| tudorvolcano a întrebat:

Ce părere aveți despre o posibilă desemnare a doamnei Sevil Shhaideh ca prim-ministru al României?
Mi se pare că toate comentariile islamofobe nu sunt productive pentru țară. Doamna Shhaideh are destulă experiență în politică, iar familia ei are o reputație destul de bună.
http://www.mediafax.ro/......e-14300793 ( din 2015 )
http://www.stiripesurse.ro/......70920.html
De asemenea, are destule conexiuni cu lumea arabă, ceea ce ne-ar reface relațiile diplomatice în Orientul Mijlociu, un avantaj enorm pe tabla de șah a lumii, iar împreună cu supremația românească în Balcani și cu scutul anti-rachetă de la Deveselu am avea mai multă influență decât Rusia pe plan global.
Până și Iranul ( care sunt musulmani șiiți, dușmanii sunniților care sunt marea majoritate a populației de confesiune musulmană ) ar avea o poziție favorabilă pentru doamna Shhaideh în urma comentariilor idioate ale domnului Traian Băsescu despre Republica Islamică Iran.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dragnea e deja condamnat la ceva ani cu suspendare, informeaza te ce inseamna suspendare. Nu intra el nicaieri la puscarie si va conduce guvernul linistit chiar daca nu e premier.

si

"De asemenea, are destule conexiuni cu lumea arabă, ceea ce ne-ar reface relațiile diplomatice în Orientul Mijlociu, un avantaj enorm pe tabla de șah a lumii, iar împreună cu supremația românească în Balcani și cu scutul anti-rachetă de la Deveselu am avea mai multă influență decât Rusia pe plan global"

looooool am ras serios la treaba asta.

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca d-na o sa fie doar un om de paie, cel care o sa conduca Guvernul o sa fie Dragnea. De altfel acesta nici macar nu si-a ascuns intentiile, prin declaratiile ce le-a facut, in special privind monitorizarea Guvernului.

| tudorvolcano explică (pentru Ioandelasal):

E foarte probabil dacă va rămâne în libertate.
Chiar dacă doamna Shhaideh ar fi un om de paie, e o bună imagine pentru România pe scena internațională.
Dar dacă Dragnea ajunge în închisoare, ideea lui nu ar mai fi posibilă, cum telefoanele închisorilor sunt ascultate tot timpul de gardieni, în special când vine vorba de un om politic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

''De asemenea, are destule conexiuni cu lumea arabă, ceea ce ne-ar reface relațiile diplomatice în Orientul Mijlociu, un avantaj enorm pe tabla de șah a lumii, iar împreună cu supremația românească în Balcani și cu scutul anti-rachetă de la Deveselu am avea mai multă influență decât Rusia pe plan global.''

Cat ai gandit ca sa scrii asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si de ce ar ajunge Dragnea la inchisoare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tudorvolcano):

N-are cum ajunge la inchisoare, cel putin in viitorii 4 ani.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

De la colapsul fostei URSS, Rusia și-a pierdut legitimitatea ca putere globală, este actualmente doar o putere regională.
În acest timp, România a devenit un jucător mai important în urma separării Iugoslaviei, conflictului din Kosovo, crizei din Grecia și războiului din Ucraina. Căderea vecinilor noștri ne-a pus într-o poziție privilegiată.
Diplomația românească mai are multă capacitate să meargă în ofensivă, să întoarcem jocul Rusiei pe dos, în special în state ca Bulgaria, Moldova și Serbia, chiar dacă pro-rușii au câștigat alegerile, acest lucru deoarece aceste state sunt dependente economic și politic de România:
-Moldova : principalul finanțator și partener al Moldovei este România. Dacă Dodon se duce prea aproape de ruși, România se oprește din dat bani Moldovei, iar țara ajunge în război civil.
-Bulgaria : țara este dependentă de România în sectorul turismului, mare parte din turiștii din Bulgaria vin din România, și de asemenea în sectorul financiar deoarece mulți români care au afaceri au investit și în Bulgaria. Țara a ajuns în NATO și UE datorită intrării României în aceste organizații. South Stream a fost închis deoarece România și Statele Unite s-au opus proiectului.
-Serbia : țara are nevoie de România pentru a avea relații comerciale bune cu UE și pentru a avea o eventuală poartă de intrare în uniune. România este una din puținele state din UE și NATO care nu recunosc independența Kosovo. Dacă România face acest lucru, urmează să facă la fel și restul țărilor ca Spania, Grecia și Slovacia. Sârbii vor spune atunci adio pe veci acestui teritoriu, teritoriu care se va alipi Albaniei.
Concluzie : România este cel mai puternic stat din Balcani.
Relații mai strânse cu Orientul Mijlociu lărgesc sfera de influență a României, România putând deveni un partener economic mai important al statelor din această regiune.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Dosarul „Referendumul" din 2012. Riscă 2 ani de închisoare cu suspendare.

| tudorvolcano explică (pentru Ioandelasal):

Din păcate, e adevărat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

A fost condamnat definitiv la 2 ani cu suspendare, ai idee macar ce inseamna o pedeapsa cu suspendare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa nu mai vorbim de faptul ca are imunitate + majoritate in parlament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sincer, nici eu nu credeam ca cineva poate sa debiteze asa ceva. laughing)

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu contează că scapă, doar faptul că a fost pușcăriaș îi strică reputația de om politic.
PSD va fi nevoit să pună pe altcineva la conducere, or va risca să piardă alegerile prezidențiale din 2019, și cele locale și parlamentare din 2020 de asemenea.

| tudorvolcano explică (pentru suntserios):

Sincer am cam exagerat. Mă sculasem din somn și îmi suna bine.
Acum mă face să râd și pe mine laughing.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Chiar dacă am prezentat nu mai știu ce argument, am exagerat pe tema asta laughing.
E clar că vom avea mai multă influență, dar nu într-atât încât să fim mai influenți ca rușii, în special pe plan global.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

A fost Dragnea macar 1 minut arestat?

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Numquam.

| suntserios a răspuns (pentru tudorvolcano):

Dragnea e deja condamnat la ceva ani cu suspendare, informeaza te ce inseamna suspendare. Nu intra el nicaieri la puscarie si va conduce guvernul linistit chiar daca nu e premier.

si

"De asemenea, are destule conexiuni cu lumea arabă, ceea ce ne-ar reface relațiile diplomatice în Orientul Mijlociu, un avantaj enorm pe tabla de șah a lumii, iar împreună cu supremația românească în Balcani și cu scutul anti-rachetă de la Deveselu am avea mai multă influență decât Rusia pe plan global"

looooool am ras serios la treaba asta.

| Laura a răspuns:

Ce frumos încerci să te scoţi, spirit perfect psd-ist.

| tudorvolcano explică (pentru Laura):

PSD-ist?
Sunt de dreapta și pe plan economic, și social.
Nu mă interesează politica internă, mă interesează doar ce va fi pe plan extern, și din acest motiv nu prea votez, toate partidele având o agendă externă identică.

| Laura a răspuns:

Pardon, citindu-ţi şi întrebările anterioare, concluzia este că eşti groaznic de dobitoc. Îţi trebuie cel puţin o dungă roşie pe buletin.

| tudorvolcano explică (pentru Laura):

Bine, bine, sunt cel mai mare dobitoc, sunt ce vrei tu să fiu...
Acum ești mulțumită?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Din pacate, ea are dreptate.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Am spus eu că n-are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

E bine ca recunosti ca esti un dobitoc. laughing

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Măcar nu sunt troll.

| Dandanache a răspuns:

"am avea mai multă influență decât Rusia pe plan global."

Hahaha, you made my day! laughing