| andreea_1210 a întrebat:

Ce pot sa fac sa primesc acasa mai mai repede hotararea de divort, au trecut mai mult de 30 de zile de cand a fost pronuntata

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru linistea ta, poti sa mergi la judecatorie, la arhiva si sa verifici daca a fost redactata. Daca a fost redactata si nu ai primit-o, poti sa ceri sa ti se elibereze o copie a acesteia (se afla in dosar) in baza unei cereri. Daca nu a fost redactata, trebuie sa mai astepti, nu ai de ales. Termenul legal de 30 de zile nu se prea respecta.

| mariazet45 a răspuns:

Mergi la tribunal, la arhiva si dai nr de dosar si o scoti de acolo, o legalizezi si gata. Posibil sa se fi pierdut, mai nou postasii pun totu in cutie desi cred ca ar fi trebui sa se dea aceste lucruri in mana.

| machupicchu a răspuns:

O hotarare de divort poate fi primita acasa dupa cca 3 luni de la data pronuntarii (in cazuri fericite).
Pentru a grabi intrarea in posesie a acesteia, mergi la grefiera de caz si roag-o sa-ti spuna daca s-a redactat, iar in cazul in care s-a redactat, roag-o sa o scrie la masina mai repede, invacand un motiv plauzibil, apeland la "bunavointa" acesteia si intrebi cand sa revii... Altceva nu se poate face.restul insemnand procedura obisnuita... Arhiva. dosar... xerox.taxe...judecator...secretariat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, mergi la arhiva civila cu numarul de dosra si cere hotararea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cauta acolo unde ai pus-o