Întrebare recomandată | eduard1 a întrebat:

Ce părere aveţi de Victor Ponta?

-Și-a ales data alegerilor cum a vrut el.
-Și-a modificat legea electorală cum avrut el.
-Și-a luat câți primari a vrut el.
-Și-a subordonat câte instituții a vrut el: CNA, TVR, ANI, DGIPI, SRI, SIE.
-A luat bani din buget și i-a împrăștiat în campania electorală cum a vrut el.
-De ziua lui, și-a umplut un stadion cu aplaudaci platiți de noi.
-A cumpărat, cu banii noștri, câte televiziuni a vrut el.
-Și-a aranjat emisiunile electorale cum a vrut el.
-Și-a pus câți candidați la Președinție a vrut el.
-A furat și a cumpărat voturi cum a vrut el, bătându-și joc de voturile noastre.
-A împiedicat dreptul de vot cui a vrut el, batjocorind sute de mii de români din diaspora.

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

A obtinut vreo 10 plangeri penale intr-un timp record, iar acum e nevoit sa tremure si sa fuga de raspundere. Se pare ca e nasoala treaba cu bugetul(i-au facut o gaura serioasa, excedentul nu e cel afirmat de el). Vom avea un guvern format din tehnocrati.

| Alphawolf a răspuns (pentru Alphawolf):

Pardon, "tehnocrati"(am vrut sa zic).

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si-a furat-o pe prostia lui.

NOname
| NOname a răspuns:

"-Și-a ales data alegerilor cum a vrut el.

-Și-a modificat legea electorală cum a vrut el.

-Și-a luat câți primari a vrut el.

-Și-a subordonat câte instituții a vrut el: CNA, TVR, ANI, DGIPI, SRI, SIE.

-A luat bani din buget și i-a împrăștiat în campania electorală cum a vrut el.

-De ziua lui, și-a umplut un stadion cu aplaudaci platiți de noi.

-A cumpărat, cu banii noștri, câte televiziuni a vrut el.

-Și-a aranjat emisiunile electorale cum a vrut el.

-Și-a pus câți candidați la Președinție a vrut el.

-A furat și a cumpărat voturi cum a vrut el, bătându-și joc de voturile noastre.

-A împiedicat dreptul de vot cui a vrut el, batjocorind sute de mii de români din diaspora."

...şi tot degeaba. Nici să fure nu poate ca lumea! rolling on the floor

Poporul a învins!
Ponta a făcut o mare greşeală subestimându-l şi luându-l de prost şi nepăsător.

NOname
| NOname a răspuns:

Nici ameninţările psd-iştilor nu au dat rezultate dorite de ei.

"Preşedintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, a fost înregistrat în timp ce ţipa la colegii săi de partid şi-i ameninţa pe directorii de şcoli, pe şefii de deconcentrate, dar şi pe preoţii din judeţ că vor avea de suferit dacă Victor Ponta nu va câştiga prezidenţialele. În această săptămână, Liviu Dragnea a discutat cu toţi şefii de organizaţie din ţară despre rezultate de la alegeri, iar în week-end-ul trecut s-a deplasat la Satu Mare pentru a evalua situaţia din judeţ."

http://youtu.be/OpI-pgHvO64

Nici manipulările...

http://youtu.be/Kt9l01r8OBg

Nu au putut ei fura cât am putut noi vota!

| mihai69 a răspuns:

Păi ce părere să am?!? abia aștept să-l văd stând la coadă la DNA, să aibă ăia timp și de el, după restul baronilor locali, să-l ancheteze.

| Fatamuntilor a răspuns:

... dar a spus un mare adevar cand a declarat,, Poporul are intotdeuna dreptate''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-le pe astea. A încălcat legea. Bugetul trebuia sa iasă pana la 15 octombrie. Asta este motiv de dizolvare a parlamentului si vad ca taticutzul lui Iohannis, pe nume Basescu nu face nimic.
Aștept sa vina petiționară șefa de pe-aici sa dea vreo 2 eronați si sa mai scoată o petiție pe baza la ce scrie aici. V-ați ales cu exact ce aveați nevoie.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Meriti acei "eronati" pentru ca te ia gura pe dinainte. De unde "taticutzul lui Iohannis"? Si de unde stii ca nu se face nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Vai ce m-ai lovit sub centura...
Tre sa plec acum ca altfel te-aș lua in serios. Baga si tu un eronat sa te descarci si stai cu lupa pe mine. Mai bine decât sa faci propaganda puradeilor ăstora.
Have fun! Pa!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Din toata politica asta, am avut de ales dintre doua variante, pe cea mai buna, sau raul mai mic. Ce nu e clar in asta? Alternativa ar fi fost mai buna? Fii te rog la subiect, nu doar critica, sunt satul de negativism si de oameni inconstienti(de tipul lui Ray).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Bine bine. Hai sa te recompensez cu un inteligent, poate-ti vezi de ale tale.
Bafta!

