| stabrosi a întrebat:

Ce sa faci cand esti dat disparut la politie de catre parinti fiind minor și ce drepturi ai?(trebuie sa te prezinti cand te suna politistul?; esti obligat sa dai declaratie?; etc)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai anunta disparitia ta, fac urmatorele: anunta Politia, presa si televiziune si esti cautat toata tara!
Ca minor nu ai nici un drept, de aceea esti sub ocrotirea legala si tutela parinteasca.
Cand esti gasit esti fortat sa spui unde ai fost si de ce ai disparut, sau cine te-a convins sa fugi si Plitia investigheaza cazul tau si toate persoanele implicate care te-au ajutat sa fugi, sau care te-au rapit, tu fiind returnat parintilor, care sunt raspunzatori legal de tine.
Cat priveste sunatul la telefon, poti fi localizat cu ajutorul furnizorului de telefonie si se poate afla exact locatia unde este telefonul si evdient tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptul să refuzi să te întorci la părinții tăi. Dar în acest caz asistența socială va decide să te ducă la o casă a copilului, unde ai obligația să rămâi până la 18 ani.

| sabin89 a răspuns:

Poliţistul nu te poate suna, că nu ştie unde eşti; tu fiind dispărut. Trebuie mai întâi să te găsească. Şi după ce te-a găsit, nu mai trebuie să te sune, discută cu tine faţă în faţă.

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

Asta daca e suficient de destept incit sa isi inchida telefonul happy

| mi25 a răspuns:

Minorul trebuie sa dea declaratie doar in prezenta parintelui, reprezentantului Autoritatii tutelare. Obligatoriu si un avocat, daca este la mijloc vreo fapta penala.
Daca nu te prezinti, in caz ca te localizeaza telefonic politistul (caz mai putin probabil) vei fi retinut si adus in fata instantei care va hotari: ramai in custdia parintilor sau esti incredintat unui centru pentru minori.