Întrebare recomandată | Shin0bi a întrebat:

Ce sa fac in cazul in care restaurantul responsabil de livrarea masei calde a retinut cardul de masa si nu a livrat masa?
Pentru cei care stiu programul de la guvern Masa Calda am o problema. Bunicii mei au primit Card de Masa si au avut livrat bani pe 4 luni, 5 acum cu ianuarie.Cei de la primarie au vorbit cu un restaurant din comuna care s-a angajat sa livreze aceste mese calde.Acestia,au livrat 6 mese in valoare de a 20-40 lei/masa. Avand peste 700 lei pe card, banii ramasi sunt o suma imensa pentru 2 batrani bolnavi si necajiti, in plus, nimeni nu iti da nimic free, chiar si 50 de lei e o suma mare, banii nu vin degeaba. Avand in vedere acestea, unde as putea face reclamatie acelui restaurant?

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Nu am auzit de carduri de masa
dar card de bonuri de masa am si eu si merge cam la orice super-market

| darrio2007 a răspuns:

Nu au voie sa-ti retina cardul de masa. Daca au facut asta, inseamna ca i-au pacalit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Reclamatie se poate face la ANPC (Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor) din orasul/judetul vostru. În locul tău, cred că aș fi depus o reclamație și la ANAF, iar dacă problema nu intră in atributiile lor te-ar fi îndrumat unde să mergi.
Prima dată, mergi la restaurantul cu pricina, si solicita inapoierea cardului de masă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La primărie.