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

"Din toata politica asta, am avut de ales dintre doua variante, pe cea mai buna, sau raul mai mic.''
Nu ai ales nimic ci doar ai votat impotriva, Johanis e doar o intamplare putea sa fie si o tufa. Sa nu incepi sa argumentezi cu populisme gen NoName sau prichindeii de aici.

| Alphawolf a răspuns (pentru Hombre):

Ce te face sa crezi ca eu am votat impotriva? Acea afirmatie a mea(facuta si de alte persoane) este pentru persoane care au Iq-ul mai mic decat numarul de la bocanci. Eu am votat pro, nu impotriva. Iohannis mi-a castigat stima.
Poate ai surprins sa afli ca NoName e una dintre cele mai inteligente si mai informate persoane care si-au spus parerea aici... Dar nu e neaparat nevoie sa fii de acord cu mine, poti crede ce vrei.
Iar cat priveste prichindeii, ei sunt plini de inconstienta si negativism, iar cei mai multi dintre ei sunt in "tabara" din care faci si tu parte(din ce am inteles eu din rapunsurile lor si ale tale de aici).

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

"Johanis mi-a castigat stima" -Sunt curios cu ce? Mie deloc si nici Ponta.
"Iar cat priveste prichindeii, ei sunt plini de inconstienta si negativism, iar cei mai multi dintre ei sunt in "tabara" din care faci si tu parte(din ce am inteles eu din rapunsurile lor si ale tale de aici)."
Ai inteles gresit ca tot romanul, daca imi exprim negativismul despre X sigur sunt cu Y, talmaceste bine pana tragi concluzia.
Apropo, NoName e o populista si atat, nu patrunde in miezul problemei ci doar face poleiala conceptului ei. Cand am sa vad o analiza seriosa despre situatia in care se gaseste Johanis acum cu termene comparative, ce poate si nu poate, atunci mai vedem, pana atunci NoName nu face altceva decat populism fara substanta. Apropo nu pun la indoiala inteligenta ei caci nu despre asta e vorba.

| Alphawolf a răspuns (pentru Hombre):

Johannis e hotarat, clar, simtit si calculat, stie cand, ce si cat sa vorbeasca, are principii sanatoase(din ce am observat eu din confruntarile si afirmatiile lui).

Dar pentru ce sa-ti exprimi negativismul daca nu oferi o solutie? Doar ca sa lovesti in alte opinii, sa fii impotriva?

Daca nu se facea acel "populism", foarte probabil sa fi castigat Ponta(prin reclama murdara). Reclama este cu rolul de a informa si manipula, este cu rolul de a stimula dorintele. NoName, in general, si-a sustinut afirmatiile cu link-uri(deci nu fara substanta), in rest ea si-a spus parerea. Pretentiile tale sunt prea mari, acea "analiza serioasa", putin din tara asta ti-o pot face, cel putin deocamdata, si tot degeaba, nu ai putea s-o verifici, nici nu ti-ar oferi garantia ca este conform analizei din gandirea ta, adica, daca acea analiza nu ti-ar fi pe "plac", ai refuza-o, ai zice ca nu-i buna.
Pentru a cunoaste o persoana este nevoie de timp, este nevoie de fapte, insa Iohannis a fost un "necunoscut" pana in urma cu doua luni.

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

"Johannis e hotarat, clar, simtit si calculat, stie cand, ce si cat sa vorbeasca, are principii sanatoase"
Iata si contrariu cu materialul clientului.
"Pentru a cunoaste o persoana este nevoie de timp, este nevoie de fapte, insa Iohannis a fost un "necunoscut" pana in urma cu doua luni."
"Dar pentru ce sa-ti exprimi negativismul daca nu oferi o solutie? Doar ca sa lovesti in alte opinii, sa fii impotriva?" - Nu inteleg ce vrei sa spui pentru ca nu esti suficient de limpede in idei. Sunt negativist fata de un candidat X sau Y din pozitia de alegator, solutia sa o de-a candidatul nu alegatorul. In rest ce ai spus pana in final sunt amestecate si incurcate precum caile Domnului, fii mai coerent si succint.

| Alphawolf a răspuns (pentru Hombre):

Te faci ca nu intelegi, sau chiar nu ai inteles?! Daca nu ai inteles nici nu mai avem ce discuta, nu am cu cine.

