treaba lor in mod normal.

Si de ce mereu au vrut sa le fure la rusi resursele si tara?! De ce vor razboi acolo? Ce le-a facut rusii? Vroia sa bage Ukraina in NATO ca sa puna rachete in buza rusiei si acolo, acum duc sute de tancuri in tarile baltice, din Germania, ca si nemtii le sufla in coarne de fapt. Acu nu stiu cum sa faca ca rusii sa atace Ukraina sa zica ca s-au bagat peste o tara si sa intervina ei cu NATO ca motiv.

De ce s-au dus in Irak sa le fure la aia petrolul? Ce treaba aveau ei acolo? Iranlui de ce i-a pus embargo-uri? Pai ii deranjeaza ca nu ii pot domina pe aia.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai atâtea lipsuri la informație și interpretare, că aș avea nevoie de un trimestru să ți le explic.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Sincer nu m-ar deranja sa explici, pentru ca este interesant punctul tau de vedere, adica cu ce argumente ai veni.

Cazul Cuba, Guatemala, Chile, e in episod perioada mai exacta, chiar americanii vorbesc acolo despre asta, laboratoare experimente biologide pe langa rusi, invadarea Irak (unde nu au gasit nici o arma chimica dupa cum mi se pare ca, chiar ei au zis-o, dar sincer nu-mi aduc bine aminte, ala era un pretext), inscenarea atacului terorist de la 11 sept 2001, prezentatoarea TV a zis ca a cazut si a treia cladire dar inca nu cazuse, a cazut dupa ce a zis, dupa aia cica a dat-o afara ca a facut depresie, si nu s-a mai auzit nimic de ea, trebuia sa zica dupa, dar nu s-a asigurat ca, cazuse aia, asta ca sa aiba motive sa intre in Afganistan, si multe altele, chestia cu Ben Laden inventat de ei.

De ce l-au finantat pe Hitler ca apoi sa faca nenorociri? Ca brusc asa avea ala bani sa se inarmeze si tot din 1935 in colo, se stie si asta, mi se pare ca se stie si cine l-a scolit, cand ei erau in evu mediu dupa primul razboi. Pai ca vroiau sa termine pe Englezi care le erau concurenti economic, si apoi pe comunistii rusi.

Cand a fost razboiul cu Iran adica cand i-a atacat Irak, SUA n-a zis nimic, chiar vroiau asta, le dadea arme, dar cand a fost vb de Kuweit zice "nuuu admitem ca cineva sa-ai atace vecinii", asta am vazut cum Bush vorbea, deci nu din auzite, pai Iran ce era? Nu era vecin? Unde au ei interes, se baga. Nu am zis ca Sadam a facut bine ca s-a bagat in Kuweit, eu zic de atitudinea SUA si atat. Si Sadam era un nenorocit, nu mai stiu cu ce i-a deranjat, ca daca nu, SUA il lasa in pace si era si acum smecher in Irak.

In Vietnam ce au cautat?! Am in episod ca nu trebuia sa se duca peste ei, nu era de fapt nici un motiv. Trebuia sa-i lase in pace sa faca ce vor in tara lor nordul cu sudul.

In Ukraina de ce au impuscat studenti? Si sa dea vina pe conducator ca sa-l dea jos? Si sa zica ca el a pus sa se traga. De ce au ales studenti? Simplu, ca stia ca lumea e sensibila la copii, tineri, si sar mai tare in sus.

De ce nu vor ca nemtii sa ia gaze de la rusi?! De ce sa ii forteze sa ia de la ei mai scumpe? Ca na, se lichefiaza, se aduc cu vaporul. Ce treaba au ei de unde-si iau nemtii gazele? Asta nu mai are treaba cu viata lor de aparat la o adica.

Adica ei spun cum rastoarna guverne in interesul lor si tu zici ca nu ar fi asa, mi se pare ca zicea si reteta cum destabilizezi un alt stat, dar am uitat-o sincer.
De ce nu recunosc Crimeea? Cand s-a facut referendum si s-a votat cu 90 % alipirea la rusia caci ii macelareau fascistii ukrainieni pe rusii de acolo. Dar tot ei SUA au dat lege ca orice teritoriu isi poate cere separarea, asta ca sa poate destabiliza repede tari.

