| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de intrarea Romaniei in NATO?

Răspuns Câştigător
| Thecurious a răspuns:

Romania e de 15 ani membru al Aliantei Antlanticului de Nord.
Aceasta alianta politico-militara are o importanta si influenta ENORMA in lume.
E o realizare IMENSA pentru Romania si pentru poporul acesta.
In comentarii, cineva a facut referire la militarii ucisi in conflictele militare din Afganistan. Ei bine, daca Romania nu ar fi participat cu efective militare in Afganistan, noi nu mai eram MEMBRII NATO.
Nici o tara membra Nato, in afara de SUA si probabil Turcia, nu isi poate asigura singura securitatea nationala cu propria armata.
Nato nu e doar o alianta militara, ci un club exclusivist, din care fac parte tari civilizate ale lumii.
Din cate am auzit, militarii romani sunt renumiti pentru profesionalismul lor. Este o oportunitate pentru ei sa asigure securitatea intr-o zona de conflict, pentru ca devin mai experimentati si vor fi cu adevarat pregatiti in cazul unui razboi desfasurat in Romania.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam tarziu intrebi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce parere sa ne dam dupa 15 ani?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De fapt Romania a intrat in NATO din 29 martie 2004 si sincer sa fiu atunci cand am intrat in organizatia nord atlantica neneorocitii astia de la putere cand ne-au bagat in asta nu ne-au intrebat pe noi (cetatenii din RO) daca vrem s-au nu, nu sau tinut alegeri deci am o parere...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si daca te intrebau ce? Treci pe strada si pe strada sunt doua gasti - una de sportivi care te invita sa mergi cu ei la o bere, si alta de interlopi care se uita cu jind la telefonul si adidasii tai. Ce faci? Mergi cu baietii la bere sau o iei de unul singur pe strada si speri sa te lase interlopii doar fara telefon si adidasi, nu si cu capul spart?

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este ca acum in contextul razboiului din Ucraina dormi mai linistit ca suntem in Nato desi nu te-a intrebat nimeni cand am aderatat, nu?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Rusia e pe cont propriu impotriva Ucrainei.
Daca Ucraina intra in NATO toate cel 32 de tari vor intra in razboi direct cu Rusia.
Numai Rusia singura are 3 s-au 4 milioane de soldati plus 6000 de rachete nucleare si vehicule militare iar NATO are la fel 3, 5 milioane de soldati plus 6000 de rachete nucleare si vehicule militare.
https://www.youtube.com/watch?v=VLEmpDF_IGY&ab_channel=WorldMilitaryPower
Rusia vrea sa ea inapoi teritorile pierdute de URSS in 1991. Planul era asa schimbam regimul politic dar tara ramane intreaga iar Gorbaciov nu a facut asta a recunoscut independenta la 14 tari noi si a schimbat regimul la Moscova.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Daca NATO nu se baga Ucraina pana la 1 ianuarie 2023 ar fi cazut.
Uite aici diferenta de forte: https://www.youtube.com/watch?v=YXazncPm7Ig&ab_channel=WorldMilitaryPower

NATO nu o sa tina prea mult. Aliantele sunt facute sa tina doar pe moment pentru o scurta perioada de timp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Culmea toata Europa bagata in NATO impotriva Rusiei.
China e stat aliat cu Rusia dar ii ajuta cu arme si vehicule militare nu cu soldati pentru ca daca face asta se implica direct in razboi.
Numai China singura poate pune la zid NATO si Rusia cu numarul lor mare de trupe si rachete.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Rusia face ce vrea ea pentru ca isi permite asta.
Daca nu era NATO nu dura mult ca Europa de Est cadea imediat in mana lor.
Expansiunea ruseasca dureaza de multi ani de la Imperiul Rus 1922 si pana acum.
Rusia nu are decat 3, 5 milioane de soldati in prezent si in Ucraina a trimis 220.000
Rusia atata timp cat are bani si aur poate sa produca soldati incontinu.
Rusia din 146 de milioane de locuitori scazi 4 milioane de oameni care sunt soldati in armata si iti mai raman 142 de milioane.
Ei vor putea sa construiasca armate noi pentru ca in spatele fiecarei armate se afla o alta armata care ii pregateste, poporul.

