| Ionut_Manuel_1994_pEZw a întrebat:

Ce părere aveți de reacția lui Trump la adresa Coreei de Nord, credeți că ar putea avea loc un al 3-lea război mondial?
Și dacă da, in ce măsură vom fii afectați noi Românii?

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Orice se va intampla cu Coreea de Nord, nu va declansa un al treilea razboi mondial. Coreea de Nord ar fi nimicita in cazul in care incepe un razboi cu americanii. Ca sa inceapa un razboi mondial ar insemna ca una din marile puteri va sari sa ii ia apararea Coreei de Nord, nu doar cu vorbe, ci si cu armata. Europa nici nu cred ca se va baga, nu prea ne intereseaza pe nimeni subiectul. Rusia e la fel, cam indiferenta, nu prea e afectata. China e singura care cam sprijina pe ascuns regimul nord-coreean, dar chiar si asa, ma indoiesc ca in cazul in care americanii ar raspunde unei agresiuni din partea Coreei, chinezii ar interveni militar in ajutorul lor. Ar fi o prostie, nu merita. In cel mai extrem caz, ar impune o serie de masuri economice. Fiind asa o economie puternica, ar lovi dur SUA, fara necesitatea unui razboi. E mai posibil ca un razboi mondial sa inceapa in Orientul Mijlociu sau aici in Europa de Est decat in Coreea de Nord, zic eu.

3 răspunsuri:
| serban57 a răspuns:

Daca nu ne bagam in cearta asta, nu cred ca vom păți ceva.

| Tricky95 a răspuns:

America poate zdrobi coreea fara mare efort.

| Mariaa6745 a răspuns:

Noi,romani, n-avem treaba cu chestiile de genul asta. Suntem mai in umbra, sa zic asa.
Am fi fost afectati oarecum, daca SUA si Coreea de Nord ar fi avut conflicte intre ei...dar nu e cazul. Cat despre Trump toata lumea il cunoastelaughing toate parelile lui cu privire la absolut orice le impartaseste public.Pur si simplu l-a deranjat prea tare, dar nu e in stare sa faca ceva atat de dur si de periculos..presupun ca ar constientiza cate dificultati ar fi si ce riscuri s-ar desprinde din ideea de a declansa un razboi mondial.