Ce am zis eu sunt fapte, si multe recunoscute si de ei. Dar daca ai tu alte fapte, o fi, acum cu China sa vedem ce o fi.
Oricum rusii au zis ca daca ar face la ei asta, da cu nucleara scurt.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Voi răspunde la toate. La cele mai delicate în privat, că meriți.
Doar să ai răbdare.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

SUA nu a facut nimic bun ce i drept in realitate intr adevar. Dc le pasa de omenire aveau grija ca comunimsul sa fie eradicat pentru totdeauna printr un alt razboi la timp, repet, la timp pentru a se asigura ca comunistii nu mai creaza arme nucleare. Si uite asa nu mai aveam state care ne ameninta tara cum e rusia sau china, comunismul nu mai exista.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

E trist ca ai pus botu la toata propaganda sovietica/ruseasca. Nu i macina nimeni pe rusi.Ei au inceput razboiul in estul ukrainei ca au mandrie de alcolici brutali si nu stiu cu ce sa si o mai alimenteze.
Nici americani nu sunt curati, sunt cu israhelu, dar fara ei iti spun eu ca eram nazisti in ziua de astazi pentru ca inteventia lor in ww2 a fost necesara si indispensabila

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Am bagat mesajul tau in Masina Enigma de decodat, si a decodat "nu voi raspunde niciodata", haha, dar poate a dat eroare, nu stiu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai am de răspuns cam la 10 înaintea ta, nu vreau să dezamăgesc pe nimeni.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

In Ukraina azi e fascism pe fata, eroul national al Ukrainei si aporpiatii sai, ai luptat in armata lui Hitler pentru exterminarea rusiei. Populatia rusa din Ukraina care sunt circa 50 %, doreste sa intre in NATO? Razboiul de azi din Ukraina ce vieti a curmat dupa etnie? Rusi sau Ukrainiei? Toate valorile europene sunt calcate in picioare, inclusiv cele ce privesc pe romani, motiv pentru care domnul Johanis nu vrea sa calce in Ukriana, iar ungurii, blocheaza toate relatiile Ukrainei cu UE.

Se pare ca nu sti cum a aparut comunismul in Rusia. Tot ei l-au adus, adica puterile occidentale pentru a provoca razboi civil intre regalisti si comunisti, iar dupa ce se terminau intre ei, sa-i ocupe! Lucru care l-au facut in 1920, fortele aliate occidentale au trimis armata in Rusia in timpul razboiului civil. Trotzky a venit din SUA, Lenin din Germania, iar ceilalti de la Londra. De bine ce au venit, s-au trezit cu toata tara concesionata rusii. 95 % din productia de aur revenea puterilor occidentale, si pe fonrul asta a venit Stalin.

Acuma cu hitler. Ideologia nazista (musolini) a aparut in 1921 odata cu bolsevismul rusesc, si a fost finantata de capitalistii occidentali inclusiv SUA. Toate cheltuielile militare ale lui Hitler, se datoreaza occidentalilor, sa nu iti inchipui ca Germania care trebuia sa plateasca 80 miliarde marti aur dupa ww1, mai avea bani pentru cheltuielile colosale de inarmare din 1935 in colo, cu alte cuvinte pe Hitler l-au scutit de datorii. Totul ca sa trimita un caine turbat spre rasarit, adica pe Hitler. De ce la rasarit? Ca Stalin le-a luat toate concesiunile alea.
Plus ca SUA a alimentat cu petrol toata masinaria nazista, la care ne-am alipit si noi sa ajutam. Hitler l-a decorat pe presedintele Ford al SUA cu ordinul vulturul de fier parca, pentru meritele sale adica ca a sprijinit tot nazismul.

Anglia si Franta i-a permis lui Hitler sa se inarmeze in 35 desi nu avea voie, asta trebuie sa-ti dea de gandit, pai vroiau sa se duca peste comunisti, ca ei nu se asteptau sa reziste comunismul.
Ca dupa aia Hitler s-a intors contra lor, da, e corect, dar asta nu a fost planuit. Hitler si-a publicat intentiile in Mein Kampf 1925, asa ca sa nu se creada ca nu se stia cu cine are SUA si ceilalti de a face.

