| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Ce parere aveti despre legea PLX 145/2023? Cica s-a votat in parlament deja..Credeti ca statul va fura copii si îi va duce in centre de plasament pentru cele mai banale motive?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o lege inca nepromolgata, care a suferit deja pana acum peste 50 modificari.
Va fi o lege ca toate celalalte, discutabila ca aspecte, buna "de lucru" de judecat in instante si materie prima pentru avocati.

| darrio2007 a răspuns:

Si ce spune legea PLX?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te a prins propaganda AUR. Este?

| sierra1 a răspuns:

Am auzit că cică îi fură pentru organe - așa a zis Mândruță la radio?!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti sugerez sa citesti ce scrie acolo in legea care a starnit panica. Se aplica pentru copiii care traiesc la limita saraciei, cu paine si ulei, cartofi sau parizer in zile de sarbatoare.Cred ca de-a lungul anilor am vazut cu totii astfel de cazuri la televizor, sau poate chiar am cunoscut.

Nu vine nimeni sa-ti rapeasca copilul din casa, ci va veni cineva care sa constate situatia lucrurilor, conditiile de mediu in care traieste acel copil, etc daca sesizeaza cineva cazurile de abandon scoalar sau mediu nefavorabil pentru invatat, trait etc. de exemplu scoala. Sunt unii care fac sex in prostie desi abia isi permit sa traiasca de pe o zi pe alta si nu au habar de metode de contraceptie, iar daca statul nu face ceva, copiii rezultati doar vor perpetua acelasi ciclu de saracie cand vor ajunge adulti, cu extrem de putine exceptii. Ca de obicei, in Romania se ia cea mai banala stire si se asociaza cu cazuri extreme din Suedia sau alte tari, care le-au ramas oamenilor intiparite in memorie. Iese un cocktail grozav pentru a manipula masele prin apelul la frica, nu la ratiune si bun simt.

Inclusiv in orasul meu au iesit anumite populatii in minoritate sa prostesteze, in conditiile in care filmarile din cladirile primite de la primarie, pe nimic sau in regim de chirie, ajunse in paragina, arata de parca acolo traiesc niste paraziti, cat se poate de groaznic si mizerabil, iar copiii lor sunt trimisi la cersit, produs, furat, etc.

| johnnny123 a răspuns:

Voi chiar înghițiți și regurgitați tot ce spune AUR?

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Cat de mica e capacitatea ta de a intelege niste lucruri care se intampla in jurul tau incat trebuie sa propagi mai departe mizeriile de la aur?