| skrtelmrs a întrebat:

Ce risca un angajator daca nu face plata salariului angajatului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cauza pentru care nu o face.
In toate cazurile poate fi reclamat la ITM si dat in judecata, caz in care poate fi obligat sa plateasca dobanzi si cheltuieli de judecata.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca salariatul il da in judecata si castiga angajatorul va fi obligat (de instanta) sa plateasca salariul/salariile + daune interese. Vezi, mai jos, ce prevede
Codul muncii(http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2016.php#32):

Art.166:
"(4) Întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

Dreptul la actiune (in instanta) al salariatului pagubit se prescrie in termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate:
Art. 171
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

| DeathLord93 a răspuns:

Daca angajatul este cu forme legale poate sa il actioneze in instanta si risca detentie sau amenda penala + plata salariilor restante catre cel angajat
Daca este la negru atunci risca doar o amenda iar cat despre banii neplatiti celui care a lucrat este foarte greu pentru ca este greu de dovedit faptul ca angajatul a prestart servicii catre acea persoana fara existenta unor acte care sa ateste acest lucru happy

| K0sti a răspuns:

Depinde de motiv...

| justanotheruser99 a răspuns:

Probabil închisoare, daca este denunțat.