Asa ca acum sti adevarul.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Evident, raspunzi cum crezi tu si cui crezi. Da, poate m-am inselat, credeam ca ai facut misto subtil, dar nu eram sigur totusi, oricum pari om serios.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu tind sa cred ca este adevarat, eu a doua zi cum am auzit de ea am si zis la o colega mai tinara caci numai asta poate fi.E la mintea cocosului a cui este interesul.Si bineinteles ca vinovatul nu recunoaste.Gripa aviara din 2013 tot din China a pornit si tot interese economice erau la mijloc.http://www.ziare.com/......na-1227605

| Mosotti explică (pentru gemeni6226):

Normal, nu stiu cum sunt altii naivi care nu se prind, am zis ca nu-s sigur, dar aproape sigur, plus ca dupa stilul american de lucru care e cunoscut, nu e clar? Cum dracu in SUA nu apare nici un virus, si nici nu a aparut, ce interesant, desi au 50 de milioane de oameni pe strazi si ar trebui ca sa apara de la mizerie si altele. Doar la prosti apare una si alta, in Europa, China, la rusi iar nu apare, iar ce intamplare, pai atata le trebuie, ca Putin le-a zis preventinv ca daca umbla cu astea, ii rade de pe fata pamantului. Deci unde nu trebuie, nu apare, chiar nici la dusmani, dar care au spate.

Asa ca acu sa tragem economic toti prostii care nu sunt in stare sa ii puna la punct pe americani. Rusii si aia prosti, le-a zis la chinezi "lasa-i asa 1-2 ani sa pice singuri", pai pana pica singuri, ne asasineaza pe noi astialalti.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Trebuie sa ti reamintesc cate sanctiuni economice a dat SUA rusiei pana acum? si rusnacii nu au facut absolut nimic? Si in orientul mijjlociu cand au scos untul din regimul lui al-Assad tot asa ziceau ca "sa nu indrazneasca " sa nu se puna cu noi ca le dam de le sare. di pac uite ca aliatii vestici au bombardat dupa bunul plac cat au vrut in sirya.Li s-a intamplat ceva americanilor? Nu indrazneste putin sa sara la gatul americanilor pentru ca ei au tehnologie cu sute de ani peste ei. Daca nu au facut o chinezii, nu o vor face nici rusnacii. SUA are deja arma climatica, cat si cea tectonica la indemana si le poate folosi din plin. Ceea ce se intampla in china s-a mai intamplat, iar virusul va disparea primvara

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai cu ce drept pui tu SUA sanctiuni degeaba?! Rusii nu au facut rau, ei au fost chemati in Siria, nu s-au dus de capul lor. SUA a vrut sa dea vina pe Assad care ala nu avea nici o treaba, vroiau sa puna mana pe Siria, doar nu era sa-i lase pe SUA sa-si faca nebunia si acolo. Teroristii aia erau de ei inarmati, nu exista teroristi sa aiba tancuri si armament greu, si cand sti ce au aia, nu e clar ca aflai de unde-l au? Si ii blocai, dar ei nuuuu, s-au facut ca se ia de ei si nu s-au luat adica SUA, si i-au lasat in pace.

Sua are pe dracu, chiar rusii i-au chemat sa vada ce armamente au, au peste SUA, nu ca i-ar fi depasit pe bune, dar i-au depasit caci SUA s-a lasat pe tanjeala ca-s cei mai tari si nu au mai lucrat ca lumea la evolutia armelor. Ca daca lucrau, evident ca ii depasea pe rusi. Nici nu conteaza daca au arma tectonica sau ce au SUA, ca daca misca, rusu da bombele si rade pamantul, deci e egal cu zero, le-a si zis-o, SUA are arme nucleare sa rada pamantul de 50 ori, rusii de 20 ori, e tot una.

Aia tectonica nu ai cum de fapt, ca sa produci cutremur trebuie sa o bag la adancime in pamant, si nu ajunge asa simplu unde trebuie. Adica sa o bag unde trebuie si sa o detonez acolo poate, altfel nu merge. Au arme nucleare, asta da, dar nu altele. Tu nu vezi ca vor sa faca razboi acolo? De ce duce sute de tancuri acolo? Ce dracu au cu rusii? In Ukraine ti-am zis cum a fost. Deci nu mai vedea chestiile superficial, nu te lua dupa ce se zice, ia si tu faptele si analizeaza-le. Ca e f clar ca toata presa, televiziunile si restul sunt detinute de occidentali si SUA, in Germania majoritatea ziarelor au patroni SUA. Restul ti l-am zis in postul precedent si faptele o arata, ce dovezi mai vrei?

