Întrebare recomandată | blueangel99 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa?

99 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Cu toată sinceritatea mea, o să spun: DA!

| 3ntzz a răspuns:

Nu, pentru ca, mori si scapi. Asa, stai in inchisoare pana cand iti doresti moartea

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

Trebuie reintrodusa si pentru cei care omoara sentimentele umanehappy. De exemplu, pitipoancele si cocalariihappy.

| Nyx a răspuns:

Nu. nu avem dreptul. Inchisoare pe viata, da, fara drept de reducere a pedepsei.

| dodicuta a răspuns:

Da, daca ia o viata, sa i se ia si lui.

| Forev3rAlone a răspuns:

Nu.A omori pe cineva nu mi se pare o pedeaps.a
Eu cred doar ca se incearca sa i se fure locul Lui Dumnezeu!

| donnie112 a răspuns:

In tari precum SUA se foloseste aceasta pedeapsa, consider ca in cazul unor se poate lua in considerare, in functie de fapta sau faptele pe care le-a comis, iar in cazul unora cred ca ar trebui pedepsiti cam in acelasi mod in care a comis fapta...

| ROZ22 a răspuns (pentru Cuvântul1):

Chinuti vreo 2-3 ani, apoi ucis

| MariusMrs1996 a răspuns:

Pedeapsa cu moartea este o pedeapsa total aiurea...Nimeni nu are dreptul sa condamne un om la moarte...

| costisuruniuc a răspuns:

Eu personal nu. Traim in sec 21, sa fim seriosi. Oricum nu se poate din cauza drepturilor omului, pana si un criminal in serie are dreptul la viata. Asta e parea meawinking.

| Cataliciiii a răspuns:

Pentru crimele deosebit de grave, da

| Damon01 a răspuns:

Nu ar trebui reintrodusa...parerea mea

| qarim a răspuns:

Pentru cei care recidiveaza, desigur...

| dany5555 a răspuns:

Eu sunt de acord. Cel care ucide, sa fie ucis. Aici nu intra si accidentele de masina..pentru ca acolo poate gresi oricine.dar cei care omoara pentru ca vor, categoric da. In felul asta si ei ar fi mai speriati si nu ar mai fi atatea decese... oameni nevinovati morti...

| Slevyn a răspuns:

Cred ca fiecare infractiune ar trebui sa i se intoarca faptasului. Furi, ti se taie o mana. Violezi, ti se taie organul. Omori, ti se ia si tie viata.

| Ame25 a răspuns:

NU! Nimeni nu are dreptul sa spuna cand sa moara cineva si cand nu

| Adrianetc a răspuns:

Nu suntem noi in masura sa luam viata cuiva, caci, la Judecata ne va cere sangele lui inapoi. Mai mult decat inchisoare pe viata nu ar trebui sa existe

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Nu.
Sa omori un om care a omorat, e o pedeapsa prea usoara, scapa repede.
Nu mi se pare ca eu, tu sau alt om are dreptul sa omoare alt om.
Nu esti cu nimic mai bun decat un ucigas, daca iei viata unui.
Suntem inca condusi de instincte, mai avem pana ne cizelam.

| RaluNico a răspuns:

In niciun caz nu sunt de acord cu pedeapsa:moartea
consider ca doar Dumnezeu poate lua viata unui om, noi nu avem niciun drept.
chiar daca nu merita iertare omul respectiv, nu putem decide noi ce se intampla cu viata lui, nu i`o putem curma noi.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu sunt de acord.
Să facă ce vor.
Pe curând!

| greenabstract a răspuns:

Yephappy

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Chiar daca filozofia mea de viata nu e de acord cu ce gindesc eu in aceasta privinta (am acceptatm filozofia de viata crestina), pentru ca spune ca intotdeauna trebuie sa dai sansa celui pacatos sa se intoarca, deci nicidecum nu intra in discutie pedeapsa cu moartea, totusi, e consider, si pe masura ce trece timpul realizez cit de adevarat e, ca tatal meu avea dreptate cind spunea "Ada, Doamne, un Tepes iar!". Acum, poate nu chiar sa ii traga pe cei ce comit infractiuni in teapa, insa celui ce omoara, sa ii dea ce a facut, adica fiecare sa isi primeasca pedeapsa cuvenita. De ce sunt atit de dur, in comparatie cu sistemul de valori pe care il am, si care pune, dragostea, intelegerea, iertarea la baza tuturor lucrurilor? Pentru ca prea adesea cei rai profita de bunatatea celorlalti, si isi permit sa faca raul, tocmai pentru ca nimeni si nimic nu se leaga de ei in acest sens. Lucrul asta e atit de pronuntat la noi incit cred ca e necesara introducerea pedepsei cu moartea. Si, daca ar fi asa, cu siguranta de frica ca vor fi prinsi si executati, multi nu vor mai face toate relele pe care le fac.

| sabin89 a răspuns:

Nu stiu de ce va agitati atat. Pana la 21 decembrie mai e un pic. Si vor muri aia care merita sa moara. Adica noi toti.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da.Suntem intr-o,, faza,, in care aceasta masura extrema ar fi necesara.

| Kosmin19 a răspuns:

Uneori mai merge si asa ceva.

| tpuforyou a răspuns:

Nu ar fi o solutie buna!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi202):

Cristi202, nu este adevarat ce spui. S-a dovedit statistic, in SUA, ca pedeapsa cu moartea nu are rol preventiv. Cred ca stii ca nu toate statele SUA au prevazuta pedeapsa cu moartea. O cercetare statistica a dovedit ca, in statele care au prevazuta pedeapsa cu moartea, infractiunile grave(pedepsite cu moartea) sunt de doua ori mai multe decat in statele care nu au aceasta pedeapsa.

regis
| regis a răspuns:

Chiar si numai argumentul ireversibilitatii acestei pedepse este suficient pentru a renunta la o asfel de idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi de acord cu asta, daca s-ar aplica pe criminalii in serie si pimps