| denisTiky a întrebat:

Ce se intampla daca 2 minori (13ani) se bat si se ranesc? Dar daca unul din ei foloseste un pumnal?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.272/2004, rep. in 2014, citez:
"ART. 84
  (1) Pentru copilul care a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală şi care nu răspunde penal, la propunerea direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei unitate administrativ-teritorială se află copilul, se va lua una dintre măsurile prevăzute la art. 59 lit. a) şi c).
  (2) În dispunerea uneia dintre măsurile prevăzute la art. 59 lit. a) şi c), comisia pentru protecţia copilului, atunci când există acordul părinţilor sau al altui reprezentant legal al copilului, ori, după caz, instanţa judecătorească, atunci când acest acord lipseşte, va ţine seama de:
  a) condiţiile care au favorizat săvârşirea faptei;
  b) gradul de pericol social al faptei;
  c) mediul în care a crescut şi a trăit copilul;
  d) riscul săvârşirii din nou de către copil a unei fapte prevăzute de legea penală;
  e) orice alte elemente de natură a caracteriza situaţia copilului.
  (3) Părinţii copilului care săvârşeşte fapte penale şi nu răspunde penal au obligaţia de a participa la şedinţele de consiliere efectuate de către direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia copilului, în baza unui program personalizat de consiliere psihologică."
Este vorba de plasament sau supraveghere specializata.
Detalii gasesti in legea respectiva, incepand de la art.59.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru faptele penale savarsite de minori sub 14 ani raspund parintii /tutorele minorilor.

| Sn4k3 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur, se ranesc. Dupa depinde cat de tare si de parinti. Spune-le sa lase fanteziile ca nu-s luptatori de ufc si la fel si cu pumnalul ca mai rau face.

| RobertMoon a răspuns:

Pe scurt dacă află poliția vor lua legătura cu cei de la proiecția copilului, iar ei vor lua o decizie, probabil o amendă pentru părinți deoarece sunt copii și nu au minte, iar în cel mai rău caz 1/1000 sunt duși la o școală de reeducare.

| teo530 a răspuns:

Cred că nu ești întreg la cap. Nu se întâmplă nimic dacă se bat 2 copii, dacă va vede cineva poate vă spune părinților atât. Pumnal?! Ce minte bolnavă ai tu de te gândești să te iei la bătaie cu un cuțit? Dacă ai peste 14 ani la școala de corecție,
și vei avea toată viața pătată. Asta nu e curiozitate e tâmpenie. Cu gânduri din astea du-te la spitalul de nebuni.

| varsanofie a răspuns:

Se bat, se rănesc. ce se poate întâmpla? probabil că va conta unde se vor bate, spațiul public, deranjând linistea publică, sau dacă îî vede cineva. putând astfel să sune la 112 sau să cheme întăriri, cerând bilete laughing) în ultima fază cel ce este rănit, victima, poate depune o plângere penală. anyway, read this;

Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal, în timp ce minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal, numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ; împlinind deja vârsta de 16 ani minorul va răspunde penal.

Inspirându-se din legislația altor state, și legiuitorul român a ales să renunţe complet la pedepsele aplicabile minorilor care răspund penal și să aplice doar măsuri educative în speranța obţinerii unor rezultate satisfăcătoare în activitatea educativă şi de reintegrare socială a minorilor; reținem că măsurile educative nu atrag interdicţii, decăderi sau incapacităţi.

Astfel, cu referire la minori regula este reprezentată de aplicarea măsurilor educative neprivative de libertate, iar excepţia o reprezintă măsurile privative de libertate în cazul infracţiunilor grave (pentru care legiuitorul a prevăzut pedeapsa închisoarii de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă) sau în cazul minorilor care au comis multiple infracţiuni.

Dacă tot vreți să vă bateți, lăsați pumnalele, sabiile, cuțitele, mergeți la o sală și bateți-vă până vă dă sângele pe nas.

| denisTiky explică (pentru varsanofie):

Ai scris aici 3 romane. Eu voiam sa stiu doar daca o sa le faca politia ceva si atat, o sa fie trimisi la scoala de corectie? Nu legi si alte chesti. Nu sunt eu cel care se bate ci 2 prieteni au de impartit ceva, sunt suparati, unul din ei si-a cumparat si un pumnal si am impresia ca o sa se bata sau ceva ei. Si eram curios ce o sa li se intample. Ambii au 13 ani.

| varsanofie a răspuns (pentru denisTiky):

îți explica-i, minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal. În cel mai frumos caz măsuri educative, neprivate de libertate reglementate în noul cod penal. Capiși?

| MichaelKinGzZz a răspuns:

Direct Pușcărie pentru amândoi. Când a fost 10 August nu ai putut au putut minori ăia să vină... huăăăă