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Rusu da bombele si rade pamantul.Se vor rade ei, sua are cu ce sa se proteje, au forta spatiala

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nu, rusul nu vrea conflicte, SUA preseaza la asta, tocmai ca sa nu ne radem toti, putin nu vrea sa raspunda la provocari. Insa SUA este asa in rahat in toate, caci doar un razboi in europa sau de destabilizare le mai prelungeste putin existenta, smecherii nu vor sa-si piarda averile si pozitiile, si la o adica prefera sa rada tot si sa radem tot, daca ei nu mai sunt sus, e f pericol situatia. Are pe dracu cu ce sa se protejeze SUA, cand dintr-o bomba iti ies zeci de bombite care au traiectorie a dracu de neliniara, nu ai ce face. Daca aveau cu ce sa se protejeze, ii impungea de mult pe rusi. Nu e asa simplu cum crezi tu.

Daca SUA ataca, nu e logic ca si Putin trebuie sa atace?! Ar fi culmea sa stea, a zis "murim toti, dar te ard daca incepi", asa ca nu e problema atat timp cat SUA nu face nimic.

Acu vad, ca virusu incepe lent sa faca mai putine victime, e ok. Trump a zis alaltaieri parca "pana in aprilie virusul se duce, ca la caldura moare", de unde stie el? In mod normal n-ar trebui sa stie nimeni dat fiind ca habar nu au cu ce se mananca cel putin deocamdata, si uite ca lento incepe sa se duca virusul.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Ce se intampla la nivel global e doar un circ politic alimentat din toate marile puteri ale lumii. Dc statele unite intr adevar isi doreau dominatie, in locul razboiului rece din sex 20 aparea un nou razboi global.
Apartitia virusurilor este ceva natural in China, au mai avut asa ceva si in trecutul foarte apropiat.Dc americanii il faceau, altfel era strategia

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nu putea sa fie razboi global ca aveau si rusii atomica si se autodistrugeau toti, ca ar fi facut-o daca se putea! Mi se pare ca era si un plan de atac al rusiei dupa razboi, dar nu mai stiu sigur, ma interesez si iti zic apoi.

Da, poate ai dreptate cu virusul, de aia am zis zis ca nu eram sigur ca SUA l-ar fi pus. Bine este ca lento cazurile progreseaza mai lent, deci e spre bine.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Interesant ce am vazut, insa dupa analiza faptelor nu prea ar da ca e asa, ei pot zice orice, noi trebuie sa gandim cu mintea noastra. Mai plauzibil ar fi fost ca SUA sa faca asta, avea puternice motive.
Dar au si zis ca, China trebuie distrusa, pai Europa trebuie distrusa, China distrusa, ca ii concureaza pe ei, asta e stilul lor de lucru, de 300 ani marii masoni anglosaxoni asa procedeaza, sunt cunoscute metodele astea.

Plus ca nu te-ai intrebat niciodata de ce in SUA nu apare corona draci, gripa porcina, aviara si alte bazaconii?! Cum dracu doar in alte parti apare, si mai ales acolo unde au ei interese sa fie nasolie.

Adevarul sau a fi cat mai aproape de adevar, nu scoti din ce vezi pe Youtube, carti, din ce se zice la TV, ziare, ce zice celalalt de langa tine care si ala habar n-are de ce e real, si care si el s-a luat tot dupa surse manipulatoare.
Scoti din analiza personala, analiza istoriei, conjuncturii politice, sociale, economice, analiza faptelor, stilului de procedare a partilor, ideologiile partidelor de la putere, ca ideologia unui partid era la fel si acum 100 ani si acum, nu conteaza ca s-au schimbat generatiile si persoanele, pentru ca la un partid adica la o anumita ideologie adera cei ce se regasesc in acea ideologie, care gandesc asa. Si asa ajungi unde trebuie. Pentru ca altfel orice sursa poate fi fake, de ambele parti, nu doar din partea SUA, ci si din partea cealeilalte parti adverse.

