| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti despre PNRR? O sa faca ceva Guvernul cu banii aia?

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Guvernul penele? Da, o sa ii faca praf si pulbere!

| goguPatent a răspuns:

O sa faca... dar in dulcele stil clasic.
Au furat maica da au si facut ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Da, o sa le dea sponsorilor din campaniile electorale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nimic, exprim realitatea. Daca peneleul ar vrea sa faca ceva, l-ar pune pe Bolojan PM sau macar ministru la fonduri europene/transporturi si i-ar da mina libera. Vezi ce s-a intimplat mai ieri la Salrom, ca sa iti faci idee despre cum lucreaza usl2-ul.

| Mihai4455 a răspuns:

Cîțu ar vrea să facă dar ideea e că atunci când este ciolan toată lumea vrea să-l împartă să câștige electorat din el. De asta acum toți sar pe Cîțu ca sa nu iasă el eroul care a ridicat Romania din groapă

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai Bolojan ar da in prima saptamana jumatate din acolitii de pe la guvern si minister afara. Cine se risca?
Bolojan sa ajunga in functii mari doar ales de populatie.

| Mosotti a răspuns:

Da, o sa faca ceva cu banii aia, o sa-i fure ei pentru ei asa cum orice guvern a facut pana acum si cum va face orice guvern si de acum in colo si orice partid ar veni.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Da. Autostrazi care se prabusesc.
https://www.stiridecluj.ro/......geaba-foto = (asta e ultimul exemplu, nu singurul)
Si in care e nevoie sa bage alti bani, ca romanii sunt usor de pacalit cu autostrazile. Nu au nevoie de caldura (vezi bucurestenii, nu se revolta ca stau in frig), nu au nevoie de mancare, nimic altceva decat masini bengoase si autostrazi pe care sa mearga cu 300 km/h. Iar pentru drumuri, nimeni nu verifica unde s-au dus banii.

| Yuoia a răspuns:

@GabiDumitrescu
Ce zici?!
Pai daca nu are cu cine lucra, degeaba ministru.
Nu la fel ati zis si cu Iohannis? Ca uite ce a facut la Sibiu, va face si cu Romania. Aha! A fost pus la colt de mafia din guvern si parlament.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu nu am zis ca PSD nu fura! TOTI fura, doar am zis ca PSD a facut cu o secunda ceva mai bun ca ceilalti, atata tot.
Nici PSD nu e okey pentru ca n-a facut deloc ce ar fi trebuit, n-a pus cota de impozitare progresiva procentual cum e in toata UE ca sa ai bani la buget, nu a dezvoltat tara, nu s-a pus sa faca investitii, sa producem, sa exportam, nu am redus cat a putut evaziunea fiscala, nu a taiat din pensiile si salariile nesimtite.

Asa ca aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Eeeexact! Dar si ce treaba ar face cu jumatate din citi sunt acum, dar buni si interesati sa faca ce trebuie!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De fiecare data cand te gindesti asa, pune-ti si problema urmatoare: vin la tine acasa, iti violez nevasta si o omor, apoi varuiesc si iti schimb gresia. Am facut totusi ceva, nu? Asta e pesedeul! Pesedeul are MORTI in spate. Mineriadele AU UCIS oameni. Mineriadele au inceput exodul celor ce ar fi putut schimba tara asta - profesori, ingineri, medici. Capsunarii si restul au inceput sa plece cu niste ani mai tirziu in masa.
@Yuoia: Isi pastreaza oameni cu care poate lucra, de aia a rupt la Oradea. Nu am zis nimic cu ciolanis, eram convins ca va dezamagi intr-o oarecare masura macar, dar era alternativa la ciuma rosie.

| Lukasssz a răspuns:

Hoti,ca restul de altfel

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am mai zis cum a fost cu mineriadele si cine a fost primul cu violentele, ca nu veneau minerii la plimbare aici, adevarat ca au mai si abuzat si au actionat cam taraneste.
Politia a vrut sa elibereze piata universitatii si nu a facut fata, aia e.
Cu ce drept iesi sa dai jos si violent, un presedinte ales cu minim 75-80 %? Si chiar daca avea 65 %, avea majoritatea. Si cand ti se zice sa incetezi, nu incetezi si faci nenorociri, si asta ca te-au pus dreptacii, ca le era frica ca n-au venit ei la ciolan sus acolo, ca s-a trezit un Ratiu si un Campeanu sa faca si ei averi aici venind cu ceva bani din afara, a finantat un partid si gataaaa treaba, la mancat ciolan.

Am vazut cu ochii mei ce era in piata universitatii, nu o zic din citite! Pana sa vina minerii, era o mizerie, o infectie, urlau, tipau, se bateau cu politia, au dat foc si la o masina de politie tinerii aia fara minte in cap, nu vroiau sa plece, li s-a zis frumos sa plece, n-au vrut, s-a bagat politia, n-au vrut, iar daca au murit, au murit niste tampiti si nu-mi pare rau, tampiti care s-au lasat manipulati de aia care n-au ajuns sus.
Ca un om destept zicea "mda, a fost ales majoritar, aia e, n-am ce sa caut aici sa-l dau jos ca prostu".

Ai concurat, s-a votat, ai pierdut, aia e, accepta asta, si speri pentru data viitoare, nu pune niste fraieri care habar nu au ce si cum, sa-ti faca jocul in strada.

Mineriadele pe dracu, exodul a fost dat de nivelul de trai mic, ca de la mineriade pana acum am tot avut timp sa facem ceva bun si tot n-am facut.
Nici unu n-a facut mai nimic, asta e adevarul.
A venit dreapta in 96, dupa aia in 2004 si a stat 10 ani, ce a facut bun? Au taiat salarii si pensii dupa 2009 in colo, au stat 5 ani si nimic bun, a fost mai rau, profii in continuare plecau, doctorii, etc.
N-a dezvoltat tara nici unu ca sa traim bine aici.

| gabicoo a răspuns:

Da! O să-i "facă"!

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca Bolojan stie foarte bine ce e si cu USL, si cu Iohannis si cu tot sistemul. De asta ramane el acolo in Bihor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ai zis dar eviti in stil pur pesedist raspunsul la intrebarea-cheie: Daca aia o omorau pe mama ta sau pe sora ta, mai stateai sa le cauti scuze? Numai sefe-uri bagi pe aria asta, e ultima oara cand ma obosesc sa iti raspund. Daca chiar ai vrea sa vezi efecte ale mineriadelor si cum ne-au dat ele tara inapoi, ai destule de citit. Hint: Manifestatia din piata era o dovada a democratiei si faptul ca ea continua, cu mizerie sau fara, nu era o frina in calea investitiilor straine. Modul in care a fost oprita s-a spus STOP multor mari companii care voiau sa investeasca aici. Printre multe altele... dar nu mai are sens sa iti explic nimic. S-a terminat rabdarea mea cu multe chestii in ultima vreme.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai mama mea, bunicii mei erau cu cap, inca de atunci realizau ca nu au ce cauta acolo, asa ca aia e, nu ar fi ajuns victime acolo.

Democratie nu inseamna sa dai jos in forta un presedinte legitim cu majoritate ales!
Si cand ti se zice sa te opresti, nu vrei ce buna voie, e normal ca s-a oprit cum s-a oprit, altfel ar fi picat presedintele care nu trebuia sa pice in mod normal.

Eu ti-am zis din traite, tu vb din?

Daca vroiau sa investeasca aici, ar fi investit, sau cel mult n-ar fi investit imediat dupa 90 1-2 ani, insa mai in colo puteau investi, ca stiau si ei de ce s-a oprit anarhia aia cum s-a oprit.
Cine a vrut, a investit! Ca stia ca nu are nici o legatura asta cu ce a fost atunci, deci investiile lor nu ar avea legatura cu ce a fost atunci, ca doar nu au scos un investitor cu forta de aici, ca sa zici ca are motive sa nu vina.

