| Sisiwieuc9 a întrebat:

Cine credeți că o să iasă câștigător din acest conflict? SUA, UE, Rusia sau China?
Eu sunt de părere că în orice scenariu China o să câștige, căci ea nu o să fie afectată economic, spre deosebire de competitorii săi europeni. Bine, și SUA n-o să aibă pierderi economice, ba chiar avantaje căci va exporta gaze în Europa.
UE o sa câștige și ea căci o sa scape cu ocazia de dependența de gaz rusesc și o să aibă trei membri noi, printre care unul cu zonă strategică la M. Neagră și doi granari. Și să nu uităm de Belarus.
Rusia a pierdut practic războiul. Probabil ca o sa fie război civil.
Ma aștept ca ea să piardă Donbasul, Crimeea, Transnistria, Cecenia, Abhazia și Osetia. Pe lângă asta, Moldova, Ucraina, Georgia și Belarus o să intre în UE și NATO, astfel partea sa europeana cu tot cu Moscova o sa fie flancata de țări ostile.
Probabil că Finlanda și Suedia o să prindă curaj și o să intre și ele în NATO. Deci, cel mai mare dușman al său e foarte aproape de al doilea oraș ca mărime și a obținut dominația în Marea Baltică.
Se poate mai rău?
Păi, cât o sa fie in razboi civil o să sufere de sancțiuni aspre din partea occidentului (de parca va mai avea cineva relații economice cu o tara intrata în haos). Și când o sa iasă din criza, o sa afle că principala sa sursă de venit, gazul, nu mai e viabil, căci Europa a obținut independenta energetica față de Rusia.
Pe lângă asta, o sa mai afle ca în Kazahstan guvernul a dat jos regimul, nemaifiind o armata rusa care să-l apere, venind acolo un guvern favorabil Americii. Și logic, soldații din Siria se vor întoarce în Rusia cu coada între picioare.
Ce cale va urma Rusia?
Va fii ca Germania, sa uite de trecutul ei naționalist și sa intre în UE și NATO, eventual urmând calea fostelor puteri coloniale, cedând independenta popoarelor din Siberia. Va ceda până la urmă insulele Kurile Japoniei pentru a putea intra în UE, intrand astfel într-o noua era în care n-o sa mai fie o superputere? Va preda vinovații de crime de război la Haga? Își va recunoaște crimele istorice?
Sau va urma în continuare calea naționalistă, neacceptand pierderea, intrand astfel în completa irelevanta politica, militară și economica? Va trai sub umbrela Chinei în fata ploii sancțiunilor occidentale?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai puțin... În ce conflict sunt țările astea?
Rusia încearcă să cucerească Ucraina. Atât.
China, UE și SUA sunt complet în afara conflictului.
În cazul unui război mondial, China nu s-ar descurca deloc, dacă ar fi sancționată de occident, la fel ca Rusia.
Presupun că SUA ar ieși aproape neafectată din război.

| Sisiwieuc9 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

N-am ca China e, dar dacă doi se bat, al treilea câștiga. SUA și UE sunt în conflict cu Rusia dpdv economic.

| Drimmero a răspuns:

Nu se stie castigatorul dar un lucru e cert, Rusia nu va triumfa si e pe cale sa piarda totul.

| Sisiwieuc9 explică (pentru Drimmero):

Asta am spus și eu. Bine, pentru China nu e fezabil ca Rusia sa intre în NATO și sa devina practic colonie americana, dar ar fi fezabil scenariul unui guvern neo-putinist după războiul civil.

| Mosotti a răspuns:

Se bat puterile lumii, care pierde sau cedeaza, s-a dus din istorie.
S-ar putea sa castige rusii pentru ca SUA va fi slabita economic din cauza ca platile in dolari se reduc si isi pierde din valoare.
Dar sa vedem.

Ii doare in dos de occidentali, ei ne izoleaza pe noi, Rusii o sa faca alianta cu iran, india, china si altii, vor avea moneda lor, va fi o piata mare de desfacere si UE o ia in gura, ca nu ne-am potolit sa nu le punem rusilor sanctiuni total aiurea pentru o problema care nu e a noastra.
Si acum cumperi gaze in ruble daca mai cumperi, ce luai de la rusi si altele nu mai ai, si va fi jale.

| T0T a răspuns:

SUA și China - marii câștigători. Deocamdată.