| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre invalidarea referendumului?

33 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O solutie logica si din pacate inutil amanata. Greseala a fost la acceptarea cvorumului, nu acum la invalidarea referendumului.
Dar repet, valid sau nu, referendumul a fost o bataie la fundul gol pentru Base, care ar fi trebuit sa demisioneze imediat dupa anuntarea rezultatului oficial. Dar cum romanul tine cu dintii de scaun, mai bine sufera o tara intreaga decat o singura persoana.

| harciog a răspuns:

Cum esti asa de redus sa zici ca nu exista democratie? Pai se mai punea la vot? Dar ce a facut Crin cu instigarea la proteste (in mod sigur nu s-a gindit si la violenta, e prea curat pentru asa ceva), tot din cauza unui exces de zel democratic?

| bestialu96 a răspuns (pentru harciog):

Recunosc, am avut o iesire prea irationala. Dar basescu de ce a boicotat referendumul? El a spus manifestarea pasnica. Dar care tot din cauza jandarmiilor sa transformat intr-o manifestare violenta.
Citeste articolu:http://www.antena3.ro/......80854.html

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

"Cum esti asa de redus sa zici ca nu exista democratie? Pai se mai punea la vot? Dar ce a facut Crin cu instigarea la proteste (in mod sigur nu s-a gindit si la violenta, e prea curat pentru asa ceva), tot din cauza unui exces de zel democratic?"
Dar tu capcaunule de unde scoti instigarea la proteste!? Securistule, dezinformatorule.

| MMihai a răspuns:

Când membrii Curții Constituționale, erau în marea lor majoritate simpatizanți Băsescu, era de așteptat și aceasta decizie.
Numai naivii, au avut vise, că vor lua o altă decizie.
Singurul lucru pe care îl puteau invoca, era prezența prea mică la vot, și asta au și făcut.
Era un rezultat, la care eu m-am așteptat, din clipa când au devansat de pe 31 pe 21, și au zis că era corectă „ erata".
Dacă nu aveau certitudinea, că sunt 6, nu devansau.

| benny a răspuns:

"un fleac ne-au ciurit" marinarul alcoolsit se intoarce la carma vaporului cu pasageri unguri

| WR104 a răspuns:

Decizia este legala si constitutionala o declara chiar Crin.
Crin nu se retrage desi a promis ca o face daca revine Basescu.
Nu am incredere in ei, sunt niste mincinosi.

| bestialu96 a răspuns (pentru WR104):

Basescu a promis ca se retrage din politica daca va fi suspendat.

| WR104 a răspuns (pentru bestialu96):

Docamdata nu a dat vr-o declaratie dupa decizia de azi.
Poate se retrage din politica definitiv la incheierea mandatului.
Ce nu inteleg romanii este ca pentru a avea un trai mai bun trebuie sa se retraga toti politicienii.

| bestialu96 a răspuns (pentru WR104):

Si daca se retrag toti politicienii, care ar fi raspunsul? Monarhia?

| harciog a răspuns (pentru WR104):

Ramin la singurul sentiment stirnit de atitea zbateri "inutile"ale celor doi; Mi-e mila de ei.

| WR104 a răspuns (pentru bestialu96):

Ma refer la politicienii care sunt acum pe scena politica romaneasca, sa vina tineretul cu studii in strainatate care chiar stiu si ineleag ce-i aia democratie.

| WR104 a răspuns (pentru harciog):

Am auzit numai azi din gura lu Crin, coabitare, de 10 ori de parca i-am ales sa coabiteze nu sa-si faca datoria fata de alegatori si sa ridice nivelul de trai al romanilor.Doar trag de timp, isi iau banii si se retrag mai apoi pe vr-o insula cu burtile la soare.

| bestialu96 a răspuns (pentru WR104):

Avem Studentii la facultatile din strainatate, si primari cu 4 clase.

| Reek54 a răspuns:

Eu zic, sa emigrezi in Kongo.

| irbis a răspuns:

Tot circul asta nu a fost decat o amanare a acceptari rezultatului.

| DragosConstantin a răspuns:

Atata vreme cat suntem inca in U.E. nu este nicio cale sa scapam de Basescu sau de viitori presedinti care vor fi asemenea lui. Tarile puternice din UE nu vor dori sa avem parte de un presedinte idealist ci numai de unul care sa faca ce i se impune.
Cand au avut loc alegerile prezidentiale din 2009 s-a spus cu aproximatie ca pe locul 1 este Mircea Geoana si pe 2 este Basescu, dar peste noapte situatia s-a schimbat.Cum explici asta? Crezi ca alte tari nu si-au bagat nasul in actiunile din Romania?
In Romania nu este democratie.Romania este la cheremul altora.

| gicaputinica a răspuns:

De la inceput spun ca am fost si am votat demiterea lui Basescu.
Dar...
Sa ne gandim ca Constitutia a fost refacuta pentru Nastase care n-a mai apucat sa se serveasca de ea.
Faptul ca Basescu se "serveste" din ceea ce era pregatit pentru Nastase, nu e condamnabil.
Condamnabil este felul in care a gestionat si va gestiona institutia prezidentiala. Felul in care a inteles cum trebuie sa fie un presedinte.
Condamnabile sunt multe.
Totusi, pe astia de la USL ce i-a mancat in cur sa-l demita asa repede, fara sa inchida toate portitele?
Aveau puterea in mana!
Faptul ca au fost asa siguri pe ei, denota o lipsa de maturitate politica.
Sau... cineva i-a sabotat?

| Hombre a răspuns (pentru gicaputinica):

Interesant mod de a gandii si la fel de interesanta intrebarea, "Sau... cineva i-a sabotat?"

| ZOZOKid a răspuns:

Ca e nedemocratica. In alte tari democratice nu s-a impus niciodata un numar prag de prezentare la vot sau alte prostii. Totul e foarte simplu. Un anumit nr de oameni s-au prezentat la vot ( 8 mil ). Din astia majoritatea ( 7 mil si un pic) au zis ca nu-l mai vor pe base. Asa ca el trebuia sa plece. Simplu si la obiect. Nu a facut asta, deci a incalcat vointa cetatenilor care si-au exprimat opinia => base = dictator nesimtit.

| SnYcK3rS a răspuns:

Train Basescu este mai rau decat Ceausescu. Este cel mai incapabil presedinte de dupa revolutie.

Un sondaj facut de Realitatea TV in urma cu 1 saptamana arata ca multi romani sunt nostalgici dupa comunism. Ei zic ca se traia mai bine atunci, decat acum.

Nu am trait in acea perioada, m-am nascut la cativa ani dupa revolutie.

DA, sa fie proteste. CCR nu a luat in considerare votul a 7, 4 milioane de romani adica 87, 52% din voturi. Basescu a fost ales in 2009 cu 5 milioane de voturi si demis cu 7 milioane.

El trebuia dat jos, sa fie revolutie ca altfel nu scapam de el. A facut ce'a vrut cu Romania, am ajuns la coada Europei.

CCR e favorabila PDL-ului. Am vazut acum cateva minute ca a spus cineva la tv care a aflat din surse, cum ca Basescu pregateste un guvern PDL. Nu vad cum ar putea sa faca asta, deoarece USL e la guvernare.

In viziunea mea, judecatorii CCR sunt niste bosorogi, basisti care ii tin mereu partea. Judecatorii trebuie schimbati. Nu trebuie pusi in functie judecatori numiti politic.

Ma asteptam ca referendumu sa fie invalid. Iar PDL + UDMR + UNPR trebuie scosi definitiv din viata politica a Romaniei

Au facut totul praf, au stricat, nu le'a ajuns

SA FIE PROTESTE, SA FIE REVOLUTIE sa scapam de el k a adus tara la sapa de lemn

| harciog a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Pai si ce faci cu celelalte milioane de romani care au fost solidari cu presedintele si nu s-au prezentat la vot?

| bestialu96 a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Dom'le. Eu nu sunt un sustinator al regimului Comunist. Dar sunt un sustinator al Democratiei, ce se intampla pe scena politica nu prea as putea numi democratie.

| SnYcK3rS a răspuns (pentru harciog):

Populatia Romaniei e in scadere. Basescu a fost ipocrit cand a spus in seara de 29 iulie ca 7, 4 milioane de romani au votat demiterea, dar 11 milioane au boicotat... e penibil

Referendumu s-a desfasurat pe listele din 2002 si atunci erau 18 milioane de cetateni cu drept de vot. Daca ar fi asa si mai adaugi aproximativ 3 milioane de minori, ar reiesi ca populatia tarii in 2012 e de 21 de milioane... lol. numai suntem atatia. suntem sub 20

Intr'adevar au fost si persoane care au boicotat, dar nu 10 -11 milioane

Votul e zdrobitor 87, 52% DA contra 11, 15% NU, atat pentru Basescu cat si pentru PDL, oricum PDL a avut rezultate slabe la alegerile locale, lucru ce se va repeta si la parlamentare dupa cum spun sondajele

| SaveTheNature a răspuns (pentru harciog):

Domnule Harciog. Din 1990 incoace, prezenta romanilor la vot a fost slaba sau foarte slaba(in special in ultimii 15 ani. Undeva in jur de 50%. Indiferent ca era vorba de locale, prezidentiale, parlamentare, referendumuri etc).
Acum sa facem o mica legatura. La cest referendum sa-u prezentat aproape 50% de votanti, in conditiile in care stim bine ca si cetatenii din diaspora (care de obicei nu voteaza ) au fost inclusi pe listele electorale permanente.
50% din populatie era procentajul obisnuit. Celorlalti 50% nu le pasa de politica pur si simplu. Din tot deauna a fost un mare numar de oameni care nu s-au prezentat la vot scarbiti fiind de clasa politica.
Acum: Cum poti face tu legatura, ca ceilalti 50%~ care nu s-au prezentat la vot, au facut-o dion solodaritate cu Basescu?
Iti spun eu. Daca Basescu indemna oamenii sa mearga la vot. Probabil se ajungea la maximum maximum maximum 60%. Si situatia procenteleor se schimba putin. Ar fi fost 70 -pentru demitere si 30% impotriva demiterii.
Daca sa presupunem ca s-ar prezenta 100% din populatia romaniei la vot. Cu siguranta mai bine de 70% votau pentru demiterea lui.
INSA avand in vedere cat de LABILI sunt romanii, usor influentabilio, usor manipulabili -procentele se schimba peste noapte.
Daca intrebai in ianuarie romanii daca il mai vor pe Basescu -aproape de 90% spuneau ca nu. acum a scazut pe la 70%.
Si nu mai zic de Mircea Geoana care era cat pe ce sa-l detroneze pe Basescu( de cetateni fiind votat). Acum daca ii intrebi de Geoana te scuipa toti in ochi.
Sa raman pe aceeasi linie -romanii care au stat acasa-nu au stat din solidaritate cu Basescu,decat foarte putini.
Nu-mi place USL, nu-mi place PDL. nici pe Base, nici pe Antonescu, nici pe Ponta. Sunt mult prea pretentios, cand vine vorba de presedinti si prim-ministri care au puterea in maini, de a numi in functii si a demite.Romanii se multumesc cu putin, prea putin.-ceea ce nu e bine.
Insa ca sa impac ambele tabere:
De la PDL-imi place Ungureanu
De la PSD-imi place Geoana, pacat de cele intamplate.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

"Pai si ce faci cu celelalte milioane de romani care au fost solidari cu presedintele si nu s-au prezentat la vot?"
Imi place oameni rationali, dar de data asta mananci c.a.c.a.t la fel ca derbedeul de Basescu care iti este tie presedinte.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

"De la PDL- imi place Ungureanu"
In ultimul timp am inceput sa te suspectez ca esti PDL-ist dar mai esti si ungurist, nu cumva suferi de spionita? Ungureanu zici!?!? Tradatorul asta.

| Dumnezău a răspuns (pentru harciog):

De unde ai certitudinea ca cei ce nu au fost la vot, sunt automat sustinatori ai lui Basescu? Ai si tu mintea incetosata, ca "Volodea" Tismaneanu sau esti inregimentat in cohortele "statului de drept"? Tu esti ca in bancul acela cu dacii si comunicarea wireless.De unde stii ca in restul de vreo 8 milioane de posibili votanti, pentru ca doar 16.5 pot vota clar, fara sa faca mii sau sute de kilometri pana la sectie, de unde stii ca acestia au fost solidari cu el? De unde stii ca nu sunt apolitici? Sau esti vreun fel de baba Vanga si tu, ca mai toti sustinatorii deliranti ai caracatitei portocalii piramidale si mafioate?

| JungleHell a răspuns:

In cazul in care se face cu date inexacte/irelevante se anuleaza nu se invalideaza decizie ce trebuie luata si validata in maximum 5 zile nu 50 ca acum. Cui nu ii convine poate sa aleaga din celelalte aproximativ 200 de tari si sa plece in care doreste, eu recomandandu-i cu toata caldura Somalia, Sudan, Ciad, Cambodgia sau Columbia. Toti politicienii ar trebui sa faca un pelerinaj intr-una din cele enumerate si sa traiasca macar 2 saptamani acolo, si apoi vor invata sa iubesasca Romania cu popor cu tot, altfel au loc destul langa Nea Nicu sau coana Leana. Deocamdata isi baga nasul aici Germania lui Mamaie Merkel, Rusia Unchiului Putin sau SUA Varului Obama si Bruxelles-ul lui Fratello Barosso. Unii cu ala, ceilalti cu alalalt asa ca tot exteriorul profita si nu interiorul adica noi romanii. Pe unde am fost si prin sarmana Africa nu am mai vazut in viata mea asa referendum lung pana la pronuntarea si aplicarea deciziei finale. Voi ati mai vazut? Unde in alta parte decat in Rromânistan?

| LiveStar a răspuns:

Decizia e logica, nu s-a intrunit cvorumul, asta e legea, dar ne putem gandi ca la cifrele astea, diferenta aia de 4% NU ar fi facut diferenta iccp suspendarea...
oricum, setea alora de putere ne-a facut de tot rasul in Europa.

| GicAx3mMetal a răspuns:

Daca legea cere cvorum, atunci invalidarea poate fi considerata una corecta, dar un om care are onoare, care stie clar ca a fost ales cu peste 5 milioane de voturi, un om care vede cu siguranta ca mai mult de 7 milioane din populatia tarii ii cere demisia, ar trebui totusi, in mod normal, sa-si ia talpasita fara sa stea prea mult pe ganduri.

| Pustiu_Stefy_1997 a răspuns:

O sa fie din nou multe proteste... o sa fie naspa rau cu astia... REvolutielaughing