Abh
| Abh a întrebat:

Ce pedeapsa merita o mama care, din cauza saraciei, isi abandoneaza copilul sugar pe camp, la discretia animalelor? E asa de greu sa-l duci la un orfelinat?

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

E foarte greu atunci cand factorul principal care a determinat-o sa faca acest lucru e "saracia". Astazi, ne confruntam din ce in ce mai des cu asemenea situatii, si din pacate nu se iau masuri. Unde e Protectia Copilului, unde e Politia sau celelalte institutii care ar trebui sa intervina? Adica, stai si te gandesti cum se poate intampla asa ceva. Oricum, din punctul meu de vedere acea femeie nu e mama si n-o sa fie niciodata. Ce vina are bietul copil ca situatia ta financiara e proasta, ca tu esti proasta? La asta oare nu se gandesc aceste "mame"? Desi orfelinatul e ideal in aceasta situatie, iti imaginezi ce vor simti acei copii cand vor creste si vor realiza ca sunt "ai nimanui", ca cineva nu i-a dorit. Poate ca sunt prea sentimentala, dar inteleg foarte bine aceasta situatie. De ce mai faci copii daca nu ai cu ce sa-i cresti?!
Iar in cazul de fata, pedeapsa capitala ar fi prea putin, nu cred ca exista o pedeapsa destul de aspra. Poate doar, peste ceva timp, sa realizezi ce ai facut si sa-ti dai seama cat de josnic e acest lucru. Sa-ti dai seama c-ai distrus o viata.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate mai sunt asemenea mame denaturate. Poate fi acuzata si pedepsita pentru rele tratamente aplicate minorului (art.306 Cod penal), pedeapsa fiind inchisoarea intre 3 ani si 15 ani. S-auzim si de bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate mai sunt asemenea mame denaturate. Poate fi acuzata si pedepsita pentru rele tratamente aplicate minorului (art.306 Cod penal), pedeapsa fiind inchisoarea intre 3 ani si 15 ani. De asemenea poate fi decazuta din drepturile parintesti. S-auzim si de bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sterilizare chirurgicală ca să nu mai pună și alte vieți în pericol!
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ar trebui întâi dezbătut cum a ajuns pe lume copilul respectiv. Nu cum în mod fiziologic (aia-i evident) ci în ce circumstanţe sociale.
În ţara în care educaţia sexuală este zero barat şi chiar interzisă în unele şcoli (eu însumi am fost dat afară de un director de şcoală pentru că "învăţ copiii prostii" - venisem din partea unui ONG, cu acreditare de la inspectorat pentru ore de educaţie sexuală la clasele a VIII-a şi a IX-a), astfel de acte se vor tot întâmpla.
Nu e doar sărăcia ci şi promiscuitatea şi lipsa acută de informaţii.
Bonus la toate acestea, urmează religia care îndoctrinează copiii de mici că sunt vinovaţi de tot şi toate iar fetiţele sunt îndoctrinate că avortul e un păcat de moarte. Oare nu era mai simplu avortul? Evident că era, dar cu cine să vorbeşti?!
Am cunoscut nenumărate femei în mediul rural al judeţului Vaslui care poate aveau ceva potenţial dar au rămas însărcinate la 19-20 de ani şi familia le-a constrâns să nască copilul, asta după ce tot familia le-a constrâns să se căsătorească cu respectivul şi să nu folosească contraceptive pentru că vor nepoţi. Realizarea lor pe plan profesional: zero!
Până nu va dispărea îndoctrinarea şi va fi înlocuită cu informarea corectă şi completă despre viaţa sexuală, astfel de cazuri vor continua să apară.
Sigur, actul în sine de a abandona un copil pe câmp este cel puţin imoral. Pe de altă parte, trebuie tratată cauza şi nu efectul care va dispărea de la sine!
Relevant: http://vilo13.blogspot.com/2011/06/educatia-parentala-in-romania.html#

Abh
| Abh explică:

I-a parut rau? I-a pus viata in pericol in mod constient! Putea sa-l duca la un spital sau la un orfelinat.

| corasa a răspuns:

Daca bebelusul moare, mama va fi vinovata de pruncucidere. De mentionat ca pruncuciderea e o varianta atenuata a infractiunii de omor, din ratiunea ca mama este tulburata psihic de pe urma nasterii, pe fondul binecunoscutelor modificari hormonale si a stresului post-traumatic. De aceea pedepsele pentru pruncucidere sunt mai mici - 2-7 ani.

Trebuie retinut ca pruncuciderea nu presupune doar omorul direct al copilului, ci si abandonarea lui cu scopul ca acesta sa moara (intr-un loc izolat, in frig, in canal/pubele, etc).

| ExistaMosCraciun a răspuns:

I-a parut rau pe naiba, l-a lasat ca pe caini, perfect constienta fiind. Cum dracu' sa faci asa ceva? Femeile astea nu au constiinta...
Ii doresc temnita grea!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Inchisoare pe viata! Un astfel de om nu are ce cauta in societate!
E norocoasa ca nu s-a nascut in America. Din cate stiu, acolo sunt intr-adevar pedepse aspre!

| LuS[z] a răspuns:

Cred ca noi nu suntem in masura sa o judecam.Fiecare om face propriile greseli.Ar trebui pedepsita de organele statului.
@σяίgίηaℓ asta e si ideea laughing Crde-ma va fi foarte fericita cand va scapa de tot de copil.Nu cred ca ii va pasa din moment ce il abandoneaza.

| AndaWest a răspuns:

Ar trebui sa-i fie luat dreptul de a fi mama pentru totdeauna cred ca asta e cea mai cruda pedeapsa

| AndaWest a răspuns:

Refuz sa cred ca nu i-a parut rau dupa ce l-a lasat acolostraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita ce merita toti hotii, violatorii, crimianlii si toate celelalte animale. Munca silnica pe viata.

| szergiu a răspuns:

Pedeapsa cu moartea! Daca nu a vrut sa il faca trebuea sa foloseasca un prezervativ sau o punga daca nu are bani de prezervativ.

| will_4908 a răspuns:

ITT: moldoveni care si-o trag, apoi se plang ca n-au bani sa-si creasca copiii.

| Dragutza12345678 a răspuns:

Ar trebui sa o bage in inchisoare si sa o lase sa putrezasca acolo! Un copil este cel mai minunat dar pe care ti-l poate da Dumnezeu!