Normal ca nu este 100 % sigur ca SUA a pus virusul, dar asta este varianta cea mai aproape de adevar.

| Dragosdoar a răspuns:

E plauzibila teoria,dar sa nu uitam ce a fost in hong kong,protestele, si din cauza virusului, oamenii nu mai pot iesi in strada sa faca scandal ca se imbolnavesc.
Pt o secunda as fi crezut ca chiar chineji l ar fi scos din laborator ispre pentru protestele din hong kong si suprapopularea, dar cu un virus ca asta te cam autodetonezi.
chinezii nu mananca de ieri animale salbatice gen lilieci sau serpi, mananca de cand se stiu ei>deci de aici ca si virusul e intentionat raspandit. Astia spun ca la camera ascunsa virusul face prapad si ca CCP ne arata noua doar partea foarte luminata in epidemia. Dar nu inteleg, oare din episodul SARS sin 2003 incoace ei nu au invatat nimic? nu stiu cum sa abordeze situatia cu toate ca au experienta in chestiile astea?
Rivalitatea cu SUA e cat se poate de adevarata, dar din moment ce virusul are niste cauze aproape sigure la ei in china, nu prea incape loc de mana straina aici

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Dar de unde sti tu ca are cauze sigure la ei in china? Ei au invatat, dar nu se asteptau poate ca se intampla asta. Daca era de la animale si altele, de ce n-a aparut pana acum?! Acu brusc gata, a aparut, tocma cand sunt ei smecheri pe economie si vine criza mondiala. Nu aveau cum, ca, chinezii sa faca asta sa-si dea foc la valiza, gandeste-te ca ei progreseaza, vor sa ajunga sus, le urca economia si toate, vor sa formeze ingineri multi, sa produca. Mda..si Hong Kongul bubuie, abia asteapta sua si altii sa-si bage coada si cumva sa rupa china, nici un protest nu porneste de capul lui, exista o incitare de catre intelectuali, asta la general, iar aia mai niciodata nu au tinut cu protestatarii, ci s-au folosit de ei ca sa-si atinga ei scopurile.

Poate nu o fi asa, vom vedea cum ramane, dar daca SUA e autorul, a dat-o tare, a gandit-o f bine, a dat-o cand trebuie si unde trebuie, doar ca pierde si de data asta din fericire. Ale dracu animale au venit cu virusi taman in Wuhan, din toata China aia, exact acolo unde era cel ai important oras. Am auzit la TV azi ca vom suferi si noi, se vor scumpi diverse, totul s-a dat peste cap, exporturi si destule si in UE, Anglia, etc.

Si daca ii intrebi pe SUA, auzi "exact asta ne si dorim, haos peste tot ca sa ne urce noua dolarul, daca n-am reusit sa facem razboi in europa", asa ca se leaga foarte multe, tara tinta, locatie in tara tinta, perioada, context politic si economic mondial, plus ca anglosaxonii asa fac de mult, numai asa isi rezolva problemele, sau cel putin incearca sa o faca, deci e stil cunoscut.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Uite-te la ce i-am scris lui HeckelBerry acum, e clar ca stiau ca va fi pandemie, acum nu mai am indoieli.

Răspuns utilizator avertizat
| raresMgrasuu a răspuns:

Eu cred ca virusu a fost lansat de usa, in china dar sanse sunt si sa fi aparut involuntar deoarece pietele din china sunt mizerabile cat despre razboiul economic daca va avea un castigator va fi china deoarece sunt cu cateva mii de ani in față

| Mosotti explică (pentru raresMgrasuu):

Pana acum nuuu era neigienic, acu se gasi, si tocma in nodul economic taman. Si eu stiu ca va castiga China, dar disperata SUA da in toti ca sa se salveze de la scufundare desi oricum pica, doar isi prelungeste agonia, de aia a declarat razboi economic si germaniei, si vrea sa destrame UE ca sa nu mai concureze cu ei, deci e clar. Asta a zis-o chiar ala al lor ca UE trebuie destramata. Ce se baga ei in UE?! De ce da ei in Germania?! Se gasi acu polonezii sa ceara despagubiti de razboi, pana acu nu, a mai cerut si alta tara, deci deja cainii pe nemti. Pei Nemtii sunt pilon principal UE. Se leaga totul.