In WW2 Rusia a avut 6 sau 8 milioane de trupe pe care aproape iau pierdut pe toti. Din Siberia au venit 2 milioane ca sa lupte impotriva Germaniei naziste.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Rusia nu va fi usor de invins.
Până la 34 de milioane de soldați au servit în Armata Roșie în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, dintre care 8 milioane erau minorități non-slave. Oficial, Armata Roșie a pierdut 6.329.600 de morți în acțiune (KIA), 555.400 de morți din cauza bolii și 4.559.000 de dispăruți în acțiune (MIA) (în mare parte capturați).

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai scris numai chestii irelevante in contextul discutiei. Nu vad de ce te-ai chinui sa mai raspunzi pe langa. Sau doar vroiai sa faci un elogiu Rusiei si nu stiai cum?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

"Ai scris numai chestii irelevante in contextul discutiei. Nu vad de ce te-ai chinui sa mai raspunzi pe langa. Sau doar vroiai sa faci un elogiu Rusiei si nu stiai cum?"

Asa zici tu.
Nu frate eu ti-am descris realitatea.

Eu am spus ca: "Rusia vrea sa ea inapoi teritorile pierdute de URSS in 1991. Planul era asa schimbam regimul politic dar tara ramane intreaga iar Gorbaciov nu a facut asta a recunoscut independenta la 14 tari noi si a schimbat regimul la Moscova."

Rusia poate ca are probleme dar isi va reveni.

Cica au inceput razboi din cauza ca sau certat pe brajul hidraulic de apa dulce din orasul Sevastopol din Crimea iar dupa ce au luat Crimea au invadata si tara sub pretextul ca nu s-au mai inteles asupra oraselor de langa Crimea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu ști, din câte am înțeles cică ca să avanseze 100 m în fața Rusia pierde în medie cam 5 s-au 8 oameni iar dacă Ucraina o împinge înapoi pierde dublu cam 10 sau 16 oameni, și asta se întâmplă în doar 2 ore.
Cam asta e situația pe frontul din Ucraina.
Ucraina a pierdut 130.000 poate 160.000 de soldați iar Rusia 220.000 alți spun 260.000 de soldați în 1 an și 5 luni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

La Zaporoje sunt între 20.000 și 50.000 de soldați ruși.
Cică vor să arunce în aer ce-a mai mare centrală nucleară din Europa.
Au tras cu racheta în barajul de pe Nipru ca să împrăștie soldații ucraineni care erau stați în apropiere erau vreo 8000 de soldați.

Dacă centrala nucleară de la Zaporoje sare în aer explozia ajunge până în Bulgaria așa ziceau ăștia din mass-media și televiziune.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

Zelensky spunea că vrea să ea înapoi teritoriul pierdut care e de 180.000 km2 un teritoriu egal cu Anglia/UK.

Numai în Crimeea sunt 50.000 de soldați ruși și în celelalte patru Herson, Donețk, Zaporoje, Lugansk sunt alte zeci de mii staționați acolo.

La invazie au spus ăștia din mass-media că pe 24 februarie 2022 au fost 200.000 de soldați în afara de cei din Crimeea care sunt 50.000.
Cică în realitate sunt 700.000 în Donețk și 2, 3 milioane în Rusia gata să intervină.
Și mass-media bagă frica in oameni cu centrala de la Zaporoje.

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Scrii pe lângă iar. Mult, fara sens pe lângă context.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce parere sa ne dam dupa 15 ani? simplu spus carne de tun in misiuniile din Afganistan mai vrei si alte pareri. Dupa ce ca Romania se afunda in groapa saraciei si a mizeriei mai cheltuim bani ca sa trimitem "baieti de sacrificiu" in misiuni. Deci ce parere sa am?
Cand afli ca taicatu a murit degeaba intr-o misiune din Afganistan in urma unei explozi provocate de o bomba plantata sub pamant si til aduce acasa dupa 3 saptamani intr-un sicriu crede-ma ca nu iti mai trebuie sa auzi de NATO s-au de armata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Baietii aia si-au facut treaba cu brio peste tot pe unde au fost. Daca nu cunosti pe nimeni care a fost acolo, mai bine taci. Ca nu prea aveam ce face acolo, asta e partea a doua. Orice alianta vine si cu niste angajamente. P.S. Cind te bagi in armata iti asumi posibilitatea de a ajunge acasa intr-un sicriu, ca nu te duci sa joci paintball in caz de ceva.

| Iote a răspuns:

S-au implinit 10 ani de cand suntem in NATO si tu intrebi de intrare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

A, asa e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernarea psd a eșuat. laughing))