| alex09_3541 a întrebat:

Ce poti pati daca ameninti pe cineva pe facebook. Persoana aceea nu are poze deci nu o cunosc. Suntem din judete diferite, distanta dintre ele este de cateva sute de km. Il poate gasi politia dupa IP daca depun plangere? Astept raspunsuri. Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca fapta poate fi incadrata la infractiunea de amenintare, conform art.193 Cod penal, citez:
"ART.193. Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoanã cu sãvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte pãgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacã este de naturã sa o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendã, fãrã ca pedeapsa aplicatã sã poatã depãşi sancţiunea prevãzutã de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţãrii.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Daca este o problema serioasa atunci politia il poate gasi.
Plangerea prealabila se face in termen de maximum 2 luni de cand se cunoaste faptasul.

| darrio2007 a răspuns:

Blocheaza-l si gata.

| BiuL a răspuns:

Ok, in primul rand cum te-a amenintat? Daca ti-a zis ceva de genul "o sa vezi tu ce o sa patesti" sau "o sa ma razbun" nu e amenintare din punct de vedere juridic.

| alexnrg a răspuns:

Nu se complica politia cu asa ceva.Dai block si vezi-ti de viata ta mai departe.

| titanu a răspuns:

Îl poți da în judecată prin Facebook (la abuse) și poți câștiga până la 500. 000Euro în daune morale. Salut!