Prin "pentru a cunoaste o persoana este nevoie de timp si fapte" m-am referit la modul general, era un ajutor in raspunsul meu la cererea ta, la acea "analiza serioasa", la ce "poate si nu poate" Iohannis. Caracterizarea mea este cu totul altceva, nu e chiar atat de pretentioasa ca si "cererea ta", ea se poate deduce din niste discutii si afirmatii.

Nu esti negativist fata de un candidat, pentru ca nu l-ai sustinut pe celalalt, nu ai oferit nimic la schimb, doar ai lovit intr-unul din ei. Sa inteleg ca celalalt era mai bun? Altfel nu vad motivul pentru care lovesti, nu inteleg de ce il ironizezi si acuzi preconceput.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alphawolf):

''Johannis e hotarat, clar, simtit si calculat, stie cand, ce si cat sa vorbeasca, are principii sanatoase''

A spune despre un politician (indiferent din ce partid sau formatiune politica vine) ca este simtit si are principii sanatoase e ca si cum ai spune despre curvele care stau in fata la fabrica de paine Titan ca sunt virgine si sensibile. My friend, esti nitel spalat pe creier. Motivul pentru care Hombre loveste in politicieni este experienta lui de viata si cei peste 25 de ani de pseudodemocratie pe care i-a trait, ani in care probabil ca a fost dezamagit constant si sistematic de tot ce inseamna clasa politica. Tu te comporti de parca ai votat prima data. Una e sa-l detesti pe Ponta si alta e sa tragi limbi in fund unei scursuri din Politica, e diferenta mare...
Puie Monta!

| gheorghe69 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

N-o sa ne fie bine cu niciunul ditnre ei. zicea bine asta aici: http://blog.chestiiutile.com/......erdut.html

| Alphawolf a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cati ani ai prietene? Nu ca as fi curios, dar imi dai impresia ca esti copil de grupa mica.

De unde scoateti prejudecatatile, de ce nu puteti gandi sanatos? Cum ar fi ca altii sa te acuze sau judece preconceput? Conform modului tau de a gandi, daca ai "amici" sau colegi alcolisti, drogati, deligventi, etc inseamna ca si tu esti asa(alcoolic, drogat, infractor...) Asa-i? E corect? Nu cred ca ti-ar conveni sa fii bagat in aceeasi oala cu orice persoana cu care interactionezi! Nu ar fi corect. Tu de ce judeci pe altii, de ce-i inghesui in aceeasi oala? Mie ratiunea imi spune ca, normal si corect, omul trebuie judecat in functie de fapte, nu inainte de fapte, preconceput(in functie de colegi sau amici). Ai adoptat fara sa judeci(cat de cat sanatos) prostiile debitate de altii?!
Nu ma intereseaza ca Hombre sau alte persoane au fost dezamagite("constant si sistematic") atata timp cat ele lovesc nejustificat. In cazul asta, Hombre, tu si altii dezamagiti, voi sunteti raul, Johannis e victima(asta este valabila pana la proba contrarie...). Faptul ca X, fratele lui Y, ti-a facut o nedreptate, nu ai dreptul sa-l pedepsesti pe Y, nici macar sa-l judeci. Daca X este infractor, nu inseamna ca si Y este infractor(doar pentru faptul ca sunt frati). Acea "dezamagire" provocata de X, nu-i da dreptul la Hombre(sau oricare alta persoana) sa judece nejustificat pe Y!
Gandeste inainte de a spune ceva, doar asa poti iesi de la grupa mica.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu esti tu prea destept asa, nu?

| Alphawolf a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu ai priceput nimic din ce-am debitat eu? Ma sperii!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alphawolf):

Ia un xanax.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Dar a uitat ca cei ce conduc noroade, sant pusi in frunte cu putere de sus.Fiindca printr-un vot smerit si plin de nadejde in mai bine, capata alesul; putere.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Cat sa chinuit el sa fure si sa faca tot nu a reusit nimic. POPORUL A INVINS

| puppetmaster a răspuns:

Ponta este cel mai mare hot pe care il stiu si tot noi, poporul, avem de platit pentru greselile lui! sper sa ajunga in sapa de lemn!

| eduard1 explică:

Guvernul va trebui să demonstreze FMI că are resurse să acopere anul viitor un gol de venituri de 15-17 miliarde lei, care provine atât din angajamentul de reducere a deficitului bugetar, cât şi din măsurile legislative adoptate în ultimele luni. Declaraţia a fost făcută joi de Ionuţ Dumitru, preşedintele Consiliului Fiscal, relatează Mediafax.

Un gol de venituri de 15-17 miliarde lei!

| magners a răspuns:

He's a c*u*n*t