| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia lui Iohannis de a schimba sistemul educational din Romania cu unul asemanator celui din Germania?

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Mai e mult pana acolo, si ca sa avem un sistem educational bun avem nevoie de salarii mai mari acolo ca sa atragem valori. Visul e sa avem unul performant. Trebuie reformat intreg sistemul de invatamant, trebuie eliminate trisatul, coruptia dar si actualul orar. Avem nevoie de mai multe cursuri practice si utile in viata, iar la matematica de exemplu unii nu stiu sa socoteasca dar fac lucruri de facultate. Cred ca ar trebui sa fie cultura generala + multa practica (nu doar sport, si gradinarit, gatit, treburi gospodaresti si altele; unele la alegere). Ah, si totul ar trebui sa fie computerizat. Ora de sport trebuie reformata si ea, joc de echipa cu legitimati si sala de forta in fiecare sala de sport din Romania. Ai nevoie de o vara ca sa iei decizii impreuna cu membrii Academiei si altii. In Germania exista mai putina demagogie si mai multe fapte decat vorbe deci.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Mdaa...dar esti de acord ca copiii sa invete Educatia sexuala?
http://gandeste.org/......uale/48215
La asta voiam sa ajung...

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord sa se invete despre educatie sexuala ca in Anglia. Nici nu sunt de acord ca internetul sa nu fie controlat. Suntem in 2014, se pot introduce usor restrictii. E prea multa pornografie la toate colturile, e prea multa mizerie. Romania trebuie sa ramana in UE dar daca UE se implica prea mult in treburile unei tari cat timp nu e vorba de niste lucrurile imorale propuse de catre politicienii locali, se poate si retrage. Mai exista alte tipuri de uniuni economice: balcanice, orientale, etc. Germania si alte natiuni sa fie multumite ca au piata de desfacere aici, pot ignora o tara de exemplu dar daca 2-3 sau chiar 3-4 tari se aliaza si parasesc Uniunea ar fi jale pentru vestici.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este timpul să se mai facă și curățenie în țara asta!
Pa, pa.

| Lawliet14 a răspuns:

Sper ca Iohannis sa nu le faca jocul pentru ca tara nu are nevoie de demagogie. Am inteles ca in campanie s-au respectat niste reguli dar la ora actuala e numai demagogie la fiecare talk show politic pe care il privesti.

| Lawliet14 a răspuns:

Uite, un lucru care nu-mi place in Romania, e ca nu suntem in stare sa dam in judecata ziarul Daily Mail care face presa demna de pus sub acuzare. Daca e o atributie a Guvernului, atunci e si vina presedintului ca nu sesizeaza.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

As vrea sa ne alaturam Rusiei dar cu Iohannis la putere nicio sansa...
Romanii au facut proteste pentru ca nu au fost lasati sa voteze insa pentru a mari pensiile, salariile nu s-a auzit nimic...

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Am pus intrebarea asta in asa fel incat sa nu imi fie refuzata (s-a mai intamplat asta). Uita-te la asta si spune-mi ce crezi:
https://www.youtube.com/watch?v=rG76A0k8OQQ

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e exclus sa fi facut averea aia, se castiga bine din meditatii si banii nu sunt impozitati. Am impresia ca a mai avut si ceva functie in invatamant, iar sotia sa a lucrat si ca traducator pentru companii straine. Totusi, 6 case nu sunt 3, nici macar 4, asa ca as fi preferat sa fi fost un presedinte mai sarac. Nici Ponta nu sta rau deloc iar cand ma gandesc la socrul lui si conexiunile...

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Ahaa, deci pana la urma mi-au acceptat comentariul...

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

La prima vedere as spune ca nu sunt pentru Rusia, dar intotdeauna acesti politicieni trebuie sa fie pentru prosperitate. Daca e mai bine intr-o parte, atunci sa mearga acolo, cu conditia sa nu arunce tara in mocirla. Alteori, exista cai de mijloc. De fapt, Germania "colaboreaza" cu toti, dar cred ca tot Germania dicteaza statelor mai mici sa nu se apropie de Rusia deloc. Ok, Rusia nu este Occident, dar poate ca nici nu este un bau-bau atat de mare. Ramane de vazut, dar asa este prezentata. Stau si ma gandesc ca totul in Ucraina ar putea fi scenariul americanilor si vest-europenilor. Iar ceea ce a urmat, a fost evident. S-a incercat votare pro-europeana (pe alocuri s-a reusit) in Romania, Bulgaria, Serbia si Moldova, Polonia si parca si Slovacia sau Cehia fusesera primele. Nu stiu, nu vreau sa ma pronunt, poate ca Rusia chiar e bau baul ala. Din exterior e mai greu sa analizezi, dar tara are alaturi si serviciile secrete. Iohannis a fost totusi solutia cea mai potrivita pentru Romania in acest moment.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

6 case pe bani munciti!? Sa fim seriosi...

