Întrebare recomandată | blueangel99 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa?

99 răspunsuri:
| florin253 a răspuns:

Pai cel ce ucide palteste la fel

Răspuns utilizator avertizat
| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

E mult mai sadic sa dezmembreziu si sa mutilezi un om decat sa-l omori. Tu te auzi ce zici? E vorba de un satanism infiorator. Mai indulgent e sa-i faci o lobotomie, iar cu moartea scapa usor. Marea majoritatea a fiintelor vii prefera sa moara decat sa stea intr-un carucior cu rotile de exemplu. Iar furtul fara crima, nici Vlad Tepes nu-l pedepsea asa, cauta cauzele. Tepes pedepsea ce era asociat cu crima sau cu mutilarea, chiar sufleteasca.

| abcabcabc a răspuns:

Nu este prea blanda in cazul anumitor oameni

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Asta e si idea sa fie chinuit pentru ce a facut, sa regrete toata viata pentru toate relele comise. Nu sa i dai un glont in cap si gata pedepsa a scapat. pai asa, crede-ma ca sunt multi care isi doresc sa moara decat sa faca 20 de ani de inchisoare.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Hei, daca ideea ta e sa-l chinuiesti pe unu, atunci de ce acuzi ca e mai sadic sa-l omori si ca tu esti mai crestina decat altii? Sau nu am inteles eu bine?

| eliaclodia a răspuns:

Eu nu m-am gandit decat la pedofili, pentru ca nu e corect sa ataci pe cineva care nu se poate apara. Si sa ataci si intr-un mod asa de marsav. Nici adultii care au posibilitatea si intentia si metode sa provoace sexual nu suporta daca se intampla o batjocora ca au fost vulnerabili. Pedofilul ataca copii care nici nu au cu ce sa ii provoace, dar ei simt monstruos.

| xboxbox a răspuns:

Da ar trebui introdusa, dar folosita numai pe cei care omoara alti oameni.

| Neverplayer a răspuns:

Aceasta pedeapsa se mai foloseste si la rromi, deci degeaba mai spune Base' sau Obama ''NU'', oricum ea exista.

| myruna2012 a răspuns:

Da!
De exemplu mereu vad la stiri oameni care bat saracele batrabele, le iau banii si asa mai departe...
Mai sa-i omoare pe oamenii aia!

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Ba macar taci, ca esti pe langa... am zis eu ca sunt mai crestin? citeste in *** calumea ce scrie si dupa vb, hai pa ca m-ai plictisit, si n-am chef sa-ti descifrez eu care era ideea! pa=pa!

| Cuvântul1 a răspuns (pentru ROZ22):

Bravo frate asa trebe.Vad ca multi au scris ca sa ii bage la inchisoare, dar de ce pla mea sa ii tinem la inchisoare, pentru ca noi platim tot felul de taxe la stat si din bani aia noi tinem niste scarbe ale societati care stau toata ziua.

| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

Bai oricum visezi degeaba, asa ca poti sa crapi de ciuda si sa te dai cu capul de lustra, fraiere. In plus esti si imitator, repede si tu ca nu intelegi ideea si mincinos si orgolios.Tu ma plictisesti pe mine cu cheful tau de a te da barzaunul sef inventator de legi. Apropos tot ce zboara se mananca sau se fumeaza? Pa nu este egal by.

Sa vada toti ce memorie ai uite ce ai scris:" Ce aveti ma? cum sa pedepsesti un om cu `moartea`? cred ca nu va auziti ce spune-ti. oricat de rau ar fi el. totusi, e o viata de om, nu o poti lua asa oricum.
Eventual sa i se taie mainile, daca violeaza sau fura sau pentru ceva de genu, dar nu sa omori un om!
postat la 3 Decembrie 2012 17:57
Raspuns la intrebarea:
Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa? "
Replica mea:
E mult mai sadic sa dezmembreziu si sa mutilezi un om decat sa-l omori. Tu te auzi ce zici? E vorba de un satanism infiorator. Mai indulgent e sa-i faci o lobotomie, iar cu moartea scapa usor. Marea majoritatea a fiintelor vii prefera sa moara decat sa stea intr-un carucior cu rotile de exemplu. Iar furtul fara crima, nici Vlad Tepes nu-l pedepsea asa, cauta cauzele. Tepes pedepsea ce era asociat cu crima sau cu mutilarea, chiar sufleteasca. postat la 4 Decembrie 2012 10:15

Si pe urma ai scris tu mincinosule"Asta e si idea sa fie chinuit pentru ce a facut, sa regrete toata viata pentru toate relele comise. Nu sa i dai un glont in cap si gata pedepsa a scapat. pai asa, crede-ma ca sunt multi care isi doresc sa moara decat sa faca 20 de ani de inchisoare. postat la 4 Decembrie 2012 10:22"

Replica mea:Hei, daca ideea ta e sa-l chinuiesti pe unu, atunci de ce acuzi ca e mai sadic sa-l omori si ca tu esti mai crestina decat altii? Sau nu am inteles eu bine? postat la 4 Decembrie 2012 10:28

si pe urma ai zis ceva urat despre mine si mincinos despre tine.

" Ba macar taci, ca esti pe langa... am zis eu ca sunt mai crestin? citeste in *** calumea ce scrie si dupa vb, hai pa ca m-ai plictisit, si n-am chef sa-ti descifrez eu care era ideea! pa=pa! postat la 4 Decembrie 2012 15:59
Raspuns la intrebarea:
Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa? "

Deci si in concluzie cine vorbea despre dreptate?! ho ho Ca sa faci dreptate, trebuie sa fi tu drept. Si sa nu fie nevoie sa ti-se puna fiola, mai.

| eliaclodia a răspuns (pentru myruna2012):

Daca vrei razboaie, mai simte asa. Sunt atat de multi incat practic ceri razboi mondial. Tie ti-e frica pentru babe, dar vrei sa le omori cu mondialul. Cred ca ai inteles si nu zici si tu ca sunt ilogica sau nu stiu ce. Daca nu diferentiezi pedepsele ai urgent la asa lista un razboi mondial.

| morningstar a răspuns:

Nu cred ca ar trebui reintrodusa; cred ca fiecare om care greseste merita o a doua sansa. Sunt de-acord sa i se dea o pedeapsa fie si aspra, dar nu oamenii dau viata ca sa o poata lua tot ei.

| roxylicious3 a răspuns:

"Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!" (Scrisoarea a 3-a de M. Eminescu)

| MynIIMouse a răspuns:

Noooo

| huuu a răspuns:

Nu tu i-ai dat viata acestui om ca sa
i-o poti lua, cred ca inchisoarea pe viata ar fi de ajuns pentru a stopa actiunile criminale.

| The1smartiest a răspuns:

Constitutional si etic nu, practic ar trebui pentru binele altora!

| Chαяtreux a răspuns:

Nu

| WeAreSmart a răspuns:

Noi nu avem dreptul sa luam viata cuiva, doar Dumnezeu poate decide soarta criminalului, noi putem doar sa-l indrumam pe calea corecta, calea frumosului si binelui.

| Raul_Pop_1905 a răspuns:

Eu nu sunt de acordtongue e o prostie...

| Amuxilus a răspuns:

Poi nu ar trebui, cine suntem noi sa luam viata altuia?

| UltraNATIV a răspuns:

Clar NU. Atata timp cat tu nu poti da viata, cum ai putea lua viata altuia? Indiferent de ce greseala a facut, v-a plati, dar nu ai dreptul sa iei viata cuiva atata timp cat tu nu poti da viata. Parerea mea.

| cristi202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

OK, inseamna ca gresesc. Daca e asa din punct de vedere statistic, atunci pedeapsa cu moartea nu e o solutie. E ca si perioda de prohibitie la americani, faptul ca s-a oprit vinzarea alcoolului, nu a dus la o scadere a consumului de alcoolo, ci dimpotriva, la o crestere, si la incurajarea pietei negre. se pare ca e un principiu universal valabil - incerci sa stopezi ceva, nu faci altceva decit sa incurajezi acel lucru (vorba aceea din Biblie - "vreau sa fac binele, dar raul sta lipit de mine, si nu fac binele ce trebuie sa-l fac, ci raul"
Insa si ce observ eu e adevarat, cei rai fac raul si pentru ca nu sunt pedepsiti. Si mai e o chestie la acest capitol. Cind Tepes ii tragea in teapa pe hoti si criminali, cred ca sti povestirea, o ulcica de aur a putut sta la o fintina publica fara ca sa o ia nimeni de acolo. Ma gindesc daca nu cumva americanii pedepsesc totusi pe prea putini cu moartea. Daca ar face-o mai des, poate ar fi ca in vremurile lui Tepes, cind oamenii stiau de frica...
Oricum, pe un criminal in serie, cum s-a mai zis aici, sau un violator in serie, eu l-as condamna fara remuscari, pentru ca, daca ajunge din nou in libertate, cu siguranta o va face din nou.
Daca gresesc din nou prin ceea ce zic, scuze! Tu oricum esti mult mai bine informat ca mine!
Si, daca tot iti raspund, sa stii ca a trecut un an acum nu de mult (pe 21 noiembrie). Si nu am uitat. Si nu voi uita vreodata. Asa ca, inca o data: "Multumesc frumos!".

| MihaelaDart a răspuns:

Numai Dumnezeu ne ia viata! Asta ar trebui sa spunem, dar cum alti oameni nici nu crezi ca sunt oameni, nici animale nu le poti numi, as fi de acord cu aceasta lege de a-i pedepsi asa cum si ei fara mila au omorat pe altii...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi202):

Aici nu este vorba de greseala ori nu, fiecare are dreptul sa aiba o parere si sa si-o sustina. Ca parerea este sau nu corecta, ca este sau nu in conformitate cu legea si morala ori ca este sau nu acceptata de majoritate este cu totul alta discutie.
Exista inchisoarea pe viata, fara posibilitate de eliberare conditionata sau gratiere a restului pedepsei si ar trebui aplicata mai des iar executarea sa se faca intr-o inchisoare cu regim sever, unde sa fie adunati toti acestia. Cred ca ar face mai mult pentru preventie decat pedeapsa cu moartea.

| LolaLollita a răspuns:

Da, fara prea multe comentarii. Viata pentru viata.

| Murariu_Cristina_1971 a răspuns:

Ad.dar in cazul in care justitia romana si-ar face treaba cu adevarat

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Dati foc. mars curco... sau curvo cum suna mai bine?