Nu se investeste ca nu e interes din UE, interesu e sa nu ne dezvoltam sa nu devenim concurentul lor economic! Deci hai sa fim seriosi, ca stim astea. De aia nu ai investitii serioase aici.
Tu crezi ca mercedesu sau altora mai seriosi nu le convine aici sa faca si la noi? Ca ai mana de lucru mai ieftina si impozit mai mic, dar ce, ii lasa?!
Chiar daca esti patron de merzan in Germania, nu faci ce vrei tu din pacate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Eu ti-am zis din traite, tu vb din?" Traite in provincie, urmarit stiri, citit mult ulterior si vorbit cu oameni care au fost implicati acolo. Uite ca ma maninca sa iti raspund. Citi erau in PU? Ce efective aveau politia si jandarmii? De ce nu au restabilit ordinea doar fortele de ordine? Hai sa fim seriosi, ia si citeste raportul mineriadei si mai vorbim dupa aia. https://apador.org/raportul-mineriada-1990/
Cine a vrut a investit. Prostii. Companiile mari vor stabilitate, nu cate o mineriada pe an si un simulacru de democratie.
"Tu crezi ca mercedesu sau altora mai seriosi nu le convine aici sa faca si la noi? Ca ai mana de lucru mai ieftina si impozit mai mic, dar ce, ii lasa?!" Again, cu asta efectiv ESTI PROST. Rezumat foarte scurt la ce e in articolul asta - mult mai multi ar veni, DACA AM AVEA NAIBII DRUMURI! Nu UE-ul e de vina ca avem infrastructura muci! http://www.medierenet.ro/......si-un-suv/

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu au restabilit ordinea ca nu au facut fata politia si cine mai era, de aia au venit minerii, altfel nu aveau de ce sa vina, logic acum!
Poate ai vorbit cu oameni care tot contra lui iliescu erau si ti-au zis ce au vrut ei.

Cu investitorii, da, si faza ca n-ai drumuri e o parte insa mai mica, ca daca vrei vi, da-le dracu de drumuri pana la urma, ca nu e mlastinta totusi aici, se circula din orice colt il orice colt al tarii si in afara. Cum a venit Renault inca din anul 2000 parca, asa puteau sa vina si altii daca chiar doreau asta.
Nu e de vina UE? Pai de ce n-au trimis oameni de ai lor aici de la ei ca sa supravegheze ce se face cu banii europeni?! Si deci sa facem drumuri. Hai sa fim seriosi, pai ce interes au sa facem drumuri?

Ce stabilitate? Ca tot a fost stabilitate zeci de ani dupa mineriada, deci iar pica si asta, mai ales ca, contextul mineriadei nu se mai repeta iar.
Aaa, daca dadea afara un investitor cu minerii, da, atunci era corect, le era frica sa nu fie ei la rand, se putea repeta treaba oricand.

Daca dorea UE sa facem drumuri, faceam! Nu se mai puteau fura banii, cine iti face politica aici? Nu ei? Noi suntem niste papusi ale lor doar, ei comanda totul aici cam.
Dar ei stiau "v-am luat tot din tara, va dam fonduri ca aia e, respectam regula UE, ca oricum ce va dam e un rahat pe langa ce v-am luat (pamanturi, resurse si altele), stim ca veti fura banii si ca nu faceti treaba, dar noua ne convine".

Altfel era luna aici! Puneau supraveghetori si sti cum era? Toate fondurile UE se foloseau cum trebuie.
Adica eu stiindu-te hot pe tine, eu iti dau bani sa-i furi tu? Daca vreau sa faci ceva si dau banu`, vreau sa ma asigur ca s-a facut si voi face asta, dar daca nu ma intereseaza, ma fac ca vreau sa faci si nu imi mai pasa mizand ca nu faci.

Adica eu te stiu pe tine ca esti un programator hot care nu iti faci treaba deloc, vreau sa faci un soft ca lumea, ce fac, iti dau bani si te las asa?
Daca te las asa e clar ca nu vreau sa faci de fapt, stiind ca 100 % nu vei face.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Am obosit de tot. "Golaniada, cunoscută și sub denumirile Fenomenul Piața Universității sau Manifestațiile din Piața Universității, reprezintă evenimentele de masă petrecute în Piața Universității din București între 22 aprilie și 15 iunie 1990. Cu o durată de 53 de zile și adunând în jur de 50.000 de oameni în fiecare seară." Deci 50.000, da?
In august 2018, cand jandarmii au dat iama in manifestanti, erau 100.000! https://ro.wikipedia.org/......%80%932019
Nu o mai fa pe rationalul, zi ca esti fan pesede si smiorcai un pic dupa comunism si inteleg.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca facea fata politia, nu mai aveau de ce sa vina minerii, tu te iei dupa ce se zice fara sa judeci putin cu mintea ta.
Nu compara 2018 cu 1990, atunci nu aveam asa organizata jandarmeria, era si haos dupa revolutie in toate ramurile.
Nu au facut fata atunci, aia e.
Nu aveam nici mascati, abia in 1998 martie am inceput sa avem mascati, asta asa ca idee.

Nu sunf fan PSD neaparat, ca si aia-s de dreapta 90 %, sunt fan socialism insa nu comunism ceausist unde nu gaseai nimic si mai tot era de proasta calitate.

Daca venea Ratiu sau Campeanu, nu mai pupuau cei ce au stat cu chirie la stat, sa cumpere locuintele pe pret f mic ca sa aiba unde sta! Aia care stateau in casele nationalizate nu au fost dati in strada cum au fost dupa 96.
Asta asa, doar un "mic" avantaj al celui care a venit in mai 90.
Si astea-s fapte, nu vorbe, ca si bunica a beneficiat de asta, deci nu poti sa zici ca e minciuna ca am actele.
Asa ca da, smiorcai dupa ceva care se mai gandeste si la omu de rand, nu doar la bogatasi, banci, corporatii, patroni, companii, imbogatire cat mai multa si cat mai rapida.

Adica cu alte cuvinte, prostii din piata vroiau sa dea jos pe cineva care le-ar fi dat o casa f ieftin sa ai unde sta la o adica, nu sa dai chirie la smecheri de sa te rupa.
Ptr ca am zis, un destept nu avea ce cauta acolo, ca din start stia ca nu e cazul, si cum am zis, faptul ca si-au luat-o pe cocoasa niste prosti, nu ma deranjeaza absolut deloc.
Sau daca au mai murit din ei, iar nu problema, a mai scapat lumea de niste prosti.

Dar nu asta e problema, problema e ca alegerile erau castigate cu procent mare, trebuia sa respecti democratia, nu aveai ce te duce sa dai cu forta jos ceva ales legitim.
Ti s-a zis sa pleci, n-ai plecat, a venit politia, n-ai plecat, ai dat in politie, ai dat foc la masini de politie, atunci asta e, rezolvam altfel!
Asta nu ti s-a mai zis, s-a zis doar ce vroiau ei sa crezi, si tu ai crezut.

Sa sti ceva sau poate sti deja, dreapta e disperata sa nu cumva sa vina socialismul sa le ia lor averile facute pe spatele prostilor, sau daca nu le ia, sa nu cumva sa nu ii lase sa faca burta la infinit mare prin faptul ca s-ar mai ocupa si de oamenii de rand socialistii, si fac orice sa denigreze stanga cu orice mijloace, iti prezinta raportul si tot de juri ca asa a fost! Zic la general.
Insa daca erai acolo, daca vedeai, aveai alta parere, si daca stiai cum merge politica, manevre, si asa mai departe.