| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre: http://www.libertatea.ro/......08532.html Cultura = Saracie?! Asta e concluzia?!

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Singura solutie este sa ne apucam de cantat manele. Acolo nu se iau impozite si poti trai decent. E o solutie, dar, evident, glumesc.
Nu m-am gandit vreodata ca ajung sa vad oamenii care au invatat carte, plangandu-se din pricinia unui salariu de mizerie. Am ajuns in stadiul de-a ma intreba: "Pentru ce invat, pentru ce fac studii superioare?" Raspuns: Pentru mine si pentru un trai mai bun.
Pentru mine, da, sunt de acord, dar pentru un trai mai bun, mi-e greu sa cred, avand in vedere situatia din prezent. Nu numai in cultura este saracie, ci in mai toate domeniile de lucru.
Si ce e mai strigator la cer, e faptul ca saracia se simte doar in randul oamenilor de jos.
Saracie= bogatie exacerbata a celora din parlament. Au salarii colosale si actiuni doar pe hartie, cand de fapt dorm in parlament. Mai nou se uita si la filme porno. Daca tot sunt pusi in functie si baga mana pana in umar, macar de la cot la umar sa dea si la popor.
Dar, nu, din ce fura, ar tot fura...

2 răspunsuri:
| Ady00pk a răspuns:

Nu e nimic de mirathappy Romania nu e o tara care are nevoie si care se bazeaza pe actori.Nu face filme multe.Ca actor nu poti avansa in tara asta asa ca solutia e sa eviti sa devii actor in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e soarta cu soarta geniilor, a actorilor, a muzicienilor, care isi traiesc chinul de azi pe maine, dar nu ma mira nimic din tara asta."Umiliţi până la limita suportabilului, după tăieri de salarii şi noi disponibilizări, artiştii au început să-şi strige disperarea în faţa lumii."
Da, asa cum a traiet singurul geniu eminescian care doar unul se naste o data la 300 de ani, asa se intampla si cu miciile genii din ziua de azi, pacat ca adevarata valoare le este recunoscuta dupa moarte si apreciata.Pacat de Romania, noi putem mai mult, dar nu se vrea, aceasta este problema majora din mileniul 3.happy