| Girly97 a întrebat:

Ce parere aveti despre un loc de munca unde 8 ore pe zi trebuie sa stai pe scaun sa dai telefoane (operator call center) dar sa nu ai voie sa te ridici de pe scaun decat in pauza de masa, sa nu te poti duce nici macar la toaleta, sa nu faci si tu macar un minut de miscare si nici sa iti folosesti propriul telefon chiar daca este urgent, pur si simplu sa ai un patron atat de strict este legal?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare loc de munca are si dezavantage. Daca nu te poti obisnui cu acest loc de munca este bine sa-ti cauti altul.
Si nu prea cred ca n-ai voie cateva minute la toaleta sau sa folosesti telefonul personal in caz de urgente.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca e legal, dar si mai legal e ca iti iei jucariile si pleci, iar cand iesi pe usa, urlii la ceilalti: "sclavi amarati"!

eu NU as sta la asa un job... EVAH

| mi25 a răspuns:

Si inca ceva: stiam ca telefonistele au program de munca grea, adica 6 ore zilnic. Dar... aici nu mai stiu cum este.

| Vântulalb a răspuns:

Tot cititnd intrebarile tale deduc ca nu ai loc de munca si o duci foarte greu. Mai faci mofturi?
La pregatirea ta, operator call center este mai mult decat bine.
Stiu muncitori din fabricile din Sibiu, cu patroni germani care au conditii si mai dure decat spui tu. Si stau 8-12 orein picioare!
Si apropo, te duci la munca, nu sa stai pe Facebook sau TPU. Nu vorbi de urgente. Nu sunt zilnice. Daca se intampla ceva, se suna la firma si te anunta ei urgent.

| haileewatson a răspuns:

Eu nu as lucra in viata mea intr-un astfel de mediu abuziv, dar daca nu ai nicio alta optiune…ce sa faci? straight face la 25 de ani trebuie sa incepi de undeva nu? Dupa ce capeti putina experienta iti cauti ceva mai bun.

| SingleForOne a răspuns:

Nu, iti afecteaza sanatatea, deci iti opreste drepturile de baza printr-un amarat dr contract.

| nevermatch a răspuns:

Bună, folosirea telefonului pentru urgențe și mersul la toaletă nu pot fi restricționate. În schimb, dacă natura jobului impune să fii prezent continuu, e de înțeles că nu ți se permite să iei pauze nejustificate.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

La asemenea posturi legislatia prevede pauze la 2 ore.