| narcis690 a întrebat:

Din ce an a devenit obligatorie plata salariului pe card bancar?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu inca nu este obligatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inca, dar marea majoritate a companiilor nu vor sa mai angajeze firma de securitate care sa le aduca salariile si restul, cand este mai simplu si mai safe, sa faca plata direct in contul bancar, asa cum fac toate tarile occidentale.

Romania este in urma tare cu sistemul asta, pana si chinezii aia comunisti primesc salariul in contul bancar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e obligatorie.

| ReddY25 a răspuns:

Nu este încă obligatorie

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu a devenit obligatorie. Am citit acum un articol din codul muncii si aparent, angajatorul poate alege sa plateasca ori numerar angajatul, ori prin intermediul contului bancar.

| nevermind1234 a răspuns:

Nu e obligatoriu. La firma la care lucrez eu, colegii mei, marea majoritate își iau salariul în numerar. Eu am dorit să-l iau pe card. Deci e alegerea ta.