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar tatal primei doamne de la finalul acestei luni, a fost ceva afacerist. Pare cam suspect, intr-adevar. Dar n-au nici copii.

| anonim_4396 explică (pentru Lawliet14):

Cunostintele mele legate de politica nu sunt nici pe departe atat de vaste ca ale tale si vad ca am cam aprofundat subiectul asta.Eu cred doar ce citesc pe activenews si alte site-uri care spun lucrurile total diferit de protv iar momentan nu mi-am facut o parere buna despre presedintele prezent.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai obiectiv ar fi Pro TV, intr-adevar, mai poti incerca si Digi 24 mai ales, TVR si Realitatea, dar chiar si acestea tind sa devina tot mai mult ca basistul B1 TV. Iar Romania TV si Antena 3 sunt doua posturi politice. Si aici in televiziune nu avem restrictii. Cica libertatea presei... Ar trebui sa fie posturi de stiri, iar daca tot vor sa faca politica pai atunci sa aiba niste talk show-uri cu dezbateri intre politicieni! Din cand in cand. Si sa lase analistii pentru economie. In Sud-Estul Europei nu e ca in lumea civilizata, se minte mult, fara scrupule.

Răspuns utilizator avertizat
| DarthRevan a răspuns:

Problema este ca va face un invatamant dual, stiti ce inseamna asta.Ca statul plateste degeaba liceile tehnice. Si o sa faca numa liceie profesionale astfel noile genearti daca nu vor avea cel putin 9.30 la examenle de admitere nu vor ajunge la liceu si facultate.80 % din populatia romaniei va fi muncitoare iar restul de 20 % for avea servici si vor fi sefi, patroni, angajati.Maca asa o sa ajunga numa oameni de valoare ca si in Germania, e mai bine asa, pentru ca este singura optiune de a iesi din criza.Se dau prea multi bani pe liceie si elevi care nu fac nimica

| TPUuser199 a răspuns:

Il iubesc pe Ponta de cand a dat, sau va da legea ''Fara manele in mijloacele de transport''! Eh, asa zic toti la inceput, ca vor sa faca. Dar mai intai stai sa vezi daca face ceva. Materie mai putina, doar esentialul!

| Georgemy2 a răspuns:

Romania este o tara infecta cu un sistem de invataman de rahat! In majoritatea tarilor iti doresti sa te duci la scoala, dar in Romania multe persoana se lasa de scoala foarte usor. Romania este o tara cu conducatori de cacaua, poate Iohanis o sa schimbe ceva daca nu ii se urca puterea si banii la cap. Omu' are initiativa, respect pentru asta, dar sa vedem daca pune ceva in practica

| Lawliet14 a răspuns (pentru Georgemy2):

Exista mentalitati diferite la majoritatea romanilor mai in varsta. Si pana unii tineri au fost ajunse de aceste mentalitati. Pe tineri nu ii intreaba nimeni, pe scolari si pe studenti. Cu toate acestea, daca s-ar invata (pe alocuri se mai invata), tinerii romani ar fi bine pregatiti pentru cariere. Dar mi-e ca lucrurile se schimba in lume si la un moment dat vom ramane in urma. Pur si simplu avem un sistem de invatamant rudimentar. Momentan nu doar noi. Ca norocul. Daca tarile mai civilizate au schimbat metodele de predare, inseamna ca au facut-o din anumite cauze.

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Cred că noi avem două probleme mari.Credem ca daca o persoana care candideaza la o anumita functie promite o gramada de lucruri o gramada de lucruri si va face o gramada de lucruri ori noi suntem responsabili ca popor, ca intreg de ceea ce se intampla in tara noastra, iar daca votam o persoana nu o votam ca sa faca lucrurile singura separat de noi, ci ca sa facem lucrurile impreuna.Nici sistemul nostru de valori nu e foarte bogat, e usor sa copiezi de la altii.Germania nu a copiat de la nimeni sistemul sau de educatie, dar a introdus anumite subiecte care sunt necesare pentru copiii care locuiesc acolo, ci nu neaparat si pentru copiii romani.Asta este problema noastra.