| LordCristobal a întrebat:

O solutie care ar putea duce la incetarea razboiului din Ucraina:
Sa se organizeze un referendum in zonele revendicate de Rusia(Crimeea si regiunea de la Est de Nipru a Ucrainei)in care cetatenii sa fie intrebati daca vor sa faca parte din Ucraina sau Federatia Rusa.
Acest referendum ar trebui sa fie organizat si supravegheat de reprezentanti ai Rusiei,UE,China, SUA ca sa nu se fraudeze voturi.Si rezultatul referendumului ar trebui sa fie respectat in urmatorii ani de toate partile.
Ucrainienii nu suporta rusii dar o mare parte din teritoriul Ucrainei e populat de locuitori pro-rusi(teritoriul de la est de Nipru, Crimeea si regiunea Odessa).
Ce parere aveti despre asa ceva?
Ar functiona ca o solutie de compromis?

Răspuns Câştigător
| Drake21 a răspuns:

Nu, Doar prin invrangerea inamicului se poate ajunge la incetarea razboiului, de negociat si solutii au incercat toti presedintii

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu te-ai gandit ca Rusia ocupa o mare parte din respectivele teritorii.
Chiar crezi ca Rusia s-ar retrage din acestea si apoi sa faca referendumul?
Sau crezi ca Rusia ar accepta un asemenea referendum fara sa influenteze votul?
Daca asa crezi inseamna ca esti foarte naiv.

| darrio2007 a răspuns:

Tu crezi ca mai sta cineva de referendum cand acolo se omoară pe capete?
Interesele sunt mult mai mari, pe care noi doar le putem bănui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dada, să iasă că ăla din Crimeea nu?

| LordCristobal explică (pentru suntserios):

Nu uita ca am zis ca referendumul sa fie organizat si supravegheat de reprezentanti din SUA, UE, Marea Britanie, China, Rusia.
Daca nu este numai Rusia implicata rezultatul referendumului poate fi cu totul altul.
Iti dai seama ca ar fi o lupta propagandistica pe toate planurile intre CIA si KGB.

| suntserios a răspuns (pentru LordCristobal):

Da da, si in ce vise crezi ca permite Rusia accesul in organizare si supraveghere a SUA, UE si UK?
E ca si cum s-ar apleca in fata lor.
Sa fim seriosi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LordCristobal):

E utopic ce zici tu aici.

| Holiday a răspuns:

S-a organizat deja cand Ucraina si-a castigat independenta. Absolut toate regiunile au votat majoritar in favoarea independentei.
Oricum, Ucraina nu e populata de pro-rusi, cu atat mai putin acum, dupa ce jegul de Rusia i-a atacat. Popularitatea jegului rusesc in Ucraina, chiar si printre cei care simpatizau intr-un fel, sau altul, Rusia, a scazut dramatic. Si pe buna dreptate.
Oricum propunerea e o tampenie, ia gandeste-te cam ce ar vota Covasna si Harghita daca s-ar organiza un referendum daca vor cu Romania, sau cu Ungariahee hee

| J0B0MAT a răspuns:

Da, să vină să facă și maghiarii referendum la noi dacă vor Transilvania. După ideea asta ar putea orice țară cu pretenții teritoriale să vină să facă referendumuri.
Nu contează cine ar supraveghea, rușii au oameni răpiți, au datele oamenilor, îi pot constrânge în n moduri pentru a frauda voturile.

| Drake21 a răspuns:

Ba iar incepeti cu interese de razboi ca daryo, sa nu m ai lupte soldatii atunci, cred ca suntem destul de evoluati pentru a coopera si evolua toate tarile impreuna, Usa-China un exemplu nu pot exista una fara cealalta

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Nu este nici un interes de razboi, oamenii lupta pentru tara lorwinking

| EliLeli a răspuns:

Rusii vor razboi, nu referendum. Daca voiau compromis faceau asta din start.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Ucraina sa dea teritoriile luate de la vecini de Stalin si date lor. Dupa aia mai vorbim. Sa se bata pana dispar toti.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Da de ce sa nu dea Rusia teritoriile luate cu pușca la cap prima?

| Drake21 a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Da sunt rude intre ei rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Parca vezi ca e acelasi rahat din w2 Romania Germania Ungaria Italia Austriarolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Am uitat Bulgarii, 6 Presedinti, 6 tari, 6 numele fiarei, 6 6 6

| Drake21 a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Ma uitam la Italieni in w2 cand o ocupat Grecia + un sfert din Turcia rolling on the floor

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Deci: ucraina sa inapoieze toate teritoriile luate de la vecini si sa ramana cu Kievul si rusia kieveana. Dupa aia mai discutam.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Dam si noi transilvania la unguri?

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru suntserios):

O dam ca oricum acum e deja ''barbierita '' de paduri. Trebuie sa mai primim Banatul sarbesc ca si ala e a nostru.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Ai vrea si Moldova rusificata deja nu?

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru suntserios):

Nu in nici un caz. Republica aia nu a fost a noastra. Nu ne intereseaza aia. Ar fi o mare greseala primirea ei in NATO si UE.

| suntserios a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Deci suntem asa partinitori, primim doar ce vrem inapoi. Resturile la rusi nu?

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru suntserios):

Adevarul istoric. Reoublica a fost a noastra foarte putin timp.

| Drake21 a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Vin cu camionul sa luam banatul sarbesc? Ce faceti ma aici? Am venit sa luam banatulrolling on the floor))))