| PumpkinDoll a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa capitala?

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Are avantaje si dezavantaje.
Pe de o parte era buna ca exemplu public. Cand populatia vedea ca un om este pedepsit asa de rau pentru incalcarea unei legi, automat nici lor nu le mai venea sa o faca si astfel scadea rata infractionalitatii. In prezent se stie ca pentru o crima de exemplu se primesc x ani de inchisoare, dupa care acuzatul iese si isi reface viata. Una e sa stii ca esti inchis o perioada limitata de timp, apoi iesi si esti aproape ca nou, altceva e sa stii ca iti pierzi viata. E vorba de impactul psihologic.
Ma gandesc ca marea majoritate a oamenilor nu se schimba, Un om care a facut o greseala va avea tendinta sa o repete, in special criminalii, hotii si violatorii. Le intra in sange si aia e, dupa ce ies din inchisoare vor repeta faptele si vor intra iar. In momentul in care sunt ucisi se taie raul de la radacina.
Pe de alta parte, trebuie sa ne gandim ca mai sunt si oameni care se schimba si nu prea e corect sa ii iei viata cuiva fara sa ii oferi sansa sa devina un om mai bun. Sau te gandesti ca poate un om e acuzat pe nedrept, atunci nu mai e corecta aplicarea pedepsei capitale. Un alt dezavantaj e ca se poate face abuz de ea si ca incalca drepturile omului, orice om avand dreptul la viata.

| PumpkinDoll explică (pentru AdelinaC):

M-am documentat si eu putin zilele trecute si am vazut ca sunt ceva oameni care au fost omorati degeaba, in special George Stinney, care avea doar 14 ani si s-a descoperit prin 2014 ca de fapt nu era vinovat de crima...aiurea

| AdelinaC a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da, aiurea din pacate. Au mai fost oameni ucisi/torturati pe nedrept, in special in timpul inchizitiei spaniole