Întrebare recomandată | blueangel99 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa?

99 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

In acest moment ai disparut for ever.

| MMihai a răspuns:

Pentru lucruri grave da!

| carpediem a răspuns (pentru tmteo):

" Dati" se scrie cu cratima, iar dupa punct se incepe cu majuscula. Iar cand vrei sa insulti pe cineva incepe cu parintii tai, de exemplu! Bineinteles dupa ce inveti sa scrii corect gramatical, romaneste, sa poti comunica.

| cristi202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, chestia cu inchisoarea pe viata e draguta, mai ales la americani, unde si detinutii isi au drepturile lor. Si nu uit ziua cind un medic american venise in Timisoara ca sa puna la punct si sa modernizeze sectia de terapie intensiva de la spitalul judetean. Omul acela a ramas socat cind a vazut conditiile din spitalele noastre, si zicea ca detinutii de la ei (el era din Wisconsin) o duc mult mai bine decit cei din spitalele noastre. Asa ca, trai si viata in inchisoare!happy Au mincare buna, au ce imbraca, au tv, probabil acum si internet, acces la fitness, la biblioteca, etc, etc, iar cei omoriti de ei, nu mai au cum sa isi continue viata, sa numai vorbim de impactul pierderii lor asupra familiilor lor si a celor dragi.
Dar asta e, vorba ta, fiecare are dreptul sa aiba o parere si sa o sustina.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi202):

Perfect adevarat, fiecare cu parerea lui.
Si daca mi-ai vazut si alte postari, referitor la acest subiect, spuneam de inchisoare pe viata in regim sever de detentie.

| cristi202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Chestia cu regimul sever de detentie, e OK, dar citi au parte de el? Nu doar cei mai periculosi? In rest, altii, care au facut mult rau, o duc bine chiar si in puscarie. Dar asta e, fiecare cu parerea lui, cum spui. Eu te contrazic acum, insa stiu ca ce spui e perfect adevarat!happy

| blueangel99 explică (pentru cristi202):

Intr-adevar, si eu sunt de parere ca infractorilor prea le e bine la parnaie. In loc sa aiba un regim sever ca sa poata sa se invete minte si sa vada ce e aia pedeapsa, statul ii tine in puf(asa cum ai mentionat tu, cu TV, Net, fitness si biblioteca).

| ROZ22 a răspuns (pentru Cuvântul1):

Avea Cheloo un raspuns pe tema asta, presupun ca era la conferinta de presa, oricum ceva la a1, unu gen' noi platim taxe pentru ca aia din puscarie sa se uite la tv si sa li se dea mancare. Chiar daca sunt oameni, la modu' direct nu merita nimic. Cei care au omoart sa fie omoarati sau lantu' la picior si al munca.

| Cuvântul1 a răspuns (pentru ROZ22):

Nu